Canon sihib oma uusima ja odavaima täiskaaderkaameraga just neid, kellele meeldib pildistamine, aga kes tunnevad, et telefonifoto pole ikka päris see.
EOS-RP võtmesõnadeks on täiskaadersensor ja hea hind. Kui mobiilikaamera peab tegema tarkvaralisi trikke, et portreepildi taust oleks pehme, siis suure sensoriga fotoaparaat teeb ilusa portreepildi ilma algoritmide abita.
Oma esimest ilma peeglita täiskaaderkaamerat EOS-R esitles Canon alles möödunud sügisel ja juba selle aasta algul ilmus väiksem ja tunduvalt odavam EOS-RP.
Canon EOS-RP on odavaim hetkel saadaolev peeglita „täiskaader” – kere koos EF-adapteriga maksab 1599 eurot. Mida on üle seitsmesaja euro vähem, kui näiteks Sony ja Nikoni odavaimad analoogsed (uued) mudelid. Küll aga tuleb vähemalt tuhat eurot juurde maksta suumobjektiivi eest, komplekt koos RF-bajonetiga 24–105 mm f/4 L-seeria objektiiviga maksab 2599 eurot. Soodsama hinnaga ja „pimedamat” RF 24–240 mm f/4-6,3 objektiivi lubab Canon selle aasta lõpuks. Loomulikult ei tasu unustada, et RP ette sobivad adapterit kasutades ka EF-seeria objektiivid.
Kui EOS-Ri sensoril on 30 megapikslit, siis EOS-RP sees on olemuselt sama 26megapiksline sensor, mis Canon EOS 6D MII-s – aga protsessor on uusim Digic 8, nagu EOS-R-l. Sarivõte on natuke aeglasem, elektrooniline pildiotsija ja ekraan natuke väiksemad ja autofookuse punkte on natuke vähem – võrreldes EOS-R-ga. Erinevalt EOS-R-st, oskab aga RP autofookus jälgida ka pildistatava silma ning lisandunud on loomingulisusele vihjav režiim fookuskahvel. Fookuskahvel võimaldab teha kuni 100 erineva fookuspunktiga fotot, mida saab hiljem töödelda Digital Photo Professional arvutitarkvaraga.
Disainilt on EOS-RP üks väga õnnestunud kaamera – ilmastikukindel klassikalise vormiga korpus on väike, aga erakordselt käesõbralik. Kui korpus tundub liiga väike, on saadaval põhja alla kinnituv paksendusplaat, mis muudab haarde suurema käe jaoks tunduvalt mugavamaks. Puuteekraan pöördub igas suunas ja sellelt saab muuta kõiki seadeid või valida fookuspunkti – ka elektroonilist pildiotsijat kasutades. Valikurattaid on kaks.
Lisaks tavapärastele režiimidele P, M, Av, ja Tv on valikus Fv ehk Flexible Priority AE, mis võimaldab ise valida säri, ava, särikompensatsiooni ja ISO automatiseerituse astmete vahel.
Üldse ei tasu unustada ka stseenirežiime, mis teevad fototehnilistesse nüanssidesse jahedamalt suhtuva pildistaja elu palju lihtsamaks. Näiteks leiab vaid stseenirežiimide seast elektroonilise hääletu katiku, kui valida beebide pildistamise režiim.
Video suurimaks resolutsiooniks on 4K, aga nagu teistelgi Canoni peeglita süsteemkaameratel, on siis kasutusel vaid sensori keskmine osa, mis tähendab 1,6x lõikekordajat. Samuti ei toimi 4K-video puhul faasipõhine Dual Pixel autofookus ning suurimaks kaadrisageduseks sekundis on 25. Kõrgterava video puhul neid piiranguid pole ning võimalus on salvestada ka laiendatud dünaamikaga HDR-videot. Olemas on ka 3,5 mm mikrofonisisend ja kuulariväljund.
EOS-RP on üks neist kaameratest, mille osas ei tohi järeldusi teha tehniliste andmete põhjal – see tuleb päriselt kätte võtta. Mis pole Canoni puhul muidugi üllatus, hea pilt algab teadagi käepärasest kaamerast. EOS-RP JPG-dest ei puudu Canoni soojatooniline värvimaagia ja RAW-fotosid saab „ilmutada” ja koloreerida ka kaameras.
Kokkuvõte
EOS-RP sensor on hämaras veidi mürarikkam kui mõnel kallimal konkurendil ja 4K-videovõimekus on nigelapoolne – aga kui hinda arvestada, on raske EOS-RP-d mitte soovitada. Täiskaader on täiskaader ja fotoaparaadiga pildistamine on hoopis ägedam kui mobiiliga – mida EOS-RP tõestab väga veenvalt.