Kodukontori multitalendid

Vesa Ylä-Jääski
30.03.2021
Anton Reenpää

Vahelduseks on ju vahel tore mobiilifotosid vaadata suuremana paberilt. Rääkimata dokumentide või tšekkide trükkimisest või miks mitte hoopis skannimisest. Ka kaugtöö puhul võib tekkida vajadus printeri järele põhjusel või teisel.

  • Canon Pixma TS3350
  • Epson Expression Premium XP-6105
  • HP Envy 6020
  • HP Smart Tank Plus 559

Võtsime testi neli multifunktsionaalset printerit, mis baseeruvad tindipritsitehnikal. Canon Pixma TS3350 maksab vaid 50 eurot, HP Envy 6020 70, Epson XP-6105 140 ja HP Smart Tank Plus 559 250 eurot. Hinnad ja saadavus võivad erineda müügikohtade ja soodustuste lõikes.

Koduste nutiseadmetega ja arvutiga ühenduvad printerid juhtmevabalt, aga erinevused on nii ühendustes kui äppides.

Äpid on tasuta ning kõikide printeritega saab lihtsasti trükkida mobiilifotosid. Epsoni ja HP printeritele võib sisu saata ka e-kirjaga ja otsest vajadust äpi järele polegi.

Äpiga saab aga skaneerida dokumente ja fotosid ning salvestada neid lokaalselt telefoni või pilveruumi.

Skannerite täit funktsionaalsust saab siiski kasutada vaid arvutiga. Skaneerimiseks sobib ka mobiilikaamera – äpp tuvastab dokumendi küljed ja venitab kujutise korrektseks. Kujutist saab ka suurendada, olgugi et see ei puuduta otseselt printereid. Kõige rohkem funktsionaalsust pakub HP mobiiliäpp.

Äpiga saab muuta ka printerite seadistusi, näiteks HP puhul isegi lihtsamalt kui seadmel asuvate nuppudega. Monitoorida saab ka tindikulu ja -kogust.

Naabrite WiFi-võrgud võivad pigem segada Epsoni ja Canoni ühendust kui HP oma. Esimeste WiFi toimib vaid 2,4 GHz sagedusel, HP-l on lisaks 5 GHz ning Bluetooth.

Testimisel juhtus, et Epson ja Canon hoiatasid WiFi kehva ühenduskvaliteedi eest, kuigi ühendatav seade asus kõigest viie meetri kaugusel kõrvaltoas. HP ühendused toimisid probleemivabalt ka kaugemate vahemaade puhul. Muidugi, alati on võimalus ühendada printer ja arvuti USB-kaabliga.

Erinevused kiiruses ja fotode kvaliteedis

Epson oli kiireim praktiliselt igas testis. Kõikide printerite dokumenditrükised olid tavaliste vaikeseadete puhul erakordselt teravad ja kvaliteetsed, Canoni ja HP puhul samuti ka veidi kiiremas nn loomulikus režiimis. Epsoni tulemus kiireimas režiimis oli aga kahvatu. Nii Epson XP-6105 kui HP 2020 kasutavad automaatselt paberi mõlemat külge.

Canon, Epson ja HP Smart Tank teevad dokumentidest väga täpsed koopiad. Kvaliteetsel fotopaberil näevad ka fotod välja värviküllaselt kenad. Epson sai viimastega hakkama kõige kiiremini, HP Smart Tank kõige rahulikumalt. Canonil on fotode maksimumsuuruseks 13 x 18 cm, teistel kuni A4-lehekülg.

Lähemal vaatlusel paistavad erinevused fotode kvaliteedis. Epson saab enamasti hakkama kõige paremini – värvid on elutruud, nahatoonid loomulikud ja mustad toonid sügavad. Teiste puhul jääb must pigem hallikaks. Canon ja HP Smart Tank, nagu ka parimas kvaliteedirežiimis Epson, teevad kenasid fotokoopiaid. Siiski pole koopia teravus ja toonid päris võrreldavad originaali omadega. HP 6020 fotokoopiates on palju parandamisruumi, aga skaneerimis- ja printimisvõimalus on siiski olemas.

Dokumentide skaneerimine laabus kõigi seadmetega kenasti. Epson ja Canon pakuvad fotode skaneerimisel rohkelt seadistusvõimalusi. Epson saab tumedate toonide erinevustega paremini hakkama ja skaneerimisteravus on parim. HP-seadmete fotoskaneeringud on liialt järelteravustatud.

Tangi või vaheta kassette

HP Smart Tank Plus 559 komplektis olevast tindikogusest jätkub sadadeks fotodeks ja tuhandeteks dokumentideks. Musta tinti saab tindikassetti lisada pudelist.

Canon TS3360-l ja HP 6020-l on kolm põhivärvi kombineeritud ühte tindikassetti ja must teise. Koos kassetiga vahetub ka trükipea. Kui trükipeaga peaks miskit juhtuma, võimaldab kassetivahetus selle kergelt parandada.

Kui aga üks põhivärvidest lõpeb, tuleb vahetada terve värvipadrun. Epsoni kõik viis värvi on eraldivahetatavates padrunites ja trükipea jääb vahetusel samaks. Nii saab tinti kasutada raiskamata, aga padrunite vahetus on mõnevõrra tülikam.  

Testimisel tuli HP Smart Tanki tindivaru täiendada alles siis, kui trükitud oli 1700 hea kvaliteediga 10 x 15 cm fotot. Sama trükikoguse kohta kulutas HP 6020 50, Canon TS3350 15 ja Epson XP-6105 35 tindikassetti.

Ühe 10 x 15 cm foto hinnaks – arvestades ainult tindikulu – on Canon TS3350-l umbes 22, Epson XP 6105-l umbes 40 ja HP 6020-l umbes 69 senti. Kasutades viimasel juhul Instant Ink teenust, langeb vastav hinnanumber 4–7 või 8–14 sendi piiresse, olgugi et kuutellimuse hulgast kasutatakse ära vaid pool. Kahjuks pole aga Instant Ink teenus Eestis veel saadaval.

Seadmete valikul tasub mõelda, kui suured on reaalsed trükimahud ja pöörata tähelepanu ka lisaomadustele. Hinnalt soodsaima Canon Pixma TS3350 foto- ja dokumenditrükised on kvaliteetsed, aga funktsionaalsus on primitiivne ja juhtpaneeli kasutajaliides kohmakas. Loogilise ja selge kasutatavusega HP Envy 6020 pakub head mobiiliäppi, aga ilma Instant Ink’i teenuseta on kasutuskulud ebamõistlikult suured.

Teistest kiirem Epson XP-6105 pakub head funktsionaalsust ja kvaliteetseid fototrükiseid. HP Smart Tank sobib neile, kel eelkõige oluline trükikvantiteet, käsikäes rohelisema mõttelaadi ja lihtsusega – aga järeleandmisi tuleb teha lihtsama funktsionaalsuse arvelt.

Kokkuvõtted leiad aprillikuisest Tehnikamaailmast.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid