Asjade kadumine on ilmselt olnud aktuaalne teema alates alates asjadeajastu algusest. Bluetooth-träkkerid, mis kadunud asju lokaliseerivad, pole midagi uut ning erinevaid lahendusi on saadaval olnud juba üle kümne aasta. Üks vanimaid tegijaid selles osas on ka testis osalev Tile. Aga nüüd on Samsungil ja Apple´l vastu panna midagi, millega väiksematel tootjatel on raske konkureerida – nimelt (nuti)seadmetest koosnev võrk, mis aitab otsitava träkkeri lokaliseerida.
Lähedalt on lihtne
Kõik võrdluse träkkerid on üllatavalt tillukesed. Suuruse ja kaalu mõttes ei muuda need rahakotti ega võtmekimpu, rääkimata suurematest esemetest, kuidagi kogukamaks. Miniatuursuse põhjus peitub lihtsuses – neis träkkerites pole GPS-vastuvõtjat ega mobiilset andmesidet. See võimaldab lisaks füüsiliste mõõtude kärpimisele kärpida ka energiakulu. Elektrit ammutavad miniträkkerid tavalisest CR2032 nööp-patareist ning sellest jätkub kuni aastaks. Patarei vahetamiseks pole vaja otsida spetsialistide abi, sellega saab igaüks ise hakkama.
Lähiotsing baseerub seadmete vahelisel LE (Low Energy) energiasäästlikul Bluetooth- ühendusel. Signaali võimsuse põhjal saab aimu kadunud eseme kaugusest, aga otsingut hõlbustab ka träkkeri helisignaal.
Apple AirTag kasutab UWB (Ultra Wide Band) lairiba-tehnoloogiat, mis võimaldab tuvastada träkkeri asukohta mõne meetri ulatuses väga täpselt. Küll aga peavad selleks toetama UWB-d ka nutiseadmed, milleks täna on iPhone´i värskemad mudelid.
Tootjate väitel on träkkerite signaaliulatus ideaaljuhul kuni 100 meetrit. Mõõtmisel saime keskmiseks kauguseks siiski 70 meetrit, aga pole võimatu, et mõnel väga ideaalsel juhul võib see tõepoolest olla ka 100 meetrit. Reaalsuses siiski poole vähem, sest kõikvõimalikud takistused mõjutavad raadiolainete levi. Kui träkker asub metalsete seinte keskel, nt karbis, on levi olematu.
Kaugus kasvab
Kui träkker on telefoni või tahvli leviulatusest väljaspool, pole kõik veel kadunud. Kõik kolm träkkerit kasutavad teisi läheduses olevaid seadmeid, et oma asukohast märku anda.
Samsungi ja Apple´i puhul on nendeks seadmeteks nii kodubrändi mobiiltelefonid kui tahvlid, viimase puhul ka arvutid.
Tile´i seadmevõrk on iseenesestmõistetavalt oluliselt väiksem. Träkkerite info liigub seadmete vahel krüpteerituna ning anonüümsena. Lokaliseerimine toimib n-ö taustal ning täiesti automaatselt.
Kui träkker ühegi sobiva seadme leviulatusse ei sattu, on lugu muidugi paha – erinevalt GPS-i ja mobiilsidega varustatud versioonidest. Sestap sobivadki võrdluse träkkerid paremini asustatud linnapiirkonda, mitte niivõrd metsarajale. Teisalt kestab aga Bluetooth-träkkerite aku oluliselt kauem.
Soodne kasutada
Mingeid jooksvaid kasutuskulusid Bluetooth-träkkeritega ei kaasne – erandiks on Tile, aga ka sealsete tasuliste lisafunktsioonide kasutamine pole otseselt vajalik.
Apple AirTag toimib iOS-seadmetega, Samsung SmartTag Samsung Galaxy Android-seadmetega, Tile sobib kõigile.
Kasutuselevõtt ja kasutamine on kõigil lihtne. Bluetoothi ulatuses mängib suurt rolli telefonimudel ning odavamate Android-telefoni puhul oli ulatus väike. Kodustes tingimustes õnnestus aga asjade leidmine igal juhul ja abiks oli träkkerite helisignaal.
Kõik kolm träkkerit aitavad kadunud asju leida. Apple ja Samsung aga muudavad leidmise tõenäosuse suuremaks ka koduseintest väljaspool. Loe pikemalt oktoobri Tehnikamaailmast.