Paside moderniseerimisega saaks Eesti 100 soomukiga masinapargi 40% soodsamalt

17.12.2020
Milworksi juhatuse esimees Ingvar Pärnamäe | Aron Urb

Kuna Eesti kaitsejõudude soomusvõime kasvatamisel on peamiseks otsustuskriteeriumiks kujunenud hind, on olemasolevate XA-180 soomukite moderniseerimine kõige kiirem ja soodsam viis maaväe varustamiseks töökindlate soomukitega, kinnitab Milworksi juhatuse esimees Ingvar Pärnamäe. Tema sõnul pikendaks moderniseerimine masinate eluiga enam kui 15 aasta võrra.

Pärnamäe sõnul on Milworks oma osanikega teinud parima hinnapakkumise saja uue soomuki tootmiseks Eesti kaitseväele ning ettevõte on kavatsenud kaasata tootmisprotsessi ka kohalikke kaitsetööstusettevõtteid. Samas näitavad läbirääkimised kliendiga, et väga piiratud eelarve tõttu ei pruugi sellest piisata ning vaja on täiesti uut lähenemist.

„Ma usun, et sellistes oludes tuleb võtta eesmärgiks vajaliku võimekuse loomine minimaalse kulu ja riskiga, keskendudes juba olemasolevatele masinatele ning loobudes kallist ja riskantsest riiklikust investeeringust Eesti oma soomuki arendamisse. Meil tuleb leida lahendus, kuidas varustada olemasolevat võimekust väärindades meie kaitsejõud, sealhulgas ka 2. jalaväebrigaad nii kiiresti kui võimalik tänapäevase tehnikaga,“ ütles ta.

Olemasolevate soomukite eluea pikendamine ning selle arvelt vähenev uute vajalike soomukite hulk langetaks 100 soomukiga masinapargi eelarvet tervelt 40%, kusjuures uute ja uuenduse läbinud kasutatud masinate elutsüklikulud oleksid peaaegu võrdsed. Arvestades kogu soomusvõimekuse omamise kulu, võiks taoline mudel potentsiaalselt säästa Eestile kümneid miljoneid eurosid. Kuna Soome kaitsejõud on täna sarnasel moel moderniseerimas oma olemasolevaid XA-180 soomukeid, on selle mudeli varuosad ka Eestile hetkel väga hea hinnaga saadaval.

Eesti on ostnud läbi aastate teise ringi soomukeid Soomest, Saksamaalt ja Hollandist. Kuna üha enam riike on sunnitud leidma võimalusi oma kaitse-eelarve optimeerimiseks, on kasutatud soomukid muutunud turul defitsiidiks. Milworksi nõukogu liikme ja ettevõtte osaniku, Mootor Grupi esindaja Andres Osula sõnul järgiks Eesti olemasolevaid soomukeid uuendades mitmete Skandinaavia riikide nagu Rootsi, Norra ja Soome eeskuju, kes kõik on otsustanud pikendada olemasolevate soomukite eluiga ja vähendada seeläbi uute masinate soetamiseks vajalikke investeeringuid.

„Me näeme seda trendi ka tsiviilsektoris, mitte ainult kaitsetööstuses. Näiteks on Skandinaavia ühistranspordisektoris saavutatud märkimisväärset kulude kokkuhoidu pikendades olemasolevate busside eluiga selle asemel, et neid iga 5-7 aasta tagant välja vahetada. Lisaks kuluefektiivsusele on selline kontseptsioon kooskõlas ka keskkonnasäästliku äri põhimõtetega,“ sõnas ta.

Osula hinnangul ei vaja Eesti oma soomusvõime tõstmiseks kõige moodsamat tehnikat. „Patriootliku pereäri esindajana olen ma veendunud, et Eesti-taoline väikeriik peab leidma viise, kuidas teha „võimalikult väikse rahaga võimalikult kõva pauku“ – luua olemasoleva eelarve raames nii suur soomukipark kui võimalik. Seetõttu ei pea me asendama vanu soomukeid uutega, vaid pikendama olemasolevate soomukite eluiga ning investeerima selle tulemusel kokkuhoitud raha nii paljudesse uutesse masinatesse kui eelarve lubab,“ selgitas ta.

“Milworks on hooldanud ja remontinud kaitsejõudude soomukeid juba viimased seitse aastat, mistõttu oleme igati valmis ja võimelised juhtima soomukite eluea pikendamise protsessi. Plaanime kaasata kuluefektiivse tarneahela tagamiseks töösse ka mitmeid oma kogenud partnereid Eesti kaitsetööstusest. Kui vaja, oleme valmis alustama juba 2021. aastal, et esimesed moderniseeritud soomukid jõuaksid tellijani aasta lõpuks,” kinnitas Milworksi juht.

Soomukite eluea pikendamisega tõuseb soomuki töökindlus uue masinaga praktiliselt võrdsele tasemele ning masina eluiga pikeneb koos tagatud hooldustega enam kui 15 aasta võrra. Moderniseerimine taastab nende töökindluse ja talitusvõime, kõrvaldab iganemisest tingitud probleemid ning tõstab soomukite võimekust. Soome kaitsejõudude XA-180 soomukite eluea pikendamise tööde käigus parandatakse meeskonna kaitseks ja ellujäämise tagamiseks vajalikke lahendusi ning töökindlust, ulatuslik kapitaalremont tagab paremad juhtimisomadused ja tõhusama toimimise.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid