Samsung Galaxy Z Flip 3 5G
Ilmselt võiks just kokkuvolditav Z Flip 3 olla potentsiaalne rahvatelefon – kui nii saab üldse öelda ühe tuhande-eurose mobiili kohta. Teisalt pole 1000 eurot ju enam midagi erilist. Samas suurusjärgus maksavad ka mittevolditavad tippmudelid ja esimene Flip maksis poole võrra rohkem.
Väliselt pole muutusi liiga lihtne märgata. 1080p resolutsiooniga ekraan on endiselt 6,7 tolline ja lahtivolditud ekraani keskel on endiselt näha nõgus triip. Ekraan on saanud aga uue ja oluliselt tugevama pinnakatte, on ligi poole heledam ning toetab 120 Hz värskendussagedust. Esimene Flip jäi päikesevalguses tuhmiks, aga Z Flip 3 kohta ei saa seda kindlasti öelda. Küll aga peab etteruttavalt mainima, et 120 Hz kasutamine avaldab tuntavat mõju aku vastupidavusele.
Väline OLED-ekraan, mis asub kokkuvolditud telefoni allservas, on eelmisest küll kordades suurem, aga siiski tilluke. Ekraan on puutetundlik, sellele saab kuvada teavitusi ja väikest valikut „vidinaid” – ilmateade, 10 minuti taimer, kalendrikirjed ja pleieri juhtimine. Teavitustele saab koputada, siis ilmub enamasti teade „jätkamiseks avage telefon“. Kellaaeg on soovi korral pidevalt nähtaval ja selfie-režiimis ilmub välisele ekraanile eelvaade.
Telefoni avamine ühe käega vajab endiselt rohkem või vähem harjutamist. Matt korpus on käes libe ja hoogsa randmeliigutusega ekraani lahti „visates” võibki vabalt telefoni ka käest visata. Tihkelt liikuva hinge plussiks on aga, et mobiili saab lauale asetada n-ö poolavatuna.
Äppe, mis taolist konfiguratsiooni toetavad, pole küll liiga palju, aga näiteks Youtube´i puhul on ekraani ülemisel poolel video ja alumisel tekstiosa. Kaameravaates kuvatakse ülemisele poolele aga eelvaade ning pööratav ekraan toimib statiivina. Videote puhul saab muuta ka pildiformaati horisontaalseks siis, kui telefon on n-ö vertikaalses asendis. Vaatenurk on aga sellisel puhul veidi väiksem. Ka galeriivaates saab ekraani alumist poolt kasutada puuteplaadina ja ülemisel sirvida-suumida pilte või videoid.
Hingemehhanism peaks kannatama vähemalt 200 000 voltimist – mis võiks isegi usinama voltija käes tähendada vähemalt paari aastat. Lahtivolditud telefon on praktiliselt eristamatu tavalisest nutitelefonist, kui välja arvata vaevumärgatav nõgu ekraani keskel. 22:9 küljesuhe tähendab aga kitsast ja pikka või laia ja madalat ekraani – oleneb, kuidas mobiili parajast käes hoida. Ühe käega kasutamine oleks igatahes mugavam, kui ekraan poleks nii pikk. Isegi 21:9 filmiformaadi jaoks on Flipi ekraan liigagi lai.
Küljel asuv sõrmejäljesensor toimib hästi, aga see asub tavapikkuses pöidla jaoks liiga kõrgel.
Käes püsib kitsas Flip aga suhteliselt kindlalt, millest oma osa on ka paksusel või pigem selle puudumisel, sest 6,9 mm lahtivoldituna on meeldivalt õhuke.
Ilmastikukindluse reiting IPX8 tähendab, et Z Flip 3 on erinevalt eelkäijast küll veekindel, aga siiski mitte tolmukindel. Viimase osas on teoreetiliseks probleemiks ilmselt hingemehhanism, millele tolm, rääkimata liivateradest, kindlasti ei meeldi.
Kui jõudluse osas on Flip Z 3 võrdväärne Samsungi “tavaliste” tippmudelitega ehk S21-seeriaga, siis arenguruumi on kahes kategoorias – aku ja kaamera(te) osas. Näiteks marginaalselt laiema, ent sama ekraanidiagonaaliga Galaxy S21+ sisaldab 4800 mAh akut, mis on Z Flip 3 3300 mAh-st ligi poolteist korda rohkem. Tagasihoidlik akumaht tähendab, et kui valida ekraani värskendussageduseks 120 Hz, võib aktiivsema kasutuse puhul aku kustuda juba 8 tunniga. Ka 15 vatine kiirlaadimiskiirus tippmudelite (vähemalt) 25 vatiga ei kannata võrdlust.
Kaameramooduleid on Flipil kaks ja need on samad eelmise mudeliga – tavalainurk ja ülilainurk. Fotodel pole esimesel pilgul viga, koloriit on soojapoolne, jagub nii värve kui särtsakust, aga isegi rohkem kui võiks. Pilditöötlus meenutab Samsungi käekirja mitme aasta tagant – liialdatud on enam-vähem kõigega, millega võimalik: kontrast, müravähendus ja järelteravustamine. Hämaras kipuvad peenemad detailid müravähendusele alla jääma. Lainurk-kaamera detailsus on põhikaamerast nähtavalt kesisem. Portree- ja öörežiim toimivad aga kenasti ja väiksemalt ekraanilt vaadates ei saa fotode ja videote kohta midagi halba öelda.
Flipi kaamerate plussiks on aga kindlasti see, et kokkuvolditud telefoniga saab selfie´t teha põhikaameraga.
Tänane noorem generatsioon seda ilmselt ei mäleta, aga olid ajad, kui suurus – see tähendab väiksus – oli mobiilide peamine müügiargument. Kui aastat viisteist tagasi oleks keegi tulnud välja napilt kätte mahtuva „labidaga“ ja öelnud, et see on taskutelefonide tulevik, oleks taoline jutt liigitunud huumoriks. Z Flip 3 tõestab aga taaskord veenvalt, et mõõdud ikkagi ON olulised. Olles nädalapäevad Flippi kasutanud, tundub arusaamatu, et „tavalist“” telefoni ei saagi kokku voltida. Aga kahjuks kõike head veel korraga ei saa – kas ”labidas” koos suure aku ja tippklassi kaamerakomplektiga või meeldivalt taskusõbralik vorm.
Edasiminek eelmisest mudelist on aga märgatav ning tegemist on igal juhul ägeda telefoniga, mis ei ole ka enam üle mõistuse kallis.
Samsung Galaxy Z Fold 3
Galaxy Z Fold 3 on suunatud neile, kes ei pea “tavalist” nutitelefoni liiga suureks, vaid tahavad selle veel suuremaks lahti voltida. Kokkuvoldituna on Z Fold kitsam kui Z Flip – 6,2 tollise ekraani küljesuhe on 25:9. Lahti voltides avaneb suur 7,6 tolline ekraan, mis on peaaegu ruudukujuline, küljesuhtega 22,5:18.
Kokkuvolditud Z Flip tundub esimese hooga harjumatult paks ja suhteliselt massiivne, aga samas tähendab kitsas vorm küllalt kindlalt käes püsimist. Tahvlivaates, nagu selgub, on ebahariliku formaadiga ekraan tegelikult väga universaalne – see sobib erakordselt hästi veebis surfamiseks ja sobib ka filmivaatamiseks. Sarnaselt Flipile saab ka Foldi asetada lauale n-ö pooleldi lahtivoldituna, nagu väikese sülearvuti. Youtube´i vaadates on video ekraani ülaosas ja kirjeldused-kommentaarid all.
Ekraani heledusnäitajad on Flipiga identsed ehk väga head – maksimaalne heledus 1200 nitti.
Sarnaselt Flipile, on ka IPX8-sertifikaadiga Fold 3 uputamiskindel, aga mitte tolmukindel. Tähelepanelik telefonihuviline ilmselt märkas, et uut Note´i Samsung sel sügisel enam ei esitlenud. Kas see võiks tähendada Note-seeria lõppu, pole küll avalikustatud, ent päris võimatu see pole, sest ka uue Foldi ekraanile saab sarnaselt S21-ga S Peniga joonistada.
Fold 3 4400 mAh aku on Flipist tunduvalt mahukam, aga siiski mitte päris tippmudelite tasemel. Mis aga vähemalt tähendab, et päeva saab kindlasti hakkama, ning päeva saab pikendada, kui ekraani 120 Hz värskendussagedus piirata 60 Hz-ga.
Kaamerate osas astub Fold võrreldes Flipiga sammu edasi, mis aga tänasele tipptasemele siiski ei ulatu. Kaameramooduleid on kolm, lisaks lainurkadele ka 2x suum, aga järelteravustamisega on endiselt veidi üle pingutatud ja norida saab mujalgi. Näiteks üle nelja korra odavam Samsung Galaxy A52 pakub sarnaste näitajatega kaameraid (tele asemel makrokaamera) ja teeb isegi napilt kenamaid pilte.
Nagu ekraane, on Foldil selfie-kaameraid kaks ja seesmine selfie-kaamera peaaegu nähtamatu, asudes ekraani all – vaid kaamerat aktiveerides ilmub must sõõr. Videokõnedeks sobib minisülearvutiks moonduv Fold sarnaselt Flipile väga hästi, sest telefoni saab n-ö pooleldi voldituna lauale asetada.
Kui Z Flip 3 hind tundub juba „enam-vähem“, siis Z Fold 3 platseerub endiselt küllalt kosmilises hinnaklassis. Tõsi, võrreldes eelmisega on seda küll paarisaja euro võrra vähem, aga 1800 eurot pole peenraha ei telefonide, tahvlite ega sülearvutite kontekstis. Kes end aga sellest väiksest asjast segada ei lase ja peab oluliseks just minitahvli ja tavamõõdus mobiili kooslust, siis tasub Z Fold 3 kindlasti üle vaadata ja järgi katsuda.