Head, kuid mitte odavad

Raimo Ylönen
01.01.2019
Markus Pentikäinen

Need kõige kallimad telefonid on kahtlemata mobiilimaailma teenäitajad, aga kas korraliku sülearvuti jagu maksvad taskuseadmed on tõepoolest oma hinda väärt? Tuhat ja rohkem eurot taskutelefoni eest on suur raha kõigi jaoks.

APPLE iPhone XS Max

HUAWEI Mate 20 Pro

SAMSUNG Galaxy Note 9

Tuhande hinnapiir sai mobiilimaailmas ületatud juba aasta tagasi – esimesed „neljakohalised” telefonid olid tippmudelid Apple iPhone X ja Samsung Galaxy Note 8. Pärast seda on julgemaks muutunud teisedki tootjad.

Kahtlemata on tänased tippmobiilid midagi muud kui aastaid tagasi. Telefonid pole ammu enam vaid rääkimiseks ning kasutajad ootavad üha enam jõudlust kõiges muus. Ja tundub, et selle jõudluse eest küsitav hind muudkui kerkib ning seda ollakse nõus ka maksma.

Need kõige-kõigemad mobiilid on hetkel Apple iPhone XS Max, Huawei Mate 20 Pro ja Samsung Galaxy Note 9. Kiireimad protsessorid, teravaimad ekraanid ja parimad kaamerad on just neis telefonides.

Kallis hind paistab välja telefonidele peale vaadates ning väärtust on tunda kätte võttes. Metallist ja klaasist pinnad rõhutavad luksuslikkust ja kvaliteeti. Viimase lihvi annab värv ning peensusteni viimistletud disain.

Tänaste mobiiliekraanide teravus on inimsilma jaoks rohkem kui piisav. Erinevusi võib märgata pigem koloriidis, heleduses ning loomulikult ekraanide füüsilistes mõõtudes. Nüüd katavad need praktiliselt kogu mobiili esipaneeli ning pildiformaat on muutunud piklikuks või laiaks, kui telefon risti keerata.

 

Tippklassi kaamerad

Suurim areng on toimunud kaameratehnoloogias – mobiilide hind ning kaamerate kvaliteet on otseses korrelatsioonis. Optiline suum ja pildistabilisaator on kõigis võrdluse seadmetes ning pildikvaliteet on nii videote kui ka esikaameraga tehtud selfide puhul tippklassist.

Mobiilikaameratest on saanud juba tõsiseltvõetav konkurent suurtele fotoaparaatidele ning nii mõnegi omaduse poolest on telefonikaamerad süsteemkaameratest täiuslikumad.

Ühiseks jooneks on kõigil tippmudelitel mitme objektiivi ja sensoriga põhikaamera. Mitme kaameramooduliga saab parandada pildikvaliteeti hämaras, rääkimata erinevate vaatenurkadega objektiividest.

Megapikslite hulk põhikaameratel on vahemikus 12 kuni 40. Olgugi et pikslinumber pole otseses seoses kvaliteediga, annab see siiski aimu, milline on maksimaalne resolutsioon heades valgustingimustes. Teisalt võimaldavad suuremad pikslid paremat valgustundlikkust ning muidugi mängib suurt rolli ka läätsede kvaliteet ning kaamera tarkvara.

 

Tehisintellekt tõttab appi

Üks märkimisväärsemaid omadusi on kaamerate n-ö tehisintellekt – termin, mida turundajad on viimasel ajal väga armastama hakanud. Tegemist on algoritmidega, mis proovivad pilti „näha” nii nagu inimene – mitte vaid värve, kontrasti ja valgust, vaid ka subjekte ning olustikku.

Näiteks Huawei kaamera proovib „mõista”, mis on pildil oluline ning tagada optimaalsed säritusseaded vastavalt kompositsioonile. Kõige hämmastavam on, et kaamera suudab teha kena foto ka praktiliselt pimedas ilma välku kasutamata.

Samuti on „tehisintellekt” abiks nii video kui fotode stabiliseerimisel – maagilisel kombel saab telefon tõepoolest aru, mis on kaadris oluline, ning hoiab subjekti võimalikult teravana hoolimata käevärinast või valgustingimustest.

Nutikad abimehed ei puudu ka iPhone’i ja Samsungi kaameratest. Samsung näiteks hoiatab, kui foto väristati häguseks või on pildistataval silmad kinni.

Kallilt telefonilt oodatakse laitmatult sujuvat toimimist. Protsessorist, aga ka tarkvarast sõltub, kui nobe tundub telefon igapäevases kasutuses, kui sujuv on graafika ning kuidas tuleb mobiil toime mitme äpi samaaegse tööga.

 

Testitulemused koos rikkaliku graafilise materjaliga leiad detsembrikuisest Tehnikamaailmast.

 

Sarnased artiklid