Käesolev aasta on mobiilirindel olnud tegus. Kõigil olulisematel tootjatel on ette näidata uued tippmudelid, mis toovad kaasa nii mõndagi põnevat.
Rambivalgusesse on tõusnud Huawei P30 Pro, Honor View20, Samsung Galaxy S10+ ja Nokia 9 PureView – kõik need on pilgeni täis tehnilist talenti. Tundub, et mobiilide areng, mis vahepeal näis rahunevat, on sisse saanud uue hoo.
Fotoaparaatidest paremad
Eriti hoogsate sammudega on kvaliteedi suunas astunud mobiilikaamerad. Neist on saanud täiesti arvestatavad konkurendid mitte ainult kompaktkaameratele, vaid isegi suurematele süsteemkaameratele.
Möödas on ajad, kui trenditeadliku reisiselli kohustuslikuks firmamärgiks oli kaelas rippuv digipeegel. Tänase mobiiltelefoniga saab pildistada nii portreesid kui maastikuvaateid ning pole vaja muretseda, kas kaamera on kaasas – sest ilma mobiilita ei astu ju keegi enam ühtegi sammu. Varem hädapäraseid pilte tegev taskutelefon on muutunud täiesti arvestatavaks pildimasinaks, seda isegi proffide mõõtkavas. Ja erinevalt klassikalisest fotoaparaadist, saab mobiiliga teha veel sadat ja ühte asja.
Trumbiks mitmekaamerasüsteem
Kõigil käesoleva võrdluse mobiilidel on mitu põhikaamerat – kolm, neli või lausa viis. Mitme kaamera piltide kombineerimisel saab parandada fotode kvaliteeti hämaras või siis hoopis mitmekesistada vaatenurkasid.
Muudetava fookuskaugusega objektiivi veel mobiilides pole, aga optiline suum on sisuliselt olemas, kui võrrelda erinevate kaameramoodulite fookuskauguseid. Üks on lainurk-kaamera, teine aga kordades kitsama vaatenurgaga nn telekaamera – ning nii saabki rääkida optilisest suumist. Teleobjektiivi on aga füüsiliselt keeruline – et mitte öelda võimatu – disainida mõõtudelt lühikesena, ent nüüd on leitud kaval lahendus. Objektiiv ei pea ju tingimata paiknema risti telefoni korpusega. Üks kaameramoodulitest on keeratud 90 kraadi võrra, olles ekraaniga paralleelne. Kujutis juhitakse kaamerasse peegli abil periskoobist tuttaval kombel. Mitmekordse optilise suumi paigaldamine telefoni õnnestub sel viisil ilma mobiili paksust kasvatamata.
Põhikaameratele lisaks on telefonides kasutusel nn ToF-kaamerad (Time of Flight), mis salvestavad ruumilise kihi kaugusinfost. See n-ö kauguskiht võimaldab hiljem tarkvaraliselt muuta teravussügavust ning luua näiteks portreefotodele peegelkaameralikult pehme tausta. Samuti on võimalik hiljem valida fookuspunkti ning väikese teravussügavuse efekti loob sellisel juhul tarkvara.
Tehismõistus aitab
Viimase aja trendiks on rakendada mobiili võimekas protsessor paremate piltide loomiseks. Kõikide telefonide puhul on tarkvara vähem või rohkem abiks, et parandada või täiendada optika tulemust.
„Tehisintellekt” saab aru, mis on pildil – portree või grupipilt, koer või kass, toiduserveering või maastikuvaade – ja korrigeerib vastavalt koloriiti, teravussügavust, värviküllastust jne jne. Ka vastu valgust pildistades teeb automaatika vajalikke korrektsioone, et objekt poleks liiga tume, ja annab isegi nõu parima kadreeringu valikul.
Kergelt liialdades võib öelda, et tehismõistus (niivõrd-kuivõrd) muudab tavalise amatöörklõpsutaja profiks või vähemalt korrigeerib lihtsamaid vigu, mida pildistamisel võib ette tulla.
Kogu testi leiad juulikuisest Tehnikamaailmast.