Levinuim parool Eestis on “123456”. Lisaks on see kõige populaarsem parool 50st analüüsitud riigist 43s ja ühtlasi ka kogu maailmas. Eestis kasutavad naised paroolina peamiselt positiivseid sõnu nagu “kiisuke”, “armastus”, “maasikas”. Mehed seevastu kasutavad sagedamini juhuslikke termineid, sõimusõnu või nimesid.
Sel aastal avaldatud NordPassi uuring ei hõlma mitte ainult 200 levinumat parooli kogu maailmas, vaid annab ülevaate ka 50 erineva riigi 200st sagedasemast paroolist. Lisaks saavad lugejad uudistada uuritud riikide levinumaid paroole meeste ja naiste seas.
20 kõige levinumat parooli Eestis:
- 123456
- 1q2w3e
- qwerty
- 123456789
- parool
- 12345
- lammas
- 123123
- lollakas
- 12345678
- teretere
- maasikas
- minaise
- password
- samsung
- killer
- 1q2w3e4r
- kamikaze
- 1234567
- kallis
Kas leidsite enda parooli “kõige populaarsemate” paroolide loetelust?
Üldiselt on Eestis valitsevad trendid sarnased paljude teiste riikidega.
- Lihtsad numbrite kombinatsioonid nagu võidukoha saavutanud “123456”, on populaarsed kõikjal maailmas. Tegelikult oli 50 analüüsitud riigi seas parool “123456” kõige populaarsem tervelt 43 riigis, sealhulgas Eestis, kuid ülejäänud seitsme riigi populaarseimad paroolid ei erinenud teineteisest kuigi palju. Indias oli peamine parool sõna "parool", Indonesias — “12345”, Jaapanis — “password”, Portugalis — “12345”, Hispaanias — “12345”, Tais — “12345”, Ukrainas — “qwerty”.
- Kõikides analüüsitud riikides on populaarsed ka “Qwerty” ja selle variatsioonid või qwerty kohalikud versioonid (näiteks “qwertz” Saksamaal).
- Eesti naised kasutavad oma paroolides pigem positiivseid sõnu. Nende hulka kuuluvad "kiisuke", "armastus" ja "maasikas". See on sarnane paljudele teistele riikidele, kus enamasti kasutavad selliseid sõnu paroolide jaoks just naised.
- Uuring näitab ka, et inimesed kipuvad oma paroolina kasutama enda või teiste nimesid, kuna naiste nimekirjades domineerivad enamasti naiste ja meeste nimed. Naised kasutavad tavaliselt naiste nimesid ja mehed meeste omi. Populaarsed paroolinimed on “kristjan”, “kristina”, “markus” ja “katrin”.
- Meelelahutus ja popkultuur mängivad samuti suurt rolli inimeste paroolides. Nimekirja sattusid bändid ja artistid, sealhulgas "eminem" ja "metallica". Eesti top 200 sekka jõudsid ka filmid ja videomängud, mille hulka kuuluvad "matrix", "garfield", "runescape" ja "pokemon".
Nõrgad paroolid — globaalne probleem
NordPassi uuring illustreerib ka seda, kui nõrgad on peamised paroolid, näitades aega, mis kulub häkkeril antud parooli lahti muukimiseks. Kuigi mõõdik "Aeg parooli lahti muukimiseks" on soovituslik ja sõltub erinevatest tehnoloogilistest aspektidest, on see hea võrdluspunkt selliste paroolide viletsa kaitse kohta. Üldiselt saab Eestis 75 parooli 200st lahti murda vähem kui sekundiga. See on 37,5%, samas kui globaalselt on see protsent 84,5%.
“Kahjuks muutuvad paroolid aina nõrgemaks ja inimesed ei järgi ikka veel õiget parooli turvalisust,” ütleb Jonas Karklys, NordPassi tegevjuht. “Oluline on mõista, et paroolid on väravad meie digitaalsesse ellu ja kuna veedame üha rohkem aega veebis, on meie küberturvalisuse eest paremini hoolitsemine muutumas tohutult oluliseks.”
NordPassi tegevjuht Jonas Karklys soovitab parooli tõhususe parendamiseks järgida mõnd lihtsat sammu.
- Kui leidsite oma parooli loendist, muutke see kindlasti ainulaadseks ja tugevaks parooliks. Ideaalis kasutage tõeliselt keeruka parooli loomiseks parooli generaatorit veebis või paroolihalduri rakenduses.
- Tänapäeval on keskmisel inimesel umbes 100 kontot, mistõttu oleks võimatu kõiki paroole meeles pidada, kui need on tõepoolest kordumatud ja keerulised. Paroolihaldurid on selleks suurepärane lahendus, kuid kasutage kindlasti usaldusväärset, töökindlat ja ideaaljuhul kolmanda osapoole auditeeritud pakkujat.
- Kasutage mitmefaktorilist autentimist. Olenemata sellest, kas see on biomeetriline autentimine, telefonisõnum või füüsiline võti, on alati hea mõte lisada paroolile täiendav turvakiht.