Eesti sõjamuuseum avas virtuaalselt taas uksed

22.04.2020
Eesti sõjamuuseum

Eesti sõjamuuseum on vaatamata eriolukorrale taas avatud ja seda vastvalminud 3D-virtuaaltuuride vahendusel, mugavalt veebis ja oma kodust lahkumata.

Üks virtuaaltuuridest hõlmab külastust Viimsi mõisa, kus saab näha Eesti pinnal peetud sõdade lugu jutustavat püsiekspositsiooni, Eesti sõjaväevormide näitust, relvanäitust ning kindral Johan Laidoneri ja tema perekonna mälestusele pühendatud ruume.

Teine virtuaaltuur võimaldab külastada osa muuseumi sõjatehnika angaarist, kus on väljapanek Eesti kaitseväe välimissioonist Afganistanis 2006-2014.

Tuurid on varustatud lühitutvustustega iga ruumi kohta, kuid ka eksponaatide tekstid on suurendades enamasti loetavad. Võimalusel suunavad lingid lisainfot uurima.

„Sõjamuuseum on alati olnud suurem kui pelgalt meie ruumid Viimsis,“ ütles Eesti sõjamuuseumi direktor Hellar Lill viidates nii Eesti vabariigi ja Vabadussõja 100. aastapäeva tähistamiseks taasloodud soomusrongile nr. 7 „Wabadus“ kui rikkalikule militaarpärandile üle kogu Eesti. „Lisaks on 2020 digikultuuri aasta, nii et on igati õige aeg hakata muuseumi ka virtuaalruumi laiendama,“ lisas ta.

Lill tõi välja, et sõjamuuseum teeb pidevalt tööd, et eksponeerida oma kogudes leiduvat digiteerituna Eesti muuseumide veebivärava MuIS kaudu. Hiljuti valmis järjekordne sõjaajaloo video koostöös Ajalugu Oskariga Youtube’i kanaliga. „Jälgida tasub ka sõjamuuseumi Facebooki lehte, kus üritame koduspüsimist huvitavamaks muuta andes erinevaid sõdu puudutavaid lugemis-vaatamissoovitusi ning tutvustame põnevaid leide meie kogudest,“ lisas ta.

Muuseumimaja uste peatse taasavamise ootuses käib praegu lisaks mitme uue näituse ettevalmistamine, mille võrra tulevikus täieneb ka virtuaaltuur.

Sõjamuuseumi virtuaaltuurid valmisid 2020. aasta aprillis koostöös AVAR Agentuuriga. Virtuaaltuurid on vaadatavad https://esm.ee/ekspositsioon/virtuaaltuurid

Sarnased artiklid