Sõjamuuseumi õuele veereb homme autentselt taastatud tank T-34

07.10.2020

Sõjamuuseumi kõige populaarsemate eksponaatide hulka kuuluv T-34/85 on pärast põhjalikku renoveerimist Eesti ainus täiskomplektne tank ja sõidab neljapäeval 8. oktoobril muuseumi hoovi omal jõul.

Tank alustab neljapäeva hommikul Saaremaalt oma teekonda treileril ja jõuab sõjamuuseumi juurde Viimsis eeldatavalt kella 13 paiku. Viimased paarkümmend meetrit oma positsioonile muuseumi ees sõidab sõjamasin ise.

2015. aastal Poola armeemuuseumi kingitusena Eesti sõjamuuseumi kogusse jõudnud tanki renoveeris kahe aasta jooksul Saaremaa Sõjavara Selts Margus Sinimetsa juhtimisel, kellele see oli seni mastaapseim taoline ettevõtmine. Tank on võimalikult originaalilähedaselt taastatud nii väljast kui seest.

Suurim väljakutse oli Saaremaa Sõjavara Seltsi esimehe Margus Sinimetsa sõnul see, et tank liikuma saada. 1953. aastal Poolas litsentsi alusel toodetud sõjamasin oli seisnud üle 30 aasta, juhtmed ja voolikud läbi lõigatud, roomikute lülid paksu roostega kaetud.

„Üldiselt oli see kõik üks paras leiutamine, et masinale hääled sisse saada,“ rääkis Sinimets keerulisest projektist.

Sõjamuuseumi direktor Hellar Lill ütles, et renoveerimine tuli ette võtta kuna muuseumi jaoks on oluline, et eksponaadid oleksid esinduslikus korras. „Tahame, et külastaja kogeks muuseumis võimalikult palju ajaloolist ja ehedat ning on ju selline tank ka Eesti pinnal sõdinud,“ selgitas Lill autentse taastamise olulisust.

T-34/85 jääb muuseumi välialale kõigile huvilistele tutvumiseks. Kuna tank on sõidukorras, on seda kokkuleppel võimalik kasutada nii taaslavastuslahingutes kui filmivõtetel. Lisaks saab sõjamuuseumi rasketehnika angaaris näha veel hulka 20. sajandil eri riikide relvastusse kuulunud suurtükke ja soomukeid.

Nõukogude Liidus välja arendatud ja alates 1940. aastast relvastusse kuulunud keskmise raskusklassi tankist T-34 sai Teise maailmasõja ajal enim toodetud tank. Läbi aegade on see kuulunud 40 riigi relvastuses ja on kasutusel tänaseni.

Viimsi mõisas asuv Eesti sõjamuuseum – kindral Laidoneri muuseum on kaitseministeeriumi haldusalasse kuuluv mäluasutus, mis tegeleb kõigi Eesti ja eestlastega seotud sõdade ajaloo uurimise, talletamise ning eksponeerimisega.

Vt T-34 kohta põhjalikku ülevaadet Tehnikamaailma arhiivist.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid