Üle 100 Briti ja Eesti langevarjuri maandusid täna Nurmsi lennuväljale

01.11.2019

Õppuse Tractable raames täna toimunud Eesti ajaloo suurimal langevarjudessandi harjutusel maandusid Nurmis lennuväljale üle 100 Briti ja Eesti langevarjuri, kes lendasid Eestisse otse Ühendkuningriigist.

Hommikul Ühendkuningriigi Brize Nortoni lennuväljalt õhku tõusnud kaks kuningliku õhuväe transportlennukit C-130 Hercules jõudsid pärastlõunal Eesti kohale ja langevarjurid sooritasid hüppe Nurmsi lennuväljale Järvamaal.

Langevarjurid on pärit Ühendkuningriigi 16. õhudessandi brigaadist, nende hulgas oli ka kuus Kaitseliidu langevarjurit, kes saabusid Ühendkuningriiki varem, seal vajaliku koolituse läbisid ning täna koos brittidega Nurmsis maandusid.

Õhudessandile eelnes Nurmsi lennuväljal liitlaste, Kaitseliidu ja kaitseväe üksuste ühisõppus, mille eesmärgiks oli harjutada õhudessandiala puhastamist ja julgestamist enne langevarjuhüpet ning seejärel kontakti loomine ja edasiste operatsioonide planeerimine saabunud dessantüksusega.

Harjutuse Tractable käigus jõuab Eestisse ligikaudu 200 ühikut tehnikat ning 800 sõdurit, kes vahetavad välja siin paikneva liitlaste lahingugrupi Ühendkuningriigi kontingendi – kuninga husaaride üksuse vahetab välja Eestisse saabuv kuninganna husaaride üksus.

Harjutusel osalevad kaitseväe ja Kaitseliidu üksused lihvivad oma oskusi saabuvaid liitlasi Eestis vastu võtma ja toetama harjutades sellega omavahelist koostööd. Lisaks erinevatele harjutustele on õppuse raames kavas ka langevarjudessant.

Oktoobrist lõpust novembri alguseni toimuv harjutus Tractable viiakse Eesti pinnal läbi esmakordselt. Tavapärasest liitlaste rotatsioonist erineb see harjutus logistilise operatsiooni mahu ja keerukuse poolest. Harjutus tugevdab kõigi osalejate – liitlaste, kaitseväe ja Kaitseliidu üksuste – võimekust kriisiolukorras tegutsemiseks.

Järvamaal võis taevas näha kümneid langevarjureid

Sarnased artiklid