Monza ja ralli?

Rein Luik
30.11.2020

Autoralli MM-võistluste viimaseks etapiks on tänavu esmakordselt Monza ralli, mil Monza Rally Show nime all juba enam kui kolme aastakümne pikkune ajalugu.

Esmapilgul on raske ette kujutada, kuidas saab kuulsal ringrajal, mis paikneb praktiliselt juba Milanoga kokku kasvanud Monza linnas, kuninglikus pargis, rallit korraldada. Aga nagu juba võistluse senine nimi ütleb, on tegu olnud šõuelementidega ralliga, kus kihutatakse Monza ringrajal ja seda ümbritseva pargi asfaltteedel.

Võiks ju arvata, et kui „show“, siis eks ta üks „tilu-lilu“ on. Tegelikult on kavas olnud päris korralikud kiiruskatsed, millest viimastel aastatel pikim koguni 44 km. Ja aastakümnete pikkusest ajaloost leiame nii võitjate kui osalejate hulgast maailma parimate rallisõitjate nimesid.

Monza Rally Show toimus esimest korda 7. detsembril 1978. aastal ja on leidnudki aset just detsembri algul. Võistlus sai alguse ideest lubada kuulsale ringrajale mingil moel ka ralliautod. Kui esimestel aastatel kasutati kiiruskatseteks ka pargis asuvaid kruusateid, siis hiljem hakati kihutama ainult ringrajal ja seda ümbritsevatel asfaltteedel. Selline formaat meelitas tihti kohale kuulsaid sõitjaid ka teistelt mootorispordialadelt.

Aastakümnete vältel on Monza Rally Show´l startinud selliseid kuulsusi teistelt aladelt nagu F1 sõitjad Alessandro Zanardi, Ivan Capelli, Jean Alesi ja Michele Alboreto, MotoGP kuningas Valentino Rossi, tsiklikrossi möödunud aastakümne valitseja Toni Cairoli, rääkimata autoralli tipptegijatest nagu Sebastien Loeb, Colin McRae, Markku Alen, Miki Biasion, Marcus Grönholm ja teised.

Heites pilgu võitjate nimistule, on läbi aegade võidukaim Valentino Rossi, kes viimati ülemöödunud aastal sai jagu ka Fordi tehasesõitjast Teemu Suninenist ja seda võrdsetel Ford Fiesta WRC autodel. Hyundai tänane tehasesõitja Dani Sordo on võistluse võitnud kahel korral. 2011. aastal käis Monza rallit võitmas ka Sebastien Loeb ja 2014. aastal lisandus võitjate nimekirja Robert Kubica nimi.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid