LaitseRallyPark’is avatakse ainulaadne Automaja

10.12.2021
Pille Russi

LaitseRallyPark’is avatakse täna uhiuus Automaja, mis koondab ühe katuse alla Eesti ühe omanäolisema autokollektsiooni ning paljude võimalustega kontserdisaali.

Harjumaal Saue vallas asuva rallipargi uude Automajja tuleb väljapanek ligemale 3000 ruutmeetrile. Tegu on Eesti ühe suurema ja sisukama vanaautode väljapanekuga. Selles leiduvad Eesti kõige vanemad sõiduautod, sh ligemale 100 aastane elektriauto, haruldased tõldautod Ameerikast ja Euroopast ning ka sõjajärgsed eksponaadid nii läänest kui ka Nõukogude Liidust. Automaja avamise käigus esitletakse äsja Eestisse jõudnud 1909. aasta Renault 12CV-d, mis on vanim sõitev sõiduauto Eestis.

Automaja avamise käigus tuleb esitlemisele ka raamat “Automotokroonika. Tsaariaeg”, mis on põhjalik käsitlus Eesti ala kõige varajasemast autoloost ehk autonduse sünnist meiemail. 520 leheküljeline teos annab ülevaate esimeste mootorsõidukite jõudmisest Eesti- ja Liivimaale, autoklubide asutamisest, varajastest võidusõitudest, liikluskorraldusest, ühistranspordist, tuletõrjeautodest, lennundusest ning siinsetest auto-mototehnika tootjatest. Rikkalike fotodega illustreeritud suurteose autor on René Levoll.

Enam kui 110 meetri pikkuse Automaja loomisele kulus kokku üle kolme aasta ning suurusjärgus miljon eurot. Lisaks vajadusele mahutada LaitseRallyPark’i kasvavat vanaautode kollektsiooni, täidab uus Automaja ka kontserdisaali või peopaiga rolli, milleks on sisustatud hiigelhoone Haapsalu poolne ots. Lisaks umbes poolesajale autole leidub väljapanekus ka üks lennuk.

Üksikkülastajatele avatakse Automaja 2022. aasta kevadel.

Sarnased artiklid