Kui tihti tuleb rehve vahetada?

28.08.2020
Sisuturundus
unsplash.com

Rehvide valik ja nende seisukord mängib sinu auto puhul väga olulist rolli. Kas teadsid, et sõidu ajal haakub teekattega vaid käesuurune osa rehvist? Seetõttu on kvaliteetsete ja korralike rehvide valik nii sinu kui kaasliiklejate turvalisuse tagamiseks väga tähtis. Lisaks turvalisusele mõjutab rehvide valik ka sõidumugavust ja auto kütusekulu. Rehve valides tekib küsimus, kui tihti neid vahetama peaks. Sõidustiil ja läbitud kilomeetrid võivad eri juhtide puhul nagu öö ja päev erineda. Siiski on mõned peamised punktid, mis aitavad välja selgitada, kas rehve on tarvis vahetada või mitte.

Hooajaline rehvivahetus

Kuigi lamellrehvidega võib sõita terve aasta, on soovitav rehvide vastupidavust ja sõidumugavust silmas pidades neid kaks korda aastas vahetada. Tavaliselt vahetatakse talverehvid suverehvide vastu aprillis ja suverehvid talverehvide vastu oktoobris. Õige rehviga haardub auto turvaliselt teekattega ja vihm, jää või lumi ei põhjusta ohutu sõidustiili puhul erilisi muresid.

Kulunud rehvide vahetamine

Kui rehvimuster on juba alumise normi lähedale kulunud, tasub rehvid välja vahetada. Kulunud rehvidega on auto pidurdusteekond pikem ja kehvemate ilmaoludega võib juhtuda õnnetus. Tavaliselt vahetatakse kulunud rehvide puhul välja vähemalt kaks paralleelset rehvi, aga näiteks nelikveolise auto puhul on soovitatav alati kõik neli rehvi korraga vahetada. Kui sa ise ei oska rehvimustri paksust mõõta, pöördu lähimasse autotöökotta või küsi rehvide seisukorra kohta hooajalise rehvivahetuse ajal. Kui uute rehvide ostmine on liiga kulukas, on alternatiiviks kasutatud rehvide müük.

Aegunud rehvide vahetamine

Lisaks rehvimustrile tuleb jälgida nende vanust. Isegi kui sõidad vähe ja rehvid ei ole veel kulunud, teeb aeg rehvi materjaliga oma töö. Rehvide aegumist mõjutab temperatuur, sõidukiirus, rehvi rõhk ja surve rehvile. Rehvi aegumisest annab märku murenenud või kuju muutnud rehv. Ajaliselt on soovitav lasta oma rehve pärast 5 aasta möödumist kontrollida ja 10 aasta möödumisel need kindlasti välja vahetada.

Purunenud rehvi vahetamine

Õnnetusi juhtub ja rehv võib sõidu ajal puruneda. Selleks on mitmeid põhjusi – alates löökaugust ja lõpetades maas vedeleva terava naelaga. Kuigi rehvid on oma olemuselt robustsed, ei ole nad purunematud. Väiksemaid kahjustusi saab parandada autotöökodades, aga turvalisusele mõeldes on kindlam purunenud rehv alati uue vastu välja vahetada. Rehvide purunemist aitab vältida ettevaatlikum sõidustiil, hästi valitud sõidukiirus ja rehvide regulaarne kontroll. Kindlasti kontrolli vähemalt üks kord kuus, kas rehvides olev rõhk vastab sinu auto mudelile. Rehvi rõhku tuleb kontrollida ka pärast rehivivahetust ja suure temperatuuri kõikumise korral.

Kui märkad ebaühtlaselt kulunud rehvi, viitab see autoga seotud mehhaanilistele probleemidele. Suure tõenäosusega tuleb kontrollida, kas rehvid ja rattad on tasakaalustatud. Samuti tuleb tähelepanu pöörata sellele, et rehvide suurus sobiks sinu autoga. Vale mõõduga rehvid kas ei sobi üldse, kuluvad ebaühtlaselt või muudavad sõidu ebamugavaks..

Rehvide seisukord on liikluses väga oluline. Kui sõidad hästi valitud korralike rehvidega, aitab see ära hoida mitmeid õnnetusi. Vahemaade läbimine muutub kiiremaks ja sujuvamaks ning auto tarbib vähem kütust. Rehve tuleks vahetada nii tihti, et tagada nendega turvaline liiklemine. Üldlevinud on hooajaline rehvivahetus, aga ka muul ajal tuleks rehvide seisukorrale piisavalt tähelepanu pöörata. Kui rehvi muster on kulunud või oled nendega juba väga kaua sõitnud, tasuks kaaluda rehvivahetust.

Kui mõtled uutele rehvidele, külasta 1a.ee veebikauplust - hea hinnaga rehvide müük on alati avatud.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid