Itaalia õhuväelased asusid Ämarist valvama Balti riikide õhuruumi

04.05.2021
Rms Jarkko Martin Pukki / Kaitsevägi

Eile toimus Ämari lennubaasis pidulik õhuturbe missiooni vahetustseremoonia, kus Eestist Balti riikide õhuruumi valvanud Saksamaa õhuväelased andsid vastutuse üle Itaalia õhuväelastele. Esmakordselt osalevad Balti õhuturbemissioonil viienda põlvkonna hävitajad F-35.

Ämarisse saabunud varghävitajate F-35 näol on tegemist ajaloo kõige kallima relvasüsteemiga, mis suudab täita nii hävitus-, luurelennuki kui taktikalise pommitaja ülesandeid. Viienda põlvkonna hävitajana on F-35 eelised lahinguruumis tema hukukindlus ja situatsiooniteadlikkus, mille tagavad vargtehnoloogia, sensorid ja mitmekihiline andmeside.

Tegemist on relvasüsteemiga, mis on osa ühendvägede taktikalisest info- ja juhtimissüsteemist koos võimega tungida vastase õhukaitsesüsteemi ja juhtida teiste hävitajate lahingülesandeid.  F-35 suudab lennata kiirusega enam kui 1900 km/h, lennuki põhirelvastusse kuulub GAU-22/A tüüpi 25mm-kaliibriga neljaraudne Gatling-tüüpi automaatkahur, õhk-õhk raketid ja juhitavad õhk-maa pommid, mida saab kanda nii kere sees kui ka klassikalise kerevälise kinnitusega. 

Sarnased artiklid