Eestisse saabus kaheksa Ameerika Ühendriikide õhuväe hävituslennukit

16.03.2021
Sigrid Paula Pukk

Esmaspäeval saabusid Ämari lennubaasi kaheksa Ameerika Ühendriikide õhuväe hävitajat F-15E ja F-15C ning kaks tankerit KC-135, mis osalevad õppusel Baltic Trident ja jäävad Eestisse 19. märtsini.

„See õppus annab hindamatuid väljaõppevõimalusi meie õhuväelastele, kes töötavad koos liitlasjõududega keerukate õhuoperatsioonide raames,“ ütles õhuväe ülem brigaadikindral Rauno Sirk.

„Koostööharjutused meie alaliste ja ühiste liitlastega tõstavad meie võiduvõimalusi ning suurendavad kollektiivse kaitse tõhusust sõjalise agressiooni tõrjumisel ja heidutamisel,“ ütles Ameerika Ühendriikide 48. hävitajate tiiva ülem kolonelleitnant Jason Camilletti.

Õppuse raames lendavad lennukid terve töönädala jooksul madallennualadel üle Eesti, kuid mitte madalamal kui 152 meetrit. Õppuse peamiseks eesmärgiks on harjutada lähiõhutoetuse läbiviimist õhutulejuhtidega ning õhk-õhk õhuoperatsioonide taktikalist juhtimist sihitajatega. Lisaks testitakse õppuse käigus Ämari lennurajal paiknevat püüdursüsteemi ning harjutakse koostööd Eesti ja liitlaste pilootidega. Õppusel osalevad lisaks Eestile ka Soome, Saksamaa, Poola, Leedu ja Suurbritannia.

48. hävitajate tiiba kuuluvate hävitajate alaliseks kodubaasiks on Suurbritannias, Lakenheath’is paiknev Briti kuningliku õhuväe baas. Tankerlennukid pärinevad Briti Kuningliku Lennuväe Mildenhalli baasis paiknevast 100. tankereskadrillist.

Selliseid õppuseid korraldavad Ameerika Ühendriigid regulaarselt, et hinnata oma valimisolekut ning vajadusel täita ka enda julgeolekukohustusi. Samuti suurendatakse harjutustega NATO liitlaste treenitustaset, mis on vajalik potentsiaalsetele kriisidele reageerimiseks üle maailma.

Sarnased artiklid