Kägu sõnul liigub Eesti teedel päris palju autosid, mille kõik tuled ei põle või valgusta korrektselt, mis on potentsiaalne oht teistele liiklejatele. Näiteks õigesti reguleerimata tuled võivad vastutulijat pimestada.
„Iga autoomanik võiks praegusel pimedal ajal teha tiiru ümber oma auto ning vaadata, kas autol põlevad kõik tuled, sealhulgas näiteks numbrituled, vastasel juhul võib trahvikviitungi välja kirjutamisega sekkuda ka politsei,“ rääkis Kägu. „Samuti on väga oluline tulede puhtus, sest kui tule klaasid on määrdunud, nõrgestab see valgusvihku oluliselt.“
Kägu soovitab tulesid puhastada alati märja švammi ja soovitavalt šampooniveega. Kuiva lapiga tulesid puhastada ei tohi, sest nii võib kriimustada plastikust välispinda, mis muutub aja möödudes matiks ning laternate valgustusomadused nõrgenevad tuntavalt.
„Uutel autodel on tulede klaasid tegelikult plastikust. Kui need on juba tuhmunud, aga pole pragulised, siis on neid võimalik poleerides taastada. Kindlasti tuleb pärast poleerimist klaasi pind katta kas laki või UV-kindla kilega, muidu on tulemus lühiajaline. Pigem soovitan lasta selline töö ette võtta spetsialistil,” ütles Kägu. “Kui klaas on pragunenud, siis ei aita ka poleerimine ja tuled oleks mõistlik välja vahetada.”
LED-tulesid tuleb väga täpselt reguleerida
Kui tuled on välisel vaatlusel korras ning puhtad, aga ikkagi ei valgusta teed piisavalt hästi, võib viga peituda vales reguleerimises. Neil, kes käivad autoga regulaarses hoolduses margiesinduses, kontrollitakse tulesid spetsiaalse seadmega ja kui need on paigast ära, siis reguleeritakse paika.
“Uuematel sõidukitel esineb aina rohkem LED-tulesid, mis on head, ent mille reguleerimiseks on vaja täppistingimusi. Neid tulesid on lihtsate analoogseadmetega raske paika, sest selleks on vaja digitaalset tulede reguleerimise seadet,” selgitas Kägu. “Topautosse oleme loonud selleks vastavad tingimused, kus reguleerimise ala põrandapind on sile ja loodis kõikumisega maksimaalselt 1mm ühe meetri kohta.”
Lisaks annavad autotootjad väga täpsed juhised, kuidas ja millega LED-esitulesid reguleerida ning kodustes tingimustes seda õgesti teha on võimatu.
“LED esitulede eelis on see, et need on väga pikaajalised. Näiteks hakkas SEAT paigaldama väike- ja keskklassi autodele LED-esitulesid juba 2013. aastal ning tänaseni võib öelda nende tuledega pole meil hoolduses peaaegu üldse probleeme ette tulnud,” ütles Kägu.
Halogeenpirni saab ise vahetada
Halogeentuled on Kägu sõnul kõige lihtsamad tuled ning kui pirn läbi põleb, siis üldjuhul on kerge ise uus paigaldada. Halogeentuledega autode omanikel soovitab Kägu pirni vahetamise spetsiifika oma mudeli puhul selgeks teha, sest sellega on võimalik ka ise hakkama saada, kuid see sõltub suuresti, auto konstruktsioonist.
“On autosid, mille puhul on vaja pirni vahetuseks eemaldada esistange ja seda on ise teha üsna tülikas. Meil on mitmeid kordi tulnud ette juhtumeid, kus klient on üritanud ise esitulepirni vahetada aga on sellega hoopis tule ära rikkunud. Sage on seegi, et pirnid on pesas valesti ja tuli näitab täiesti valesse punkti,” loetles Kägu pirnide ise vahetamise riske.
Ksenoontulede puhul soovitab Kägu vahetada korraga välja mõlemad esitulepirnid.
“Ksenoonpirni eluiga on 4-5 aastat, pärast mida ei ole valgustugevus enam uueväärne. Et üks tuli ei oleks teisest erinev, on mõistlik vahetada korraga mõlemad pirnid,” ütles Kägu.
Kuigi esituled on nähtavuse tagamiseks kõige olulisemad, soovitab Kägu tähelepanu pöörata ka teiste tulede olukorrale.
“Kui on näha, et vesi on näiteks tagatule sees, siis ei ole mõtet oodata, et tuli seest ära mädaneb, vaid kohe tuleks pöörduda kas teeninduse poole või vee tekkimise põhjus ise välja selgitada. Kuna uuematel autodel on tulede sees palju elektroonikat, rikub tulesse kogunev vesi selle kiiresti ning näiteks LED-tulede vahetamise hind on üpris kõrge,” rääkis Kägu.