Putukalaipadest autokerel tuleb vabaneda niipea kui võimalik

30.06.2020
Kes oma auto välimusest hoolib, peaks sisse seadma regulaarse rutiini, mille käigus pigem tihemini kui harvemini autot pesta. | Newspress

Suvi on traditsiooniliselt aeg, kui inimesed sõidavad autoga palju ringi, käivad maakodus ning külastavad erinevaid vaatamisväärsusi Eestis ja välismaal. Eesti kliimas on juunis-juulis looduses rohkelt igasuguseid putukaid, kes pärast lühemat või pikemat automatka iga masina klaasi ja esiosa ehivad. Kes oma auto välimusest hoolib, peaks sisse seadma regulaarse rutiini, mille käigus pigem tihemini kui harvemini autot pesta. 

Topauto järelteeninduse juht Aivar Kägu soovitab suvisel perioodil putukatele tõsist tähelepanu pöörata, sest pikaks autokerele jäänud putukad kipuvad värvi kahjustama ning hiljem tuleb plekkide eemaldamiseks auto poleerimine ette võtta.

„Mida varem autot pesta, seda parem, sest kui putukas kokkupõrkel katki läheb, satub tema happeline sisu värvile ning asub seal kohe kurja tegema,“ selgitas Kägu. „Ka esiklaasi tuleks suvel alati pärast pikemat sõitu koheselt pesta - seda saab hõlpsasti teha igas tanklas. Vastasel korral kuivavad putukad klaasi külge ning lõhuvad hiljem auto klaasipuhasteid.“

Reeglina soovitab Kägu kasutada suurema putukauputuse eemaldamiseks autopesula teenuseid, kuna nii saavad enim tähelepanu auto kõige probleemsemad piirkonnad ja võib kindel olla, et pärast pesu on auto täielikult puhas.

„Näiteks meie kasutame enda pesulas putukate eemaldamiseks sama ainet, mida muude leotuspesude puhul, aga kangema lahusena. Seda pritsitakse eraldi putukaid täis pindadele, et pesutulemus oleks kvaliteetne,“ rääkis Kägu. „Kui pesula külastamise võimalust pole, saab putukad maha pesta ka koduhoovis, kuid kindlasti tuleks kasutada spetsiaalseid putukaeemalduseks mõeldud vahendeid.“

Koduse putukapesu korral soovitab Kägu esmalt putukaid erivahendiga leotada, kuna putukad koosnevad suures osas rasvast ning putukaeemaldusvahendid sisaldavad pindaktiivseid aineid ja ensüüme, mis aitavad rasva eemaldada. Seejärel tuleks autokeret pesta survepesuriga ning alles pärast seda šampooni ja švammiga. 

„Survepesu aitab autolt maha loputada liiva, mustuse ning juba lahti tulnud putukad, et pärast švammiga pestes kõvad aineosakesed autokeret ei kriibiks,“ selgitas Kägu. „Survepesuriga pestes tuleks jälgida, et pesuri otsik on autost ca 20-30 cm kaugusel, sest korraliku survega pesur võib lähedalt pestes kahjustada auto plastikdetaile.“

Kui auto on puhtaks pestud, siis on nii suve- kui ka talveperioodil mõistlik seda regulaarselt vahatada. Vahade valik on lai ning täpset infot ühe või teise toote kohta võib küsida autopesula teenindajalt. Kui autot korralikult vahatada, tuleb mustus, sealhulgas putukad, hiljem pestes kergemini maha. Samas on vaha eesmärk autokeret kaitsta ning regulaarselt hooldatud masina värvikiht püsib kauem värske ja säravana. Kägu sõnul on pikemaajalistest vahadest soodsam püsivaha. Kallim, ent ka efektiivsem on keraamiline vaha.

„Keraamilise vaha kaitse kestab reeglina kaks aastat ning pikendab aega, millal autolt tuleb putukad ja lindude väljaheide maha pesta – keraamilise vaha puhul pole hilja reageerida isegi veel nädala pärast,“ ütles Kägu.

Samuti on hoolikal autoomanikul soovitatav spetsiaalse klaasivahaga eraldi vahatada ka autoklaase.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid