Tallinnas avati esimesed avalikud nn Euroopa pistikuga elektriautode kiirlaadijad

15.11.2019
Topauto

Alexela ja Topauto paigaldasid koostöös Elektritransport OÜ-ga Tallinna esimesed nn Euroopa pistikuga elektriautode kiirlaadimispunktid.

Tallinnas Kristiine linnaosas asuvas Topautos avatud laadimispunktis asub tänasest 50 kW kahesüsteemne laadija, mis vastab nii CCS- kui ka CHAdeMO-standarditele. Siiani on Eestis olnud avalikuks kasutamiseks kättesaadavad (mõne üksiku erandiga) vaid CHAdeMO-tüüpi laadijad, mis keskendunud Jaapani päritolu elektriautode teenindamisele. CCS-standard sobib ka Euroopa ja Lõuna-Korea elektriautode kiirlaadimiseks.

Ka esimese tanklaketina oma Tallinna Peterburi tee 77 asuvasse tanklasse elektriautode kiirlaadija paigaldanud Alexelas on võimalik elektrienergiat tankida sõidukeil, millele sobib nii Euroopa (CCS) kui Jaapani otsik (CHAdeMO). Laadimispunktis on Efacec-kiirlaadija, mis võimaldab 100 km läbimiseks laadida elektrienergiat sõltuvalt sõidukist kümnekonna minutiga.

Makselahendusena saab elektrienergia tankimisel kasutada Elektritranspordi veebirakendust. Laadija kasutamiseks tuleb end registreerida Elektritranspordi kodulehel. Elektritransport OÜ juhatuse liikme Raul Potisepa sõnul suudab uus CCS-laadimissüsteemiga kiirlaadija laadida kuni 30% kiiremini kui vananevates ELMO kiirlaadijates. See tähendab, et 30minutilise laadimise asemel saab sama koguse laetud 20 minutiga,” ütles Potisepp.

Esimesel nädalal saab mõlemas laadimispunktis elektriautosid uue laadijaga tasuta laadida.

Praeguseks on Eestis CHAdeMO ja CCS kombineeritud laadimise standardiga kiirlaadimisjaamad lisaks kahele eelnimetatule paigaldatud Tartu kesklinna (5 laadijat), Jürisse (ABB laadija), ja Pärnusse (Hesburgeri ees).

Sarnased artiklid