5 nõuannet auto tehnoülevaatuseks

21.03.2019
Tehnoülevaatust on kindlasti mõistlik mitte viimasele hetkele jätta, et vältida võimalikke trahve sõidu eest ülevaatust mitteläbinud autoga. | Newspress

Iga aasta märtsis tõuseb autode tehnilise ülevaatuse läbijate hulk hüppeliselt. Sealhulgas on kõige rahvarohkemad ajad just kuu alguses ja lõpus. Amserv Auto järelteeninduse juht Ahti Aasala jagab nõu, mida auto tehnoülevaatuse puhul meeles pidada ja kuidas selleks targalt valmistuda.

Aasala sõnul läbib ainuüksi Amservi järelteenindusi Tallinnas, Pärnus, Paides ja Viljandis igal aastal tehnoülevaatuse ligi 19 000 sõidukit, millest ligi 7% peab tulema tagasi kordusülevaatusesse.

“Mõned peamised asjad tasuks autoomanikul kindlasti ise enne ülevaatusele tulekut selgeks teha - näiteks veenduda, et auto kerel asuv tehasetähis ehk VIN-number oleks hästi loetav, välisvalgustid, helisignaal ja käsipidur töökorras, esiklaas ilma mõradeta, rehvidel on piisavalt turvisemustrit järgi ning autokere liigsete roosteplekkideta,” kirjeldab Aasala.

Hoolduse käigus vaadatakse umbes 20 minuti jooksul vastavate seadmetega üle nii auto pidurid, sillaosad kui ka mootori heitgaasid. “Kui aga autoomanikul on juba enne tehnoülevaatusele tulekut kahtlus, kas tema sõiduk vastab kõigile nõuetele, saab ta lasta auto enne ülevaatust lähimas esinduses üle kontrollida. Nii saab ta detailse ülevaate auto tehnilisest seisukorrast ja saab soovi korral ka remonttööde kalkulatsiooni, et siis edasiste toimingute osas otsustada,” kirjeldab Aasala ja toob välja mõned olulised nõuanded tehnoülevaatuseks.

 

1. Kontrolli, et autos oleks olemas nõutud varustus

Aasala rõhutab, et auto vajalik inventar peaks olema autos kogu aeg, mitte ainult ülevaatuse ajal. “Tegemist on ohutuse tagamiseks oluliste tarvikutega ja seepärast nõuab ka seadus, et need autos olemas oleksid,” märgib ta. Selliste asjadena peavad Aasala sõnul olema autos nii ohukolmnurk, tõkiskingad kui ka taadeldud ja töökorras tulekustuti, mida saab vajadusel ka tehnoülevaatuse ajal kontrollida ja taadelda. Kui autot kasutatakse töövahendina, peab autos olema ka autoapteek.

 

2. Kasuta võimalust tasuta hooldus- ja parandustoiminguteks

“Juhul kui meile tehnoülevaatusesse toodav auto osaleb samal ajal ka mõnes autotootja tagasikutsumise kampaanias, on autoomanikul võimalik broneerida koos tehnoülevaatusega aeg ka aeg ka tagasikutsumise kampaaniaga seotud tasuta hooldus- või parandustööks,” märgib Aasala võimalusi, mida automargi ametlik edasimüüja sõidukiomanikele pakub.

 

3. Ära unusta vajalikke dokumente kaasa võtta

“Kuigi enamus igapäevatoiminguid saame täna digitaalselt ära ajada, peab autot tehnoülevaatusesse tuues omanikul olema kaasas nii isikut tõendav dokument kui ka auto tehniline pass. Samuti ei tohiks unustada ka volitust, kui tegemist pole auto omaniku, vaid kasutajaga, keda pole passi märgitud,” tuletab Aasala meelde. Juhul kui tegemist on kordusülevaatusega, tuleks võtta kaasa ka eelmise ülevaatuse kontrollkaart. Kui aga tegemist on sõiduki erakorralise ülevaatusega, peaks olema kaasas ka sõiduki tehnoseisundi kontrollimise akt ja takso puhul taksomeetri kohandamistunnistus.

 

4. Telli endale autohooldajalt automaatteavitus tehnoülevaatuse tähtaja kohta

Selleks, et tehnilist ülevaatust mitte unustada, tellivad autojuhid endale ka spetsiaalseid meeldetuletusi. “Kuna eelmisel aastal jõustus Euroopa Liidus uus andmekaitseseadus, soovitan kõigil, kes mugavuse mõttes autohooldajalt meeldetuletusi saada soovivad, oma andmed hooldaja juures üle kontrollida ja kinnitada, sest ilma kinnituseta neid teavitusi edastada ei saa,” märgib Aasala, kelle sõnul saab automüüja või autohooldaja teavitada täna autoomanikku vaid Maanteeameti kaudu äärmuslikest riketest, kuid mitte väiksematest parandustöödest.

 

5. Broneeri hoolduse aeg veebis ja väldi järjekorras seismist

Aasala toob välja, et üldjuhul on kuu algused ja lõpud tehnoülevaatustes rahvarohkemad, sest just siis püütakse ülevaatus äsja lõppenud või lõppeva tähtaja sees ära teha. “Samas ei pea nendes järjekordades ootama, kui on eelnevalt tehtud veebibroneering - siis saab tulla kohale kokku lepitud ajaks ja ülevaatuse 15-20 minuti jooksul ära teha,” räägib Aasala ja lisab, et ülevaatuse tulemusel selgub, kas autoga saab edasi sõita või on omanikul tarvis kuu aja pärast kordusülevaatusesse tulla. Nii vabad ajad tehnoülevaatuseks kui ka kohad, kus tehnoülevaatust läbida saab, leiab sõiduki omanik hooldusfirma veebilehelt.

“Tehnoülevaatust on kindlasti mõistlik mitte viimasele hetkele jätta, et vältida võimalikke trahve sõidu eest ülevaatust mitteläbinud autoga,” tuletab Aasala meelde kõigile autoomanikele, kel on riiklik kohustus iga kahe aasta järel autot kontrollida, kui tegemist pole just äsja ostetud uue autoga.

Sarnased artiklid