7 nõuannet: kuidas valmistuda talvisteks teeoludeks?

24.11.2020

Mida pehmemaks on muutumas talved, seda ootamatult tabavad meid rasked teeolud. Olgu see hommikune töölesõit öösel jäätunud teel või pikem sõit lumistes teeoludes – kõigeks tuleb valmis olla. Isegi pehmemate ilmastikutingimuste korral võib asfalt olla niiske, kurvid täis lehti ja nähtavus nigel, mistõttu tasub auto talveks ette valmistada enne esimest lund.

Järgnevad 7 nõuannet Goodyear-i rehviekspertidelt aitavad autojuhtidel halvenevates ilmaoludes paremini toime tulla ning ohutumalt liigelda.

1 - Jälgige sõidukiirust

Märjad ja jäised teed vähendavad haarduvust ja muudavad suurel kiirusel liikuva sõiduki juhtimise märksa raskemaks. Kuna vihm, jää ja lumi võivad pikendada pidurdusteekonda, on väga oluline sõita aeglasemalt ja hoida tavapärasest suuremat pikivahet, et vajadusel auto õigeaegselt pidama saada.

Lisaks pidurdamisega on sõidukit sujuvamalt võimalik aeglustada ka käike alla vahetades, sest rataste lukustumise ja sõiduki libisemise oht on väiksem.

2 - Kontrollige rehve

Väga oluline on kontrollida, kas mustri sügavus on nõuetekohane. Pika ja sooja sügise tõttu on paljud autojuhid jätnud tänavu rehvivahetuse viimasele hetkele, kuid tegelikult on talverehvide kasutamine soovitatav ka siis, kui te ei sõida lumistel või jäitega teedel. Siinkohal on oluline järgida hoopis keskmist õhutemperatuuri, sest Goodyear soovitab rehvid vahetada kohe ilmade jahenedes.

Goodyeari UltraGrip Ice 2 on Põhjamaine lamellrehv, mis võimaldab teil talvega muretult toime tulla ning Goodyeari naastudega talverehv UltraGrip Ice Arctic on välja töötatud spetsiaalselt Põhjamaade karmide talveolude jaoks.

3 - Kuidas kinni jäänud auto uuesti liikuma saada?

Talvega kaasneb alati ka oht porisse või lumme kinni jääda ning sellises olukorras tuleb jääda rahulikuks ning käituda teadlikult. Katsed sõidukit vabastada gaasipedaalile litsudes enamasti luhtuvad, sest tulemus on pigem vastupidine ning rataste tühipöörlemise tõttu takerdub sõiduk veelgi rohkem.

Selle asemel kasutage kõrgemat käiku ning püüdke auto aeglaselt uuesti liikuma saada. Madalam pöördemoment tagab rataste parema haarduvuse ja ei lase neil nii kergesti tühjalt pöörlema hakata.

4 - Jälgige jääolusid

Jää ei teki teele ühtlaselt ning teeolud võivad ka mõne kilomeetri jooksul oluliselt erineda. Näiteks lagendikel või sildadel tekib jäide kergemini kui tee muudes piirkondades, seetõttu tuleb sillale sõita ettevaatlikult, aeglustades ja sujuvalt. Nii on jäite korral lihtsam säilitada sõiduki üle täielikku kontrolli.

5 - Oluline on ettevalmistus

Kui ees seisab pikem sõit ja on tõenäosus, et ilmaolud võivad halveneda, tasub autosse kaasa võtta mõned hädavajalikud vahendid juhuks, kui auto peaks kinni jääma või tekib vajadus puksiirautot oodata. Autos võiksid olla näiteks järgmised esemed.

  • Soojad riided ja tekid
  • Suupisted ja joogivesi
  • Ohukolmnurk
  • Helkurvestid
  • Taskulamp
  • Autosisene laadija
  • Tulekustuti
  • Esmaabikomplekt


Olenevalt riigist võib säärane varustus olla seadustest tulenevalt autos kohustuslik ning enne igasse riiki sisenemist tuleks seetõttu vastavad nõuded üle kontrollida. Kõik need esemed on abiks sõiduki rikke või muu probleemi korral, kuid parim, mida te teha saate, on tagada teekonnaks sõiduki täielik valmisolek.

6 - Laske oma auto üle vaadata

Sõiduk, millel on mõni ignoreeritud „taustaprobleem“, võib külmade ilmade saabudes tõenäolisemalt rikki minna. Oluline on lasta üle vaadata terve sõiduk (mitte ainult rehvid), eriti kui kavatsete talvel palju sõita. Laske kindlasti kontrollida järgmist:

  • Kas aku on laetud?
  • Kas kõik tuled on täiesti töökorras?
  • Kas auto kojamehed on kvaliteetsed ja terved; kas need pole kulunud ega pragunenud?
  • Kas suvine klaasipesuvedelik on asendatud talvisega?

Täiesti töökorras auto on talvel märksa kindlam kaaslane kui selline, mida vaevavad arvukad probleemid – isegi kui tegu on kõigest pisivigadega.

7 - Vältige igasuguseid häiringuid

Talvel sõites tuleb olla veelgi valvsam ja tähelepanelikum kui tavaliselt. Halb nähtavus ja salakavalad teeolud nõuavad turvaliselt sihtkohta saabumiseks teie jäägitut tähelepanu, mistõttu tuleb valvas olla erinevate häirivate faktorite – näiteks telefoni, liiga valju muusika jms. suhtes.

Sõiduki talveks valmis seadmine ei pea olema keeruline ega vaevanõudev, kuid kulutatud aeg aitab teil läbida ohutult talviseid teid ja halbu ilmastikuolusid.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid