„Natuke on seda küll rõhutatud, aga esmase asjana peab kohe välja tooma praktiliselt kõikide taskus olevat nutitelefoni, mida katsume ju pidevalt,“ märkis Samsung Eesti mobiilidivisjoni juht Antti Aasma. „Oma nutitelefonid ning ka teised nutiseadmed, kodus olevad tahvelarvutid või muude seadmete puuteekraanid tuleks praeguses olukorras desinfitseerida.“
Lisaks on aga kodus väga palju selliseid pindu, mille kaudu bakterid ja viirused võivad levida, kuid mille peale ei pruugi kohe isegi tulla:
- Ukselingid ja valguslülitid. Neid katsume me praktiliselt iga kord, kui ruumi siseneme või sealt väljume, kuid kui tihti me neid puhastame?
- Sahtlite sangad ja kapiuste ääred. Välise mustuse eemaldamiseks pestakse kappide uksi küll, kuid praeguses viiruse levimise olukorras tuleks tähelepanelikult desinfitseerida ka kõik lingid ja kapiuste ääred, mille taha näpud nende avamise puhul satuvad.
- Telekapult, arvuti klaviatuur ja hiir. Näpud puldile, siis popkorni sisse ja suhu? Erinevad puldid võivad bakteritest lausa kubiseda!
- Külmkapp, pesumasin, ahi ja muu kodutehnika. Kodust tehnikat kasutame igapäevaselt ning oma elamise desinfitseerimisel tasub kindlasti keskenduda just kohtadele, mida nende koduste abivahendite puhul katsume. Kas oled desinfitseerinud näiteks ahjuukse sanga, millest näppudega haarad? Pliidi nuppe? Pesumasina ust? Tolmuimeja nuppe ja vart?
- Pipra- ja soolatops. Või kõik muud maitseainete pakendid. Kõige kindlam on muidugi pesta käsi nii enne söömist, kui ka pärast.
- Auto. Autode puhul tuleks kindlasti erilist tähelepanu pöörata roolile, ukselinkidele, käigukangile ja turvavööle. Ehk siis kohad, mida igal sõidukorral korduvalt puudutad.
- Kogu oma tasku sisu: võtmed, rahakott, pangakaardid.
Koduste pindade ja tehnika desinfitseerimisel tasub kätte haarata desinfitseerimise vahend või -lapp ning üritada ringi liikuda ja igapäevaseid toiminguid läbi teha nii nagu tavaliselt, et aru saada, millistest kohtadest Sa reaalselt kinni haarad või mida puutud.
Viiruse leviku takistamiseks on üks võimalus ka lihtsalt vähendada vajadust erinevaid pindu katsuda. Näiteks Samsungi nutiseadmetes olev rakendus SmartThings võimaldab ühest kohast juhtida paljusid erinevaid kodus olevaid seadmeid. Rakenduses saab neid ka eraldi tubade kaupa grupeerida või programmeerida. Näiteks kõik seadmed korraga ühe käsklusega sisse- või välja lülitada jne.
Paljude pindade puhul piisab desinfitseerimiseks ka seebist ja veest, kuid võimalusel kasutada spetsiaalseid desinfitseerimise vahendeid. Elektroonikaseadmete puhul tuleks lähtuda tootjapoolsetest juhenditest või kasutada alkoholi baasil valmistatud puhastuslappe, mille alkoholisisaldus on vähemalt 70%. Peale puhastamist tuleks pinnad põhjalikult kuivatada.
Üllatavad kohad Sinu kodus, mis võivad kubiseda viirustest ja bakteritest
01.04.2020
Lisaks sotsiaalsele isolatsioonile on peamiseks juhendiks koroonaviiruse leviku takistamiseks olnud põhjalik ja tihe käte pesemine, seni on aga vähe räägitud kohtadest, millega igapäevaselt kokku puutume, kuid mille desinfitseerimise peale ei pruugi üldse tullagi.