Teadus online kasiinomängude taga

Kasiinoguru
20.12.2021
Sisuturundus

Raha peale mängude pakkujate nagu kasiinod, spordiennustuse portaalid ja pokkerimängude korraldajad ümber on alati valitsenud teatud salapära oreool. Pole saladus, et tegemist on tulusa äriga õnnemängu korraldajate jaoks. Ometigi on ka mängijate arv aasta-aastalt kasvanud.

Selle kohta, kuidas õnnemängudel võita, levib kõiksugu müüte ja kuulujutte. Oleks ju hea teada, mida kaotuste vältimiseks tegema peab? Suurem osa kasiinomängudest on äärmiselt lihtsad ning tekib tunne nagu midagi jääks rääkimata.

Mänguautomaadid

2021. aasta seisuga on raha peale mängude hulgast kaugelt populaarseimad just online mänguautomaadid. Lisaks võimalusele võita raha, on peamine põhjus mängimiseks lõbusalt aja veetmine ja meele lahutamine.

Just slotikad seda pakuvadki, sest piisab, kui valid enda jaoks sobiva panuse väärtuse ja klikid “Spin” nupukesel. Pole vaja õppida reegleid ega pead murda erinevate mängustrateegiate üle.

Pealtnäha lihtsate mängude taga on tegelikult päris palju arendajate tööd ja keerukad matemaatilised arvutused. Kõige pealt on vaja aga välja mõelda, milline kujundus näeb hea välja ja milliseid lisaefekte ja heli kasutada, et kogu komplekt oleks tervik.

Mis aga kõige olulisem: mängude ausus.

Mängude ülesehitus

Tänapäeva slotimängudel on mänguvooru pikkus mõni sekund. See ajavahemik on kogu aeg lühenenud. See aga ei tähenda, et mänguvooru tulemust võiks kuidagi ette ennustada.

Järgnevalt vaatamegi, kuidas tagatakse, et mängud oleksid ausad. Lisaks saad teada, kuidas sünnivad vahvad animatsioonid ja tegelaskujud, mis annavad mängudele nende ilme. 

Juhuslike numbrite generaator

Online mänguautomaatidel töötab spetsiaalne juhuslike arvude generaator ehk inglise keeles Random Number Generator(RNG). Online kasiinode kontekstis on tegemist väga olulise mõistega.

Kuna online mänge pakutakse nii-öelda distantsilt virtuaalkeskkonnas, siis igaüks, kes paneb mängu päriraha, tahab olla veendunud, et teenusepakkuja ajab õiget asja ning võiduvõimalused on just sellised nagu lubatakse.

Tüüpiliselt on online mänguautomaatide kasumlikkus mängijale ligikaudu 90-99%. See tagataksegi just juhuslike numbrite generaatorite abiga.

RNG on arvuti loodud algoritm, mida online kasiinod kasutavad selleks, et iga mänguvooru tulemus oleks juhuslik. Algoritm on programmeeritud nii, et luuakse numbrite jada ning igale numbrile vastab üks mängus kasutatav sümbol.

Juhuslike numbrite generaatoreid on tavaliselt kahte tüüpi:

1.) Riistvaraline Juhuslike Numbrite Looja (HRNG): seda tüüpi RNG teebki täpselt seda, mida nimi ütleb: genereerib juhuslikke numbreid. Tegemist pole välja arvutatud suurustega, mida algoritm korduvalt kasutab. Sellepärast kasutatakse vahel ka nimetust “True Random Number Generators” (TRNG) ehk “Tõeline Juhuslike Numbrite Looja”.

2.) Pseudo Random Number Generator (PRNG). Juhuslike Numbrite Looja, mille nime ette on sätitud sõna “pseudo” tähendab, et genereeritud numbrid ei ole täiesti juhuslikud. See võib ainult tunduda nii nagu numbrid oleks juhuslikud.

Mis on RNG põhimõte?

Selleks, et aru saada, kuidas mänguautomaatidel juhuslikkus tagatakse, peame süvenema natuke tehnoloogia ja arvude maailma detailsemalt. Millegi korduva nagu juhuslike numbrite genereerimine käivitamiseks peab olema alguspunkt.
Tarkvara loob algväärtusega algoritmi, mille puhul algväärtus tuletatakse korduvate arvutioperatsioonide sooritamisest. Nendeks operatsioonideks võivad olla näiteks jooksvad protsessid, hiireklikkide tegemise muster, klahvide vajutamise kogum või isegi näiteks arvuti kell.

Mida see kõik tähendab slotimängija jaoks? Igale sümbolile, mida mänguväljal näed, on antud kindel väärtus. Kõigi mänguvoorude ajal genereerib RNG algoritm sadu numbreid sekundis.
See, millised sümbolid parasjagu mänguväljal kuvatakse, vastab sellele, millised numbrid genereeriti rullikute peatumise ajal. See, kas võitsid ja kui palju, oleneb juba sümbolite paigutusest teineteise suhtes.

Mis mõjutab veel võidu saamist slottidel?

Lisaks sellele, millised sümbolid üldse rullikutel pidama jäävad, mängivad võidu saamisel rolli muudki faktorid. Näiteks see, et igal sümbolil on erinev väärtus. Mängul, kus on rulliku kohta 24 erinevat sümbolit, on šansid, et just üks kindel sümbol rullikul pidama jääb, üks kahekümne neljast.

Tavaliselt esineb madalama väärtusega sümboleid märksa rohkem kui näiteks boonussümboleid, mis pakuvad suuremaid võite. See, et saad korraga mitu boonussümbolit, mis võib käivitada juba mõne boonusvoorudest, on veel mitu korda ebatõenäolisem.
Sümbolite esinemine on juhuslik, kuid allub siiski teatud matemaatilistele arvutustele, mis tagabki selle, et statistiliselt lõpuks ikka boonusvooru jõuad ja jackpoti võidad. Millal see juhtub, on juba iseküsimus.

Tagamaks mängude aususe ning et need oleks eelpool välja toodud tingimustele vastavalt seadistatud, kontrollivad online kasiinode mänge kolmandate osapoolte audiitorfirmad. Tegemist on ettevõtetega, millel on pädevus kontrollida RNG algoritmi toimimist. Tuntumad erapooletud firmad on Technical Systems Testing (TST), Gaming Labs International (GLI), iTech Labs ja NMi.

Kasumlikkus mängijale (RTP)

Online mängude puhul on veel üks huvitav näitaja, mida nimetame keskmiseks kasumlikkuseks. Inglise keeles “return to player” ehk RTP väljendab seda, kui palju keskmiselt mänguautomaat võite maksab. RTP väärtust väljendatakse protsentides ehk näiteks 96% tähendab, et pikema perioodi jooksul panuseid tehes võiks arvestada, et saad keskmiselt 96% rahast tagasi.

Tegemist on siiski statistilise näitajaga ning lühemate mängusessioonide puhul ei tähenda see praktiliselt midagi. RTP võib anda mingi aimduse kui palju võid pikema aja jooksul mängides võita, kuid see ei ütle, millal see juhtub.

Mis on slottidel mängimise hind?

Kasiinos mängimine on meelelahutus, mille pakkujad tahavad selle eest samuti tasu saada. Mänge saab nautida erinevatel platvormidel internetis, mille operaatorid teenivad mängijate tehtud panuste pealt väikse protsendi.

Kui kasumlikkus mängijale on 96%, siis 4% on teoreetiliselt mänguportaali kasum. Sellest summast peavad nad maksma tasud mängude loojatele(tarkvarafirmad), tasud kasiinode töötajatele ja kõik muud äritegevusega seotud kulud.

Mängija jaoks on asi palju lihtsam- tema kulu on keerutuse maksumus mänguvooru kohta.

Kasiinomängud ja psühholoogiline faktor

Milleks pakkuda mänge, kui keegi neid ei kasuta? Selleks, et mängureid ahvatleda ja nende tähelepanu hoida, on välja mõeldud igasugu vigureid.

Seda, kuidas kasiinod mängijates huvi tekitavad ja seda alal hoiavad, on uurinud ka mitmed teadlased. Nende hulgas Natasha Dow on välja toonud peamised “käivitajad”, mis tagavad, et kasiinomängijad üldse mängimisega alustavad ning teevad seda võimalikult pika periood jooksul:

Mänguautomaadi ekraani omadused: pehmed värvid ja 38 kraadine nurk tagavad selle, et mängija silmad ei väsi.
Heli: pole saladus, et muusika mõjutab meie emotsioone ja võib meid lausa lummata. Slottidel pole selles osas midagi juhuse hooleks jäetud. Helid mänguautomaatidel on omaette žanr ja neil on ka väike saladus. Need on loodud C- duuris, mis on kõrva jaoks nagu pehme pai.

Asukoht: mänguautomaadid on paigaldatud sinna, kus mängijad saavad natuke eraldatumalt olla ja tunnevad ennast mugavalt. Nii on tavaline, et tahetakse kauemaks istuma jääda.

Nuppude asetus: nupud mängulaual või kang tekitavad tunde nagu oleksid olukorra peremees. Kui saad võidu, tunned, et oled millegi olulise korda saatnud. Kui mitte, tahad seda saavutada järgmist mänguvooru alustades.

Napikad: kui võidust jääb puudu ainult natukene, siis loomulikult tahad proovida uuesti. Tekib tunne, et oled võidule päris lähedal ning uue ürituse ajal veab õige pisut rohkem.

Madalad panused: igas kasiinos on mänge, kus saad pärisraha peale panuseid teha naeruväärselt väikestel panustel nagu näiteks 10 senti mänguvooru kohta.

Kokkuvõte

Olemegi lahti mõtestanud selle, kuidas kasiinodes töötavad nende populaarseimad mängud- slotid. Samadel põhimõtetel töötavad tegelikult ka bingo ja muud õnnemängud. Live kasiinos ja osavusmängudel mängivad lisaks õnnefaktorile rolli ka teadmised ja oskused.

Tehnilised detailid on üks asi, kuid mängijad küsivad aina uuesti ja uuesti, kas mängud on ikka turvalised. Õigesti seadistatud mängud töötavad ausalt ja nii nagu reklaamitud. Lisaks audiitorfirmadele, mis teostavad RNG kontrolli, hoiab Eesti online mängukohtadel silma peal ka Maksu-ja Tolliamet.

 

Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!

Sarnased artiklid