Silm puhkab

Aleksi Herttua
31.08.2022
Anton Reenpää

Telefoni või tahvlisse mahub raamatuid küll lõputult, aga vaid e-lugeri ekraanil meenutab kujutis paberit. Proovisime neist kolme tuntuimat.

Milleks üldse hinnaline e-luger, kui sama raha eest saab suurema ja värvilise ekraaniga seadme? Sest kujutis e-lugeri mustvalgel ekraanil on staatiline ja värelusevaba – täpselt nii nagu paberil. Väljend „vähem on parem” kehtib ekraanilt lugemise puhul sajaprotsendiliselt. Kahjuks ei toimi aga e-lugerid kodumaiste e-raamatute laenutusteenustega ning raamatuid neisse saab enamasti osta digitaalsetest raamatupoodidest.

Lugeritest tuntuim ja müüduim on Amazon Kindle. Mudel nimega Paperwhite sai uuenduse eelmisel aastal ja tõi kaasa USB-C-liidese, suurema ekraani ja muudetava värvustemperatuuriga valgustuse.

Kobi Clara HD mahutab kompaktsesse korpusesse terava ekraani ja võimaluse liituda n-ö pilveraamatukoguga Overdrive.

PocketBook Touch Lux 5 trumpideks on lai vormingute tugi ja kerge kaal.

24/7

Kahte väiksemat – Kobot ja Clarat – on mugav hoida ühe käega, Kindle sobib ka mõlema käega hoidmiseks. Klaasi ja alumiiniumiga harjunu jaoks tundub kerge plastist luger mänguasjana.

Kindle on teistest natuke suurem ja raskem, aga korpus on see-eest vee- ja liivakindel. Reisikotti sobivad kõik kolm seadet ideaalselt. Koju võib jätta aga kõigi muude seadmete puhul kriitiliseima asja – laadija. Ühe laadimisega saab nimelt lugeda nädalaid, kui just sellega hommikust õhtuni ja õhtust hommikuni ei tegele.

Säästliku elektritarbimise võti on e-paberi olemuses – elektrit kulub vaid siis, kui kujutis ekraanil muutub. Kui taustvalgustust mitte kasutada, siis sõltub aku vastupidavus vaid e-lehekülgede „keeramisest”.

Elektrooniline paber on väga sarnane tavalisele – valgel pinnal on mustad sümbolid ning ekraan ise ei peegelda ega helenda. Kuna pidev elektrikulu puudub, ei muutu luger töötamisel ka kuumaks. Sarnaselt tavalisele paberile, on aga vaja valgustust hämaras, mis aga erinevalt vedelkristallekraanist ei asu ekraani taga, vaid eespool. Valguse tooni saab muuta.

Aeglane, aga töökindel

Kõiki lugereid saab juhtida ekraani puudutades, PocketBooki allservas on lisaks nupud. E-lehekülgede „keeramisega” harjub kiirelt, aga mõne kindla koha otsimine või märkme lisamine teksti vajab rahulikku tegutsemist, sest e-paber reageerib uimaselt ning kiired näpuviiped võib unustada.

Kindle´i lisatoimingud on natuke intuitiivsemad. Õhtul saab aktiveerida tumeda režiimi – selles võrdluses ainsana. Kasutajaliideste keelevalikutes puudub aga eesti keel, sest Amazon pole Eestis n-ö ametlikult esindatud. Küll aga saab seadet lihtsalt tellida Amazoni Saksa veebipoest amazon.de

Lugemine laabub kõikide seadmetega ladusalt, erinevused on peamiselt raamatute laadimise nüanssides.

Raamatute hankimine

E-lugerid ühenduvad netiga WiFi vahendusel. Amazoni Kindle Store pakub laia valikut Kindle´le saadavat kirjandust, mis pole aga eestikeelne.

Sama saab öelda ka Kobo raamatupoe kohta. Pocket Book pole otseselt seotud ühegi raamatumüügikeskkonnaga.

Ostetud raamatud saab lugerisse kopeerida arvuti ja USB-C-liidese abil. Kindle´i ja Pocket Booki puhul ka raamatud eelmääratud meiliaadressile saates, kust need WiFi vahendusel lugerisse jõuavad.

Lugerites on ka veebisirvija, millega teoreetiliselt on võimalik raamatupoodideski ringi vaadata, aga uimane puuteekraan paneb sealjuures kannatuse proovile. Erinevate raamatukogude pakutavat sisu saab lugeda Kobo ja PocketBookiga – kui abivahendina kasutada arvutit. Kobo lugerisse on võimalik rahvusvahelist kirjandust laadida OverDrive´i laenutuskeskkonnast, mida vahendab Eestis Keskraamatukogu. Kindle kodumaiste raamatukogudega ei ühildu.

Testi e-lugerid, nagu nimigi ütleb, on mõeldud just lugemiseks. Piltide vaatamine või netis surfamine on nendega teoreetiliselt võimalik, aga selleks on olemas palju sobivamaid seadmeid. Amazoni kogemus selles vallas avaldub nii seadme füüsiliste parameetrite kui tarkvara viimistluses, aga piiravaks teguriks on ökosüsteem.

Lookas e-raamaturiiuleid saab kaasa võtta kõigi lugeritega ning aku laadimise pärast ei pea muretsema. Ja mis kõige toredam – e-lugeriga ei teki kiusatust niisama netis surfata, vaid tulebki lugeda.

Vaata lis septembri Tehnikamaailmast!

Sarnased artiklid