Tuhanded sinu lemmiklaulud taskusse – nii lubasid Apple’i iPodi reklaamid 2001. aastal. Apple’i kaasaskantav muusikapleier kahandas esimest korda suure muusikakogu üliväikesesse taskuseadmesse.
E-raamatud on proovinud muusikapleierite edu korrata täpselt sama lubadusega – pane kasvõi terve raamatukogu taskusse. See aga ei läinud päris nii edukalt ja e-lugerid ei levinud nii hästi, nagu loodeti. Eraldi e-lugerite asemel kiputakse praegu e-raamatuid pigem lugema arvutis, nutitelefonis või tahvelarvutis. Mõnes mõttes on aga eraldi e-raamatute lugemisseade tahvelarvuti ja arvutiga võrreldes palju parem.
Meie võrdlustesti on välja valitud kolm odavama hinnaklassi elektroonilist lugemisseadet. Kõik kasutavad ühesuurust 6tollist mustvalget e-tindiga ekraani.
2019. aastast pärit Amazon Kindle esindab selle e-kaubanduse hiiglase pakutavate e-lugerite kollektsiooni üht parimat eksemplari. Seade pole küll täielikult kohandatud meie turule, mis seab kasutamisele teatud piirangud ja ostma peab selle mõnest siinsest e-poest. Cybook Muse HD saadavus on Eestis veelgi kehvem – paljudes e-poodides on see juba läbi müüdud, kuid mõnest üksikust veel leiab. Võrdluse kolmandal seadmel, PocketBook Touch Lux 4-l on lisaks e-raamatute näitamisele ka palju muid huvitavaid funktsioone ning seda leiab Eestis kõige enam – päris paljudes e-poodides on seda praegu vabalt saada.
Hästi loetav ka päikese käes, pika akueaga
E-luger on küll põhiliselt mõeldud e-raamatute lugemiseks, kuid seadmega saab ka muud teha. Lisaks e-raamatutele saab avada teisigi faile, näiteks pdf-e ja e-ajakirju. Muidugi ei asenda see trükitud raamatu lõhna ja käes hoidmise tunnet, kuid e-raamatul on ka oma eeliseid. Näiteks aku tööaeg on oluliselt pikem kui mistahes tahvelarvutil ning selle mittepeegeldav ekraan teeb e-lugerist mõistliku reisikaaslase. Põhjus peitub teistsuguses kuvamistehnoloogias.
Telefonide ja tahvelarvutite ekraanile luuakse pilt raamatulehest kompaktsete LED-pikslite abil. Elektroonilise lugeri mustvalge e-tindi tehnoloogiaga ekraan aga jäljendab paberile trükitud kujutist. Paljud leiavad, et traditsioonilist trükitehnoloogiat jäljendav ekraan on vähem pilkupüüdev kui valgust kiirgavate värviliste leedidega ekraan. Kuna mustvalge e-tindiga ekraan ise valgust ei kiirga, tuleb teksti väljastpoolt valgustada täpselt samamoodi nagu paberraamatut lugedes. Värskeimate e-lugerite omaduste hulka kuulub ka ekraanivalgusti, mis aitab lugeda kasvõi pimedas.
E-tindi tehnoloogiaga ekraan tarbib elektrit ainult siis, kui ekraanil kuvatava sisu muutub, näiteks lehe pööramisel. Mõõdukas kasutamine pikendab aku kestvust nädalateni.
E-tindi tehnoloogiaga ekraan ei sobi kiirete mängude mängimiseks või videote vaatamiseks, sest ekraani värskendamine on palju aeglasem kui nutiseadmetel.
Raamatud ja muud dokumendid saab kaasa võtta väga kompaktses seadmes, mis kaalub alla 200 grammi, nii saab kaasas kanda terveid riiulitäisi raamatuid ja kastide viisi dokumente. Olgu siis romaan või firmadokument, kõike saab ekraanile kuvada kasutaja valitud kirjasuuruses. Samuti saab näiteks tavalisi kujundatud pdf-faile oma seadmesse üle kanda. Lisaks lugemisele saab lugejas teha elektrooniliselt ka seda, mida paberile ikka tehakse: kirjutada märkmeid, panna järjehoidjaid ja teksti alla joonida.
E-raamatut on võimalik salvestada erinevates failivormingutes - pdf ja epub on ühed levinuimad. Viimane on avatud failiformaat, mille on välja töötanud IDPF (International Digital Publishing Forum). E-raamatud on kaitstud digitaalsete vesimärkidega, avalike raamatukogude elektroonilise laenutuse raamatud on tavaliselt kaitstud Adobe DRM-i koopiakaitsega.
Amazon Kindle kasutab oma patenteeritud suletud vormingut ega toeta otseselt epubi formaadis e-raamatuid. Selle failiformaadi lugemiseks on võimalik kasutada eraldi programmi.
Amazonil on kokku üle kuue miljoni e-raamatu, mis on piiratud kasutamiseks ainult Kindle’i jaoks.
Lisaks tasulisele sisule on veebis saadaval ka palju tasuta e-raamatuid. Gutenbergi projekt (www.gutenberg.org) pakub autoriõigustega kaitstud teoseid, mis on vabalt levitatavad. Eestis leiab e-raamatuid näiteks leheküljelt Digiraamat.ee nii pdf- kui epub-formaadis.
E-raamatute hankimise lihtsuses on veel arenguruumi
Platvormist sõltumatuid lugemisseadmeid on raske kiita lihtsuse eest, sest ainult Kindle’iga saab e-raamatuid väga lihtsalt otse seadmest ise osta. Teiste seadmete puhul tuleb arvutisse alla laaditud e-raamatud MicroUSB-kaabli abiga e-lugeri mällu saata.
Kindle ja PocketBook toetavad teenust, millega saab kasutaja endale eraldi e-posti aadressi. Kui saata sellele aadressile e-raamat manusena, siis laetakse see lugerisse WiFi-võrgu kaudu.
■ E-LUGERI KASUTAMISE õppimine võib võtta olenevalt seadmest vähem või rohkem aega. Mustvalge ekraan võib alguses pettumust tekitada. Näiteks on e-raamatu sirvimine ebamugavam kui tavalise raamatu puhul. Ükski võrdluses olnud e-luger ei edestanud oma funktsioonide ja jõudluse poolest teisi väga silmatorkavalt. Igaühel neist on oma plussid ja miinused. E-lugeri ostmisel oleks hea mõte enne välja uurida, milline on allalaetavate raamatute valik ja saadavus. Kui tähtsamad on välismaised raamatud, pakub Kindle kindlasti kõige laiemat valikut. Bookeeni ja PocketBookiga saab raamatuid ka laenutada. Ükskõik millise e-lugeri ka valid, tasub meeles pidada, et kõige tähtsam on ikkagi see, mida loed.
Lisa leiad juunikuisest Tehnikamaailmast!