North Star AI tehisintellekti konverentsil võib sündida uus Eesti ekspordiartikkel

26.02.2019

Tuleval nädalal, 7. märtsil toimuval rahvusvahelisel tehisintellekti konverentsil North Star AI arutavad maailma ja Eesti arvamusliidrid masinõppe rakendamise võimalusi ja rahvusvahelist koostöö edendamise võimalusi. Ürituse käigus toimub idufirmade võistlus AI Startup Competition, kus otsitakse uusi lennukaid tehisintellekti ideid.

Konverentsil astuvad üles muuhulgas nii Netflixi, Spotify, Amazoni kui ka Eesti eksperdid, kes analüüsivad masinõppe kasutusjuhtumeid ja rakendamisvõimalusi Eestis ja maailmas ning jagavad inspireerivaid ideid. Ürituse avab president Kersti Kaljulaid.

Sündmuse käigus võtavad omavahel mõõtu ka masinõppel põhinevaid lahendusi arendavad idufirmad. Eelvooru läbinud kümmekond startup’i esitlevad kohapeal valdkonnaekspertidest žürii ees oma ideid.

North Star AI MTÜ kaasasutaja Triin Mahlakõivu sõnul näitab AI Startup Competiton probleemide ulatust ja kasutuskohti, mis alustavatel ettevõtetel võib masinõppe ja tehisintellekti tehnoloogiate rakendamisel ette tulla. “Idufirmad ja väiksemad ettevõtted ei söanda või ei oska tihtipeale masinõppe tehnoloogiaid kasutada, sest võrreldes teiste tehnoloogiaidudega on AI startup’idel keerulisemad väljakutsed, nagu ligipääs kvaliteetsetele andmetele, tehnilisele talendile ja tööriistadele. Soovime North Star AI-ga vähendada haipi AI tehisintellekti ümber, näidata reaalseid tehnoloogia kasutusvõimalusi ja toetada AI startupide skaleerumist teadmiste ja rahvusvahelise võrgustiku kaudu," selgitas Mahlakõiv. 

Samuti on võistlejatel võimalus oma ala tippudelt saada nõu, kuidas teha maailmatasemel masinõppe lahendusi, neid tootestada ja paketeerida. Ürituse toetaja, võistluse žüriiliikme ja mentori ning Elisa telekomiteenuste valdkonnajuhi Mailiis Ploomanni sõnul on North Star AI suurepärane näide sellest, kui palju andekaid inimesi meil Eestis on. „Oma põhjamaiselt karge mõtlemisega suudame fokusseerida pilgu tulevikku ning luua lahendusi, mida tervele maailmale eeskujuks tuua. Kui siia lisada veel mõistlik annus tootestamise oskust ja äritellijale kõige selle arusaadavasse keelde tõlkimist, siis oleme leidmas tõeliselt võimast järgmist Eesti ekspordiartiklit!“ selgitas Ploomann.

Ta rõhutas, et oluline on arendada valdkonnasisest koostööd. „Meil on Elisas pea kaheaastane kogemus masinõppe rakenduste loomisel ja kasutamisel. Siiski tunneme, et enim on vaja just juurde teisi tugevaid tellijaid. Selleks, et tellijatel elu lihtsam oleks, peavad ka startup’id vaeva nägema,“ ütles ta, lisades, et tehisintellekti rakendused ja masinõppe mudelid ei ole vanas mõistes IT-tellimused, mida tellija kirjeldab ja siis need arenduses koodiks kirjutatakse. „Hea andmeteadlane ei ole lihtsalt suurepärane statistik-matemaatik-arendaja, vaid tunneb siirast huvi ärilise probleemi vastu ja loob mudeli koostöös äritellijaga selleks, et see ka päriselus peremeest kratina teenima saaks hakata.” Seetõttu ongi idufirmade võistluse eesmärk julgustada kohalikke startup’e oma ideid esitlema ja rohkem nii kohalikul tasandil kui ka rahvusvahelist koostööd tegema.

Starship Technologies andmeteaduse juht Kristjan Korjus ütles, et ta on uhke, et Eesti arengute üle tehisintellekti vallas. “Meie igapäevast elu parandavad järjest rohkem ka targad süsteemid ning nende arendamine on kindlasti kuum ja tähtis teema kogu maailmas. Võimas, et märtsis toimub Eestis ühel nädalal mitmeid AI sündmusi sealhulgas tipptasemel AI konverents North Star AI ja AI startupide võistlus."

North Star AI konverentsil osalevad sajad kohalikud ja välismaised arendajad, tehnikaliidrid, andmeanalüütikud, tehnoloogiaettevõtete asutajad ja muud tehisintellekti huvilised. Teiste seas astuvad üles Google DeepMindi masinõppeteadlane Samuel Ritter, Netflixi masinõppe infrastruktuuri arhitekt Ville Tuulos, Spotify tootearendusjuht Henrik Lindström, Amazon Web Services tehisintellekti juhtiv evangelist Julien Simon ja Microsofti vanemteadlane ning masinõppeuuringute juht Frank Seide.

Konverentsile järgneb ümarlaud, kus kohtuvad tehisintellekti eksperdid, Eesti riigi esindajad, tehnoloogiafirmade juhid ja kohalike idufirmade asutajad. Kohtumisel arutletakse laiemalt tehisintellekti tehnoloogiate rakendamise tõstmist Eestis ja Euroopas, ning rahvusvahelist koostöövõime suurendamist tehisintellekti valdkonnas. Konverentsi toimumisele annavad tõuke Taxify, Proekspert, Starship, Monese, Veriff, Microsoft, Skype, Pipedrive, Solita, Sixfold ja Elisa.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid