Kuvar kodukontorisse – milline sobib tööks ja milline mängimiseks?

28.04.2020
Samsung

Praegusel ajal on töötavad kõik kel vähegi võimalik kodukontorites. See aga tähendab, et töö juures olev hea suur kuvar, millega saab tavaliselt mugavalt tööülesandeid täita ja rohkelt dokumente ekraanil lahti hoida, on nüüd asendunud pisikese sülearvuti ekraaniga. Samsung Eesti tootekoolitaja Alari Pennar toob välja olulisemad nõuanded, millist ekraani tuleks eelistada kodukontori ja millist mängimise tarbeks.

„Üldine trend on see, et ekraani valikul peab tähelepanelikum olema mängur, kuna siis on kuvari tehniline külg olulisem. Töö jaoks monitori valides tuleb pigem mõelda sellele, kui palju see laual ruumi võtab või kas inimesel on mingi kindel tegevus, mille jaoks monitor hästi sobima peab,“ sõnas Pennar.
 
Töömonitori puhul mõtle läbi, mille jaoks seda vajad
Inimesed täidavad kodus väga erinevaid tööülesandeid ja teatud juhtudel võib ekraani tehniline võimekus olla väga oluline. Näiteks foto- või videotöötlejate jaoks on ekraani edastatavate värvide kvaliteet võtmetähtsusega. Seega kui ekraanist tulev pildikvaliteet on töö jaoks oluline, siis eelista IPS-ekraanitehnoloogiat ning võimalusel tuleks valida kõrgem resolutsioon, kuna nii on pilt teravam. 4K-eraldusvõime on paljude kuvarite puhul juba täitsa tavaline ja ei ole ka liialt kallis.
Samuti tuleks töökuvari puhul valida selline, mis võtaks laual võimalikult vähe ruumi, et sinna saaks paigutada ka teisi töö jaoks vajalikke asju. Teatud elualadel töötajate jaoks võib näiteks olla oluline ka võimalus kuvar küljele ehk vertikaalvaatesse keerata.
 
Hoia enda silmi
Lisaks tuleks töökuvari puhul kindlasti kaaluda, kuidas selle kasutamine silmadele mõjub. Erinevad ekraanid kiirgavad teatavasti sinivalgust, mis mõjub pika peale silmadele kurnavalt ja pärsib une kvaliteeti.
„Kuna nüüd vaatame kodus ekraani lisaks puhkeajale ka töö ajal, tasub võimalusel eelistada kuvarit, mille mõju silmadele on väiksem. Samsungi CF39 seeria monitoridel on selleks näiteks spetsiaalne Eye Saver funktsioon, mis reguleerib ekraanivalgust nii, et see silmadele vähem kahjulik oleks,“ sõnas Pennar.
 
Mängimiseks vali kuvar tehniliste andmete järgi
Kui monitoriga on aga plaanis mängida, siis tuleb suurem osa tähelepanust suunata ekraani tehnilisele poolele. Olulisemad märksõnad, mida meeles pidada on värskendussagedus, reaktsioonikiirus, resolutsioon ja hea lisa on ka HDR (high dynamic range).
„Põhiliselt on mängurimonitoride puhul tähtis, kui kiirelt jõuab pilt arvutist või konsoolist ekraanile ning sel puhul ongi värskendussagedus ja reaktsioonikiirus määravad. Värskendussagedus viitab sellele, mitu korda sekundis pilt kuvaril uueneb ja mängimise puhul tasub vaadata vähemalt 120 Hz variantide poole, millel värskendub pilt vastavalt 120 korda sekundis. Nagu alati, tuleb kasuks ka kõrgem resolutsioon, millega on pilt teravam ja ilusam. Samuti võiks mängurimonitor olla suur, kuna nii mahub rohkem mängu ekraanile ja detailid on paremini näha. Eriti julgetele on meil selleks CRG9-seeria ülilaia ekraaniga kuvar, millega jääb mulje, et laua peal on korraga kolm ekraani,“ selgitas Pennar.
Siiski tuleb Pennari sõnul enne monitori soetamist kontrollida, kas kasutatav arvuti või konsool ka toetab monitori funktsioone. 4K-resolutsiooniga monitori ostmine on mõttetu, kui parim pilt, mida konsool väljastada suudab on Full HD-eraldusvõimega.
 
Paljud monitorid sobivad mõlemaks
Tasub meeles pidada, et tihtipeale võivad mängimiseks mõeldud kuvarid väga hästi ka töö jaoks sobida. Terav ja sujuv pilt on silmale ilus sõltumata sellest, kas kasutaja loeb e-maile või lahutab meelt mõne värske arvutimänguga.
„Õnneks on tänapäeva mängurimonitorid täitsa kena ja praktilise disainiga, seega ei võta need laual liialt ruumi ja näevad stiilsed välja,“ rääkis Pennar.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid