Kuidas puhastada automaatset kohvimasinat?

15.02.2022
Sisuturundus

Auto- ja riidepesu kõrvalt kipub kohvimasina puhastus paljudel ära ununema. Kohvimasina puhastusrutiini tähtsust ei tohi alahinnata. Praegu võib masin sulle mõnusat hommikukohvi valmistada, kuid kui masinal omapead tegutseda lasta, ei saa sa sealt üks hetk enam sama kvaliteediga kuuma jooki.

Võib jääda mulje, et kohvimasin on neljakandiline kast, mis väljastab ühe nupuvajutusega auravat kohvi ning ei vaja sealjuures suuremat tähelepanu. Ideaalis tuleks masinat puhastada pärast igat kasutuskorda. Mida kauem toimingut edasi lükkad, seda keerulisem on kohvimasinat hiljem puhastada.

Iganädalased protseduurid

Et kvaliteetne kohvimasin ka mitmete kuude pärast maitsvat kohvi toodaks, on vajalik seda regulaarselt puhastada. Kuigi iga paari päeva tagant tähelepanu nõudev kohvimasin võib tunduda tüütu, on puhastus miski, mille arvelt aega kokku hoida ei tohiks.

  1. Igapäevaselt võiks tühjendada kohvipaksu sahtlit ning kallata kraanist alla üleliigne vedelik. Vastasel juhul võib kohvipaksu sahtel hakata üle ajama ning liigse vedeliku tõttu võib masina sisse hallitus tekkida.
  2. Veepaagis tuleks vahetada vett iga päev. Kuna 90% kohvist on vesi, siis mängib värske ja puhas vesi joogi maitses suurt rolli.
  3. Kui sulle meeldib kohvi piimaga juua, tuleb vähemalt korra päevas teha masinale piimasüsteemi puhastus. Selleks on vaja vastav puhastusvedelik ning teabe selle kohta, kuidas täpselt toimida, leiad masina kasutusjuhendist.
  4. Samuti ei ole masinas hea korraga liiga palju ube hoida. Soovitatav maksimaalne kogus on umbes kahe päeva jagu - siis saad kindel olla, et sinu kohv on jahvatatud kõige värskematest ubadest.
  5. Samamoodi nagu võtad tolmu teistelt köögipindadelt, ei tasuks ka kallist kohvimasinat ära unustada. Õnneks ei võta see kaua aega ning tolmu ja pannilt pritsinud rasva saab möödaminnes mõne hetkega eemaldada.

Kuidas kohvimasinat puhastada?

Lisaks iganädalastele toimingutele on vajalikud ka iga-aastased või -kuused puhastused. Kuigi alguses võib mõni rutiin tüütu tunduda, tasub meeles pidada, et see kõik on sinu parema kohvielamuse nimel.

  1. Samuti on masinale vaja pärast kindla perioodi möödumist (näiteks pärast 200 tassi joomist) teha tabletipuhastus, et kohvirasvadest vabaneda. Selleks on vaja kasutada spetsiaalseid kohvimasina puhastustablette.
  2. Katlakivipesu tihedus sõltub kasutatava vee karedusest ning sellest, kui tihti kohvi jood. Ka katlakivi eemaldamiseks on olemas vastavad tabletid. Kui sa just saartel või Lõuna-Eestis ei ela, siis pead katlakivipesu vaid korra aastas tegema. Seda vaid juhul, kui teostad teisi masina hooldusprotsesse regulaarselt. Katlakivise veega piirkondades on vaja vastavat pesu tihedamini läbi viia. Vastasel juhul kannatab kohvimasina eluiga.

Nipid ja nõuanded

Selleks, et sinu kohvi kvaliteet püsiks jätkuvalt hea, tasub lisaks puhastusjuhenditele paar näpunäidet kõrva taha panna.

Ära puhasta masinat koduste vahenditega

Kuigi Youtube on täis erinevaid juhendeid, kuidas kohvimasinat söögisooda ja äädikaga puhastada, ei tasu seda infot puhta kullana võtta. Pikas perspektiivis võivad ebasobivad vahendid kalli masina ära rikkuda või kuuma joogi maitset jäädavalt kahjustada.

Kasuta veefiltreid

Kohvikannudes on vajalikud kohvifiltrid, et puru tassi ei jõuaks. Sarnaselt kaitsevad joojat mikroobide, raskemetallide ja kloori eest veefiltrid. Veefiltrid aitavad masinas katlakivi teket vähendada tänu millele pead katlakivipuhastuse harvemini ette võtma.

Uuri välja oma vee kareduse tase

Kui tead oma vee kareduse taset, saad masina vastavalt seadistada. Kui oled teadlik sellest, kui kare sinu kohvis kasutatav vesi on, saad hinnata ka seda, kui tihti sul katkakivi eemaldust teha tuleb.

Lisaks vee karedusele sõltub katlakivipuhastuse tihedus ka vees sisalduvate lubi- ja rauasoolade rohkusest, kohvi tarbimisest ning nagu mainitud, veefiltri olemasolust.

Kui sul tekib küsimusi masina puhastamise kohta, leiab kasutusjuhenditest alati kogu vastava info.

Kaasaegsed kohvimasinad annavad kasutajale teada, kui on aeg puhastama hakata. Selliseid märguandeid ei tohiks eirata ning neile tuleks esimesel võimalusel reageerida. Kuigi masina hooldus võib tunduda tülikas, on puhastus kohvimasina eluea pikendamiseks ning kohvi kvaliteedi säilitamiseks hädavajalik.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid