Kuidas aeglane arvuti taas kiireks muuta

04.12.2019
Sisuturundus

Me kõik teame seda tüütut tunnet, kui arvuti aeglaseks jääb ja me ei saa piisavalt kiiresti oma tööd teha. Kui ajal, mil arvutid alles üldkasutusse tulid, oli see üsna tavaline, et pididki ootama, siis nüüd oleme harjunud sellega, et iga käsklus võtab aega vaid mõned sekundid. On aga mõned nipid, kuidas enda arvutit tippvormis hoida ning oma närve säästa.

 

Ära lase programmidel automaatselt tööle minna

See on üks peamisi põhjuseid, miks arvuti aeglane on. Paljud arvutid panevad automaatselt programmid tööle, kui teed restardi, mis koormab üle arvuti mälu ja muudab selle aeglaseks. Ehkki antiviirus võiks muidugi automaatselt tööle minna, siis näiteks iTunes võiks olla lahti ainult siis kui sa seda vajad.

 

Kustuta rakendused ja dokumendid, mida sa ei vaja

Arvutisse kipub ikka kogunema rakendusi, mis võtavad üüratult ruumi ja muudavad arvuti aeglaseks. Tasub aeg-ajalt üle vaadata, mis meil arvutis on ja kas meil on seda tõesti vaja. Sama lugu on muude failidega – kustuta ära vanad dokumendid, mida sa enam ei vaja ja pane fotod ja videod välistele kõvaketastele ja mälupulkadele. Tasub meeles pidada rusikareeglit – vähemalt 15% arvuti mälust peab olema tühi. Puhastustööd tasub alustada juba uue arvuti ostmisel, sest ka uutel arvutitel on installeeritud palju rakendusi, millest kõiki sa võibolla ei vajagi. Uute lauaarvutite üksikasju saad uudistada siit.

 

Seadista arvutil kindlasti antiviirus

Kui arvuti ei pea rinda pistma erinevate viirustega, on see ka kiirem ning peab kauem vastu. Viirused muudavad arvuti aeglaseks ning muidugi on ka vilkuvate väljahüppavate viirustega väga ebamugav tööd teha. Uuenda ja jälgi oma antiviirust regulaarselt.

 

Uuenda oma arvuti tark- ja riistvara

Mida rohkem rakendusi kasutad, seda rohkem RAM-i vaja on ja kui seda jääb väheseks, muutub ka arvuti aeglaseks. Lauaarvutite puhul on igaühele jõukohane lisada juurde RAM-i ehk mälu ja see muudab sooritust väga palju. RAM-i saab kergelt juurde osta ja arvutile lisada. Lisaseadmeid arvutitele leiad siit.

 

Unustada ei tohi ka tarkvara uuendamist, mida tuleks teha regulaarselt. Et kontrollida, kas su arvutis on tarkvaral mingeid uuendusi saadaval, tuleb Windowsi puhul klikkida Start nuppu, edasi All Programs, siis Windows Update ja siis Check for Updates. Maci puhul tuleks minna rakendusse Apps Apple ikooni all ja klikkida tekstil About this Mac.

 

Kui arvuti muutub aeglaseks, ei ole alati mõtet kohe minna uut arvutit ostma, vaid tasuks üle vaadata, kas ehk võtavad mõned rakendused või dokumendid liiga palju ruumi ja see muudab arvuti aeglaseks. Vanema arvuti puhul saab ka uuendada riistvara. Kui aga need nipid ei aita, siis tasuks pärast uue arvuti ostu seda korrapäraselt ise hooldada, et see kauem kiire püsiks ning teeniks sind veel pikki aastaid.

Sarnased artiklid