Huvitavat märtsi Tehnikamaailmas

27.02.2019

Märtsikuine Tehnikamaailm pakub taas ohtralt põnevat lugemist nii auto- kui elektroonikafännidele. Samuti neile, keda huvitab lennundus, sõjandus, kosmonautika, aga ka teadus. Avame uue motohooaja. Ja muidugi ei saa me mööda autospordist, kus rallihooaeg on juba alanud ning peagi teeb avastardi ka F1.

Üks Rootsi Porsche-entusiast asus mõned aastad tagasi Eestisse elama ja pani siin püsti maailmatasemel restaureerimistöökoja. Üle maailma tuuakse Porsche 911 ja 356 uunikumid just Urban’s Garage’i taastusravile. Miks just siia?

Sõidame kolme uue linnamaasturi, Audi Q3, Toyota RAV4 ja Citroën C5 Aircrossiga. Külastame Chicago automessi ja piilume põgusalt, mida oodata märtsi alul algavalt Genfi autonäituselt.

Ott Tänaku hooaja fantastiline algus tõstis ta punktitabelis liidriks, aga lisaks eestlase kiirusele pakub rallimaailmas kõneainet ka MM-sarja tulevik. Ka algab märtsis vormel-1 MM-võistluste uus hooaeg ja seegi toob endaga kaasa nii mõndagi uut ja seda nii autode tehnikas kui sõitjate tiimivahetuste poolelt.

Külastame Helsingi motomessi ja juhatame sisse uue motohooaja. Teeme tutvust ühe isemoodi veetakso – äkki näeme selliseid kunagi ka Tallinnas?

Elektroonikud testivad seekord odavama otsa 4K-telereid. Aga see pole kaugeltki ainus test selles numbris - nõudepesumasinad on muutunud meie igapäevasteks abimeesteks ning tavalisteks köögimööbli osadeks.

Jaanuari TMis ilmus lugu hiidrakettidest, mis toimetavad tulevikus ilmaruumi kuni 150tonnise laadungi ühe lennuga. Vähem tähelepanu on pälvinud firmad, mis on valmis kosmosesse viima väiksekaalulisi, kuid ülimalt vajalikke saadetisi.

Õhust kustutatakse tuld nii kopterite kui lennukitega, suurimad neist on tulega võitlemiseks modifitseeritud reisilennukid – neilegi on lisa tulemas. Ja kui juba lennunduse juurde jõudsime, siis vihje - Pima lennundus- ja kosmonautikamuuseum Ameerikas on üks neist lennundusele pühendatud muuseumitest, kus iga lennukitesse kiindunud inimene peaks ära käima!

Püstolite ja revolvrite rekordimeestest sai eelmises numbris juba juttu tehtud. Nüüd võtame ette kraad kangemad ja pikemad torud – vintpüssid, automaadid, kuulipildujad.

Taas rahulikumate teemade juurde naastes... Tallinna Tehnikaülikoolis on välja töötatud uudne vee oksüdeerimise tehnoloogia, mis võiks kordades vähendada veepuhastuse energiakulusid. Mis seda siiani ei kasutata?

 Ja lõpuks ka üks valus lugu... hambapuuri ajaloost – selgitame, millal alustati hammaste puurimisega!

tm02032019

Sarnased artiklid