Säästa talvel elektrikuludelt: millised eelised on õhksoojuspumbal?

10.10.2023
Sisuturundus

Sügise saabudes tasub üle vaadata oma hoone energiatõhusus ning küttemeetodid. Kuna Eesti talv on küllaltki pikk ning kütteperiood samuti, kaasnevad sellega ka pikaajalised kõrgemad kommunaalkulud.

Raha säästmiseks ning kulude korrigeerimiseks tuleb hinnata oma võimekust kulude katmisel ning sellest tulenevalt valida ka küttemeetod.

Elektrijõul töötavad kütteelemendid on pikemas perspektiivis kulukamad- müüt, mille murdmisel piisab näidata võrdlust põlevkütte kulude ja elektrikulude vahel. Toome näite: keskmiselt kulutab ahjuküttega hoone elanik ahjupuude ostmisele 750 eurot aastas. Õhksoojuspumbaga kütmisel kulub aastalõikes ca 300 eurot toasooja tekitamiseks. See on 60% väiksem kulu kui ahjuküttega elaniku väljaminek. Eestis pakutakse küttesüsteemide ümberehitamiseks vastavaid toetusmeetmeid. Kui aga nende meetmete nõuete hulka ei kvalifitseeru, saab kasutada ka näiteks kiirlaenu või tarbimislaenu oma küttelahenduste loomiseks. Ahjukütet tasub alles hoida neil, kellel on isiklik mets, millest küttepuid tehakse. Sel puhul on küttekulu minimaalne (saeõli, segubensiin, vahendid).

Õhksoojuspumbaga kütmine on üks soodsamaid võimalusi koduses keskkonnas toasooja tootmiseks. Suurim investeering sel puhul on õige võimsusega pumba soetamine ning eelnev hoone soojustamine vastavalt vajadusele. Kuna soojapidavusest sõltuvad ka küttekulude suurused, soovitatakse eelnevalt enne õhksoojuspumba soetamist üle vaadata infrapunakaameraga soojalekete asukohad. Nende eemaldamine/parandamine võimaldab luua hea energiatõhususe ning kütteperioodil kulud keskmisest madalamad.

Millised eelised on õhksoojuspumbal?

Õhksoojuspumbad on taskukohasema hinnaga kui ahjud: väga tihti ei räägita ahjuehituse hindadest. Üheks põhjuseks on kindlasti nende varieeruv ehitusstiil ja ahju suurus, millest sõltub ka otseselt nendele tehtavad kulutused. Siiski võib öelda, et keskmine ahju ehituse kulu on 1500 eurot. Kvaliteetse õhksoojuspumba saab poest kätte juba alates 500 euro eest. Paigaldamise kulu ei sisaldu siiski selles hinnas ning selle eest tuleb maksta lisa. Õhksoojuspumpade hinnad sõltuvad tootjast ja spetsifikatsioonidest. Suuremate ruutmeetritega elamupindadele mõeldud masinad on kallimad kui näiteks 50 ruutmeetristele ruumidele mõeldud õhksoojuspumbad.

Lihtsam soojuse reguleerimine: temperatuuri võimalik reguleerimine aitab luua energiasäästlikku kasutamist. Seades õhukonditsioneeri sobivale temperatuurile ja vältides äärmuslikke seadistusi, saate vähendada energiatarbimist ja seeläbi ka kommunaalmakseid.

Konditsioneeriga temperatuuri reguleerimise peamine eelis on mugavustunde tekitamine. Saate seadistada ja hoida sisetemperatuuri oma eelistustele vastaval tasemel, tagades teile ja teie perele mugavuse, eriti kuuma ja külma ilmaga. Õhukonditsioneeridel on andurid, mis aitavad sätestada sooja õhu tootmist vastavalt langevale või tõusvale sisetemperatuurile. Kõige energiasäästlikum kasutusviis on aga seatud vastavalt normaaltemperatuuri seadmisega ruumis. Sel juhul ei hakka masin tööle liiga tiheda intervalliga, mis väljendub pidevas elektritarbimises.

Tuba püsib soe ka siis kui ise kodus ei ole: tänu õhukonditsioneeri automatiseeritud süsteemile teeb masin tööd ka siis kui teid ise kodus ei ole. Üheks suurimaks õhukonditsioneeri eeliseks on võimalus olla kodust eemal ning siis saabuda köetud koju ilma ise kütmisele kuluva ajata. 21. sajandi kõige suuremaks eeliseks on tehnoloogia areng, mis tähendab, et ka õhukonditsioneerid on nüüdseks kaugjuhitavad. Olles kodust eemal pikemat aega, on nüüd võimalik läbi nutiseadme tõsta või langetada masina toodetavat õhutemperatuuri ka reisil olles.

Õhukvaliteet tõuseb, küttekulud langevad: elamispindadele koguneb tihti tolmu ning lestakesi, mis kanduvad enamjaolt tuppa tänu liikumisele välisruumist siseruumi. Tolmu eemaldamiseks õhust sobib õhksoojuspump ideaalselt, sest tänu filtrisüsteemidele ventileeritakse ja puhastatakse ka toas olevat ringlevat õhku. Siin tuleb see omadus enim kasuks allergikutele ning hingamisteede haigusi põdevatele inimestele. Õhus ringlev tolm koguneb filtritele, mida tuleks vastavalt siiski regulaarselt puhastada.

Miks eelistada just õhksoojuspumpa oma eluruumide kütmiseks? Õhksoojuspumbad pakuvad mugavat kasutamisvõimalust, madalaid kommunaalkulusid ning püsivalt head toatemperatuuri. Mida enam kulutada vastava mudeli soetamiseks, seda madalamad on ka järgmise talve küttekulud.

 

Sarnased artiklid