Kuidas valida keraamilisele plaadile sobiv vuugivärv

12.03.2021
Sisuturundus

Keraamiliste plaatide värvi, mustri, kuju ja pinnaviimistluse valimine on meeleolukas osa plaadilahenduse koostamisel. Sageli unustame selle käigus aga ära sama olulise kujunduselemendi – vuugivärvi. Vuugisegu värv võib märkamatult hajuda tausta sisse või tõmmata kogu tähelepanu endale. Mõlemal juhul on suurepärase lõpplahenduse saamiseks õige värvitooni valimine väga oluline. Alljärgnevalt anname sulle mõned nõuanded ideaalse lahenduse leidmiseks.

Mida silmas pidada vuugisegu valikul?

Esimeseks valikukriteeriumiks on plaaditava pinna suurus. Plaatide värviga kontrastsed vuugisegud loovad mitmekesisema mulje, mis suures ruumis võib silmale liigselt väsitavaks muutuda. Samas toonis vuugi sobitamine plaatide värviga loob seevastu ühtlase ja rahulikuma ilme, mis muudab väikese ruumi visuaalselt suuremaks.

Vuugitäite valikut mõjutab ka piirkond, mida plaatima asud. Näiteks võivad seinaplaadid ja taustaplaadid asuda vaateväljas esiplaanil, muutes vuugivärvi valiku märgatavamaks võrreldes mõne põrandapinnaga. Kuigi ruumi disainilahendust mõjutavad nii keraamiliste plaatide suurus kui plaaditava ala asukoht, annab vuugivärv võimaluse lisada ruumikujundusele terviklikkust.

Plaadi mustrid. Plaatide paigaldamisel on mustrite kasutamiseks mitu võimalust. Kui plaat ise on mustriline, võiks kasutada õhemaid vuugijooni (kui selline võimalus on lubatud tootja poolt) või neutraalset vuugisegu, et mustrit esile tuua. Samas on vuugivahe suurepärane võimalus juhtida tähelepanu plaatide erilisele paigutusele või kujule.

Üldine interjöör. Ilmselt soovid, et vuugivärv täiendaks plaatide värvi, kuid ära unusta ülejäänud sisekujundust. Vuugi värv ei tungi nii esile, kui see matkib ruumis kasutatavaid teisi toone. Näiteks võib pruunide või punaste toonidega vuugisegu olla tasakaalukas kooskõlas läheduses asuva puidu-, tellise-, kivi- või nahapinnaga. Enne konkreetse vuugivärvi välja valimist, küsi vuugivärvi näidiseid, et võrrelda neid ruumis kasutatavate teiste toonidega.

Mitmevärviline plaat. Vuugivärvi valimine mitmevärviliste plaatide juurde võib eriti keeruliseks osutuda, aga ka siin on sul mitu valikut lihtsustavat võimalust.

  • Sobita vuugivärv ühega plaatidel kasutatud värvidest, et tagada kooskõlas lahendus. Proovi esmalt kõige neutraalsemat tooni.
  • Vali vuugivärv piisavalt hele või tume, et see oleks kontrastiks kõigi plaadil kasutatud värvidega. See lahendus töötab hästi, kui ükski plaadil kasutatud värvidest ei ole liiga tume või hele.
  • Mustriga plaatidele vali vuugivärv, mis sulandub plaadi servadega nii palju kui võimalik, et see mustrit ei katkestaks.
  • Soonelise kiviimitatsiooniga plaadiga sobita vuugivärv kas plaadi või soone värviga.


 

Vuugi laius. Keraamiliste plaatide paigaldamisel puudub standardne vuugilaiuse nõue. Joone laius võib varieeruda vastavalt tootja spetsifikatsioonidele ja ruumis taotletud efektile ning see ei pruugi olla vaid visuaalne ja esteetiline küsimus. Vuugi laiuse vahemik sõltub plaatide paigaldamise meetodist, plaadi tüübist ja suurusest ning kasutatavast vuugisegust. Vuugi laius ja värv käivad käsikäes: kui plaadiga harmoneeruva värvusega õhukesed vuugid  jäävad ruumis märkamatuks, siis kontrastset värvi paksud vuugijooned tulevad ruumis tugevalt esile.

Plaatide kuju. Erineva kujuga keraamilised plaadid mõjutavad samuti vuugi laiust. Näiteks vajavad ümmargused plaadid suuremaid vuugisegupindu, kui ristküliku- või ruudukujulised plaadid, mis muudab vuugi rohkem märgatavaks. Kui soovid, et tähelepanu oleks plaadil mitte vuugisegul, sobita plaatide ja vuugi värv väga täpselt.

Plaatide pinnaviimistlus. Läikiv plaat, nagu sätendav, peegel- või kõrgläikega plaat, peegeldab valgust, mis võib muuta lõpplahenduse ruumis heledamaks kui prooviplaati vaadates tunduda võib. Vuugi värvi valimisel pea seda silmas ja kaalu ka heledamaid toone, kui muidu valiksid.

Erinevad plaadilahendused ühes ruumis. Kui soovid samas ruumis kasutada erinevaid plaadipindasid, siis veendu, et lisaks plaatide ja vuukide värvile harmoneeruksid omavahel ka erinevad plaadilahendused. Alljärgnevalt mõned võimalused, kuidas selline olukord lahendada.

  • Sobita vuugivärv külgneva plaadi värviga, et üldisesse kujundusse ei lisanduks uusi värve, mis tervikuga ei haaku.
  • Kasuta ühte vuugitooni, mis sobib kõigi ruumis kasutatavate plaadilahendustega - turvaline valik on kesktoonis hall. Kui sa ei leia vuugitooni, mis harmoneeruks mõlema plaadi värviga, siis võib see olla märk asjaolust, et juba valitud plaatide värvid ei sobi kokku.
  • Kui ruumi värviskeem lubab, vastanda vuugivärve teise plaadipinna põhivärviga, mis loob kujundusse peene kontrasti. Näiteks hallil plaadil beež vuugisegu ja beežil plaadil hall vuugisegu.


VUUGI VÄRVILAHENDUSED

Plaatide ja segu sobitamine. Kui sobitad plaatide värvi vuugi omaga väga täpselt, kaovad plaatide vahelised jooned praktiliselt ära. Selline värvide sulandamine on eriti efektiivne valge plaadiga ja on suurepärane valik, kui sa ei soovi, et keraamilised plaadid oleksid ruumi silmapaistvamaks sisustuselemendiks. Kui soovid et ühtlases plaadipinnas üksikud plaadid siiski eristuksid, vali täienduseks sama tooni kolmemõõtmeline või tekstuuriga plaat. Nii säilitad ruumis küll ühevärvilise lahenduse, aga lased mõnel plaadil siiski esile tulla.

Kontrastne mustvalge. Mustvalge on levinum suure kontrastsusega värvikombinatsioon ja näiteks  Metro plaat on väga hea võimalus selle klassikalise efekti loomiseks. Kui musta vuugiga valged Metro plaadid toovad silma ette algupärased metrooseinad, siis vastupidine lahendus – valge vuugiga mustad keraamilised plaadid – annab ruumile väljapeetud ja moodsa ilme. Plaadiga kontrastse vuugivärvi valimisel rõhutad vuugijooni ning kõigi plaatide suurust ja asendit.

Neutraalse vuugiga värviline plaat. Oluline on meeles pidada, et isegi neutraalse vuugivärvi kasutamisel on see siiski plaatide värvist erinev. Tegu pole selliste kontrastidega nagu must ja valge, seega veendu, et neutraalne vuugivärv oleks plaatidega õiges kontrastsuses või sulanduks plaatide värviga.

Neutraalne plaat värvilise vuugiga. Värvilise vuugisegu sobitamine neutraalset värvi plaadiga võib anda ruumile väga ainulaadse välimuse. See lahendus toimib kõige paremini siis, kui valid vuugile tooni, mis sobitub millegi muuga ruumis, näiteks seinavärvi või sisustuselemendiga. Nii tundub vuuk  värviskeemi osana ja mitte juhusliku valikuna.

Läbipaistev vuugisegu. Kui soovid luua ”ilma vuukideta” plaadipinda, siis on läbipaistev vuugisegu sulle sobiv lahendus. See annab plaaditud alale kõik vuugisüsteemi eelised ilma disaini rikkumata.

Sädelev vuugisegu. Väikese sädelusega näeb kõik parem välja - ka vuugitäide. Glitter-vuugisegu on trendikas valik, mis lisab plaadipinnale glamuuri, peegeldades valgust ja tekitades sära. Valikud alates traditsioonilisest kullast ja hõbedast kuni lõbusate toonideni nagu punane, sinine ja roosa annavad täiusliku sädelusega vuugi iga plaadistiili jaoks.

 

Kokkuvõtteks – järgi neid kolme rusikareeglit, et teha õiged valikud vuugisegu värvi valides!

  • Vuugisegu ja plaatide värvitoonide sobitamisel lood minimalistliku mulje, kui vuugijooned sulanduvad plaatidega justkui üheks.
  • Kontrastsete värvide kasutamisel tood ruumidisaini juurde dünaamilisust.
  • Erineva välimusega plaatide kasutamisel ühenda need keskmist tooni neutraalse vuugivärviga, näiteks halliga.

 

Sarnased artiklid