Andre Park tuli jäärajasõidus kahekordseks Eesti meistriks

23.02.2019
Andre Park (241) ja Taavi Laur (66). | Rauno Kais

Täna sõideti Äksis Saadjärve jääl mootorrataste jäärajasõidu Eesti meistri- ja karikavõistluste kolmas ja ühtlasi ka viimane etapp. Päeva kangelaseks tõusis Andre Park, kes võitis mõlemad põhiklassid ja tuli ka kummaski hooaja kokkuvõttes Eesti meistriks.

MX Open jääpiigi klassi esimeses sõidus heitlesid esikohale sarnaselt eelmistele etappidele Andre Park (Beta, RedMoto Racing) ja Taavi Laur (KTM, KTL Racing). Noored mehed kihutasid terve sõidu ratas rattas, alguses oli esikohal Laur, kuid Park möödus temast sõidu keskel ning suutis põhikonkurendi rünnakud edukalt tagasi lüüa ja napi võidu võtta. Kolmandana ületas lõpujoone sõidu lõpuosas Rain Kochist (Yamaha, Aave SK) möödunud Timmo Mõts (Husqvarna, Sõmerpalu MK).
Teises sõidus pääses Park kegemalt, kui ta asus kohe liidriks ning selleks ajaks, kui Laur end teiseks sõitis, oli Park juba püüdmatus kauguses ja võttis ka sellest sõidust esikoha. Kolmandaks tuli taas Mõts.
Kahe sõidu kokkuvõttes moodustasid esikolmiku seega Park (50 punkti), Laur (44 p) ja Mõts (40 p). Eesti meistriks tuli hooajal kõik sõidud võitnud Park (150 p), Laur (132 p) sai teise ja Mõts (106 p) kolmanda koha.

MX A krossinaela avasõidus võttis suhteliselt kindla võidu Rain Koch, kui liidrina sõitnud Marko Heinmäe (Honda, Viljandi VMK) kukkus ja viimaste hulka langes. Park, kes selles klassis võistles Husqvarnaga, suutis end peale tagasihoidlikku algust lõpuks teiseks sõita alistades Aleksei Vinogradovi (KTM, Narva SK Energia) napi poole sekundiga.
Teine sõit kuulus Parkile peale seda, kui Heinmäe taas liidrikohalt kukkus. Teisena lõpetas Koch, kes seekord liidrit püüda ei suutnud ning kolmas oli avasõidu neljas mees Ivo Laur (Kawasaki, Linnamäe MK).
Tänu teisele sõidule võitis Park ka etapi kogudes Kochiga võrdselt 47 punkti, kolmas koht kuulus Laurile (38 p).
Park võttis ka sellest klassist kindla meistritiitli kogudes hooaja jooksul 141 punkti, hõbeda sai Äksis lõpuks 7. koha saanud Heinmäe (109 p) ja pronksi Vinogradov (103 p), tema oli Äksis kokku 4.

Külgvankrite esimese sõidu võitsid kindlalt kohe alguses liidriks tõusnud Renee Reinu/ Maurice Lina (KTM, Kohila Motospordi Klubi). Järgnevatele kohtadele käis heitlus mitme meeskonna vahel ning sellest väljusid lõpuks parimatena Tanel Reesna/ Teet Eier (Zabel), kui nad möödusid sõidu viimases osas Ülar Karing/ Tõnis Tuul (AYR-KTM, Sõmerpalu MK) tiimist, kes omakorda pidid veel ühe koha Hannes Veski / Madis Mälberg (AYR-KTM, Aave SK) meeskonnale loovutama.
Teises sõidus püsisid liidritena poole distantsini Veski/ Mälberg, kuid siis said Reinu/ Lina oma tahtmise ja haarasid esikoha ning hoidsid väikest vahet kuni võiduka lõpuni. Karing/ Tuul sõitsid terve sõidu kolmandal kohal ja suutsid Reesna/ Eieri enda selja taga hoida.
Reinu/ Lina (50 p) võitsid seega etapi, teised olid Veski/ Mälberg (42 p) ja Reesna/ Eier (40 p) kolmandad.
Eesti meistriks tulid hea hooaja teinud Reinu/ Lina (140 p), tänu viimasele etapile said hõbeda Veski/ Mälberg (116 p), kellel oli enne Äksit võrdsed punktid Karing/ Tuul tiimiga, kes kaotasid lõpuks hõbeda 4 punktiga.

Quadidel ei leidunud sarnaselt eelmisele etapile vastast Martin Adamsonile (Husqvarna, RedMoto Racing), kes võttis mõlemast sõidust kindlad esikohad. Avasõidus järgnesid talle Marek Abras (Suzuki) ja Martin Filatov (Honda, Kagu MK) ning teises esimese sõidu tehniliste probleemide tõttu katkestanud Kalev Must (Yamaha, MK K&K) ja Abras. Filatov tegi korraliku uperpalli, peale mida tema masin enam ei käivitunud ja tema sõit oligi lõppenud.
Päeva kokkuvõttes sai esikoha Adamson (50 p), kellele järgnesid Abras (42 p) ja Rando Lannusalu (Yamaha, Estonian SuperMoto Racing Team, 34 p), kes oli sõitudes 4. ja 6.
Adamson tuli ka hooaja kokkuvõttes Eesti meistriks kogudes 142 punkti, Filatov (120 p) sai hõbeda ja Abras (113 p) pronksi, edestades Musta lõpuks ainult 2 punktiga.

Koos quadidega rajal olnud ATV-de parim oli Äksis sõidud 3. ja 1. kohal lõpetanud Keijo Kraav (Can-Am, Motodepoo Team Green, 45 p), teiseks tuli ka sõidud teisena lõpetanud Lennart Kiivit (Can-Am, Motohai, 44 p) ning kolmandaks Tamur Vanker (Can-Am, Märjamaa SK, 40 p), tema võitis avasõidu, kuid sai teisest 6. koha punktid.
Eesti karikavõitjaks tuli selles arvestuses Vanker (140 p), kellele järgnesid Kraav (131 p) ja Äksis 6. koha saanud Paavo Voogre (108 p, Can-Am).

Klassis 85 cm³ võitlesid mõlemas sõidus esikohale Tristan Loob (Husqvarna, Pärnu MC) ja Karl Takk (Vihur Motosport). Kui esimeses suutis Loob juba sõidu esimeses osas Takkist mööduda ja väikest edu lõpuni hoida, siis teises sõidus tegi ta seda alles distantsi viimastel ringidel, kui ta esmalt möödus sõitu seni juhtinud Hugo-Brent Freimanist (KTM, Vihur Motosport) ja seejärel Takkist.
Kahe sõidu tulemusena esikoht seega Loobile (50 p), teine Takk (44 p) ja kolmas mõlemast sõidust sama koha saanud Freimann (40 p).
Eesti karikavõitjaks tuli aga Takk (138 p), teine on Loob (116 p), kes möödus 2 punktiga Äksis 4. koha saanud Kennert Nurjast (Husqvarna, AYR Racing Team).

85stega rada jaganud kohalikele auhindadele võistelnud naiste klassis oli mõlemas sõidus paremusjärjestus Kristin Karro (Honda, HRC Eesti Racing Team), Sandra Antoniak (Husqvarna, Motoextreme) ja Selyn Kazakov (Honda, Vihur Motosport).

65 cm³ klassis ei leidunud taas vastast Gregor Kuusele (Husqvarna, RedMoto Racing), kes asus avasõidus liidriks juba sõidu alguses ning võttis lõpuks kindla võidu. Terve sõidu sõitis teisena võidumehe klubikaaslane Karl Teesalu (KTM), kuid tema edu oli kolmandaks tulnud samuti RedMoto klubisse kuuluva Jan-Marten Paju (Husqvarna) ees alla poole sekundi.
Kuusk võitis kindlalt ka teise sõidu kihutades samuti kohe teistelt eest. Teesalu oli küll alguses teine, kuid seekord sai Paju oma tahtmise ning möödus konkurendist ja ületas lõpujoone teisena.
Kahe sõidu kokkuvõttes võitis etapi Kuusk (50 p), Paju kogus Teesaluga võrdselt 42 punkti, kuid tänu teise sõidu tulemusena kuulus talle teine ja Teesalule kolmas koht.
Eesti karikavõitjaks tuli kõik sõidud võitnud Kuusk maksimaalse 150 punktiga, teine oli Teesalu (120 p) ja kolmas Paju (112 p).

MX Hobi arvestuse esimese sõidu võitis Peeter Volokitin (Yamaha, Pärnu MC) Enrico Pedaku (Kawasaki) ja Hannes Hansmani (KTM, MX Racing Team) ees ning vahendas enne viimast sõitu vahe Hansmaniga ainult paarile punktile, mis tähendas et karikavõitja selgitati seega teises sõidus. Sellest võttis kindla esikoha Pedak, kuid tema taga käis tõsine võidukihutamine, millest väljus lõpuks võitjana Hansman, kes peale pikka üritamist suutis Volokitinist mööduda.
Etapivõidu sai Pedak (47 p), teine oli Volokitin (45 p) ja kolmas Hansman (42 p). Eesti karikavõitjaks tuli Hansman (139 p), kellest Volokitin jäi lõpuks 3 punkti kaugusele, kolmas koht kuulus Äksis 6. koha saanud Jürgen Jegorovile (KTM, 106 p).

Uues ja atraktiivses MX Vabaklassis, kes võistlesid samuti kohalikele karikatele, moodustasid kahe sõidu tulemusena esikolmiku Kristjan Sammelselg (KTM, Kohila Motospordi klubi), Karl-August Lehis (Zabel) ja Sven Vetkin (Husqvarna, Vihur Motosport).

Samuti kohalikus arvestuses võistelnud Seeniorid 40+ esikolmikusse sõitsid end Heinmäe, Hansman ja Kalle Krõlov (Kawasaki, Äksi MK), Veteranide 50+ võitis Jüri Makarov (Honda, Pärnu MC), teine oli Priit Laur (Kawasaki, Linnamäe MK) ja kolmas Peeter Vaher (Yamaha, Türi AMK).

Kohalikele karikatele võistelnud 50 cm³ tsiklitel võitis mõlemad sõidud Theo Kolts (KTM, Vihur Motosport) Enri Lustuse (Husqvarna, Sõmerpalu MK) ja Jakob Burmanni (Husqvarna, RedMoto Racing) ees.
Beginner klassi esikoha sai Risto Raig (Beta, Tartu Enduro klubi), kellele järgnesid Rauno Muts (KTM) ja Peep Sooväli (Kawasaki).

Sellega sai talvine hooaeg läbi, kuid enne suviseid võistluseid kihutatakse veel Sõmerpalus Adrenalin Arena sisehallis, kus 10. märtsil toimub sealse noortesarja viimane etapp, kus on stardis ka mitmed Äksis kihutanud noored krossimehed- ja naised.