Kõikvõimalikud elektroonikaseadmed kaotavad uute mudelite välja tulles alati kaalu ja muutuvad õhemaks – üks koht, kust kokku hoitakse, on ka aku, mis peab samuti väiksemaks muutuma. Samal ajal aga suureneb seadmete võimsus. Kui läheme välja metsa või maale puhkama või mängima, siis ühel hetkel on vaja mõelda sellele, kuidas elektroonikavidinate akusid turgutada.
Meile on sel juhul abiks akupangad, mis koosnevad liitiumpatareist, kontrollerist ja USB-ühendusest. Kõik see on pakitud väiksematel mudelitel huulepulgasuurusesse kesta, mis annab võimaluse hädaolukorras kiiresti natuke akut laadida, et mõni telefonikõne teha.
Testimiseks valitud seadmete teises otsas on suured, ligi 75 Wh võimsusega akud, mis aitavad suuremaid seadmeid pikemat aega töös hoida. Ligi poolekilone akupank sobib mugavalt käe- või seljakotti, võimsusest jätkub mitmeks laadimiseks.
Võrdluses olevad mudelid pole veekindlad ja ei sobi näiteks sõiduki käivitamiseks, kuid kahel akupangal on üks uus huvitav omadus – USB-C pistiku kaudu laadimise tehnoloogia. Saab kasutada kuni 45 W võimsust, laadida kergeid sülearvuteid ning napilt isegi Apple Macbook Pro-le lisatoidet anda.
Kõigi võrdlusmudelite puhul on laadimisvõimsus vähemalt 10 W, kuid see sõltub juba sülearvutist, kas aku võimsusest ka selle kasutamise ajaks piisab. USB-pordi kaudu saab laadida Apple iPhone 8-t ja sellest uuemaid mudeleid ning samuti iPad Pro tahvelarvuteid. Näiteks telefoni aku saab pooleldi täis laadida 30 minuti jooksul.
Androidiga seadmed kasutavad enamasti QuickCharge’i tehnoloogiat, mis on välja töötatud Qualcommi poolt. Kaks võrdluses osalenud seadet suudavad pinge tõstmisel laadida 18-vatise võimsusega.
Kõik võrdluses olevad varuenergia-allikad võivad laadida kahte väiksemat 5 W võimsusega seadet korraga tavalise 5 V pingega USB-pordi kaudu. Kuigi ühesuguse USB-pordi puhul võib olla kasutatud erinevaid laadimistehnoloogiaid, leiavad akupangad õige laadimisvõimsuse automaatselt ilma kasutajapoolse sekkumiseta.
Kindlasti on juba akupanka ostes vaja veenduda, kas laadimist ootav seade sobib ostetava pangaga. Kallim hind ei garanteeri suuremat tegelikku aku võimsust, vaid pigem kiiremaid laadimisühendusi, mis nõuavad ka laetavate seadmete tuge.
Testi leiad juuni Tehnikamaailmast.