Kui näiteks viis aastat tagasi oli Samsungi tollasel tippmudelil Galaxy S6 aku mahutavuseks 2500mAh, siis aasta 2020 Samsungi lipulaev Galaxy S20 Ultra 5G on saavutanud aku suuruseks juba lausa 5000mAh. Uusima mudeli aku suudab mahutada kaks korda rohkem praktiliselt samade mõõtude juures. „Tehnoloogiliselt on tohutu edasiminek, et akut on suudetud nii palju võimsamaks teha ja see annab ka võimaluse mobiili pikemalt kasutada, kuid arvestada tuleb seda, et ka kõik muu mobiilide sees on järjest võimsam ja kiirem, mis nõuab ka rohkem voolu,“ selgitas Samsung Eesti mobiilidivisjoni juht Antti Aasma.
Näiteks on testid näidanud, et ainult pidevalt veebilehti sirvides peab Galaxy S6 vastu keskmiselt 10,5 tundi, pea kaks korda suurema akumahuga Galaxy S20 veebilehitsemise aeg on 12 tundi. Miks ei suuda topelt suure akuga S20 vastu pidada 21 tundi? Põhjuseks on see, et viis aastat uuem mudelil on tunduvalt suurem ja detailsem ekraan, protsessor on kiirem, ühendus kindlam. See kõik nõuab ka rohkem voolu, aga samas annab kiirema, mugavama ja meeldivama kogemuse.
„Alati oleneb aku kestus sellest, mida sa oma seadmega üldse teed. Niisama kõnedeks kasutades peavad akud vastu väga pikalt, kui aga kasutada kõiki funktsioone ja rakendusi, mida tänapäevased mobiilid võimaldavad, siis tuleb juba rohkem aku võimsust kasutada,“ märkis Aasma.
Lisaks kasutuse erinevusele endale tuleb arvesse võtta, et uued nutitelefonid sisaldavad ka muid funktsioone, mille töö teeb võimaluseks üldse see, et seadmetel on niivõrd mahukad akud. Näiteks võimalus teha lausa 8K kvaliteediga pilte ja videoid ning vaadata neid üha suurematelt ja täpsematelt ekraanidelt. S20 puhul on kasutajatele üheks silmapaistvaimaks funktsiooniks ekraanide 120Hz värskendussagedus, mis tähendab, et telefoni ekraanipilt uueneb varasema 60 asemel 120 korda sekundis. See valikuline funktsioon muudab pildi oluliselt sujuvamaks, kuid samas sööb ka kiiremini akut.
Aasma lisas, et teistpidi on uutel nutiseadmetel olemas aga ka funktsioonid, mis märgatavalt optimeerivad aku kasutust ja on muutnud kasutajate elu lihtsamaks. „Näiteks Androidi süsteemidel on olemas „adaptive battery“ ehk „kohanduv aku“ funktsioon, mis analüüsib inimese harjumusi ning vastavalt sellele lülitab sisse rakendused, mida inimene tõenäoliselt tihedamini kasutab. Näiteks tunneb ta ära, et inimene kasutab Instagrami ainult õhtuti ja seega ei hoia rakendust n-ö ootevalmis päevasel ajal.“
Lisaks on võimalik tänapäevaseid akusid laadida kiirlaadimise abil kordades lühema ajaga, kui seda sai teha vanasti ning kaasaegsed liitiumioonakud ei nõua ka seda, et akut peaks laadima pigem ühe korraga. Liitium-ioon akut võib laadida kasvõi viie minuti kaupa ja see ei mõjuta aku eluiga.
Miks ei tõuse mobiilide kasutusaeg võrdselt akude mahutavusega?
20.05.2020
Praktiliselt igal uuel välja tuleval mobiilimudelil on üha võimsamad näitajad ja üheks neist on kindlasti aku mahutavus, mis on olenevalt mudelitest kõigest mõne aastaga lausa kahekordistunud. Miks ei saa me siis aga ilma laadimata oma mobiili ka kaks korda kauem kasutada?