Uued kaubarattad tänasest Tallinna tänavatel

19.01.2021
Liisi Ruuse

Eesti ettevõttes Vok Bikes välja töötatud ja koha peal toodetud elektrilised kaubarattad on tänasest kuller- ja postiettevõtete teenistuses. Lisaks on Vok kaasanud üle 800 000 euro, mis võimaldab ettevõttel juba sel aastal tööstuslikku tootmist alustada.

Olemasolevad kaubarattad on idufirmade Wolt ja Ziticity aga ka Eesti Posti kirjakandjate käsutuses, kes rattaga posti laialivedu katsetavad. Kohe kui ilmad lubavad jätkab Tuul, sarnaselt möödunud suvele, oma tõukerataste akude vahetamist Voki kaasabil. 

Vok Bikes’i kaasasutaja ja tegevjuhi Indrek Petjärve sõnul on Vokil tavaliste jalgrataste ees mitmeid eeliseid ja need on arendatud just kullerettevõtete ja muutuva linnaruumi vajadusi silmas pidades: “Voki teeb asendamatuks töövahendiks mahukas kaubaruum, stabiilne ja turvaline sõidukogemus ning aastaringne kasutatavus.” Petjärv lisab ka, et kui Voki võrrelda autoga siis see on kordades soodsam, kuid linnas liikumisel tunduvalt kiirem. 

Laimonas Noreika, kiirtarne teenuse Ziticity tegevjuht ja asutaja näeb kaubaratastes võimalust veelgi võimendada oma ettevõtte kiiret kasvu: “Efektiivsete ja jätkusuutlike transpordivõimaluste leidmine sama-päeva tarneteks on meie olulisimate eesmärkide hulgas ja Vok on meile väärtuslikuks partneriks üleminekul madala süsinikjalajäljega sõidukitele. On üha rohkem tõestusmaterjali, et linnakeskkonnas on elektrilised kaubarattad oluliselt efektiivsemad kui tavapärased kaubikud. Ootame põnevusega pilootprogrammi ja selle tulemusi.”

Hetkel saab sõidukeid üles lugeda kahe käe sõrmedel, kuid aasta lõpuks ulatub rattapargi suurus 100 masinani. Just sellel eesmärgil on ettevõte pardale toonud nii riski- kui ka äriinglite kapitali. Äsja lõppenud investeerimisvooru juhtis Eesti fond United Angels, kelle portfelli kuuluvad mh nii Bolt, Veriff ja Monese aga ka Starship ja Comodule.

Gerri Kodrese, United Angels'i asutava partneri sõnul on Voki kontseptsioon ja ärimudel tervikuna maailmas ainulaadsed: "Usume, et Vokil on potentsiaali muuta, kuidas inimesed ja kaubad linnas liiguvad ja et tänu meie kogemusele mobility valdkonnas nii Bolti, Comodule’i aga ka Starshipi varaste investoritena, saame neile sellel teel toeks olla."

Fondi Superangel partneri Marek Kiisa sõnul on Voki puhul eriti imetlusväärt asutajate inseneeriaoskused ja juhtimisomadused. "Investeerime parima potentsiaaliga tiimidesse, kellel jagub otsustusjulgust ja sihikindlust, mida ettevõtja teekond nõuab," lisas Kiisa.

Kaasinvestorite seas on lisaks Superangelile Pipedrive’i kaasasutajad Ragnar Sass, Martin Henk ja Martin Tajur, Euroopa suurima riskikapitalifondi Atomico ingelinvesteeringute programmi Atomico Angel Programme esindaja Karina Univer, Silberauto AS, Comodule tegevjuht ja kaasasutaja Kristjan Maruste, Skeletoni tegevjuht ja asutaja Taavi Madiberk, Meet Franki kaasasutaja ja CFO Marko Virkebau ning mitmed teised nimekad äriinglid.

Vok Bikes on 2019. aastal Tallinna Tehnikaülikooli tudengivormeli meeskonna endiste liikmete poolt asutatud ettevõte, mille põhitegevus on kaubarataste tootmine, müük ja rattapargi haldus. Vok Bikes asutajateks on lisaks Indrek Petjärvele ka tootejuht Siim Starke ja tehnoloogiajuht Riho Koop.

Sarnased artiklid