Turvalised jõuluostud mobiiltelefoni abil – mida silmas pidada?

15.12.2020

Koroonaolukorrast tingituna teevad väga paljud inimesed sel aastal oma jõuluostud läbi veebipoodide ning vastavate rakenduste - see loob aga sobiva pinnase petturitele, kes otsivad viise, kuidas heausklikke tarbijaid kurjasti ära kasutada. Kuidas teha vajalikud ostud mobiiltelefoni abil nii, et samal ajal ei seaks ohtu enda isikuandmeid?

„Seljataga on keeruline aasta ning saabuvate jõulude ajal soovime kõik varasemast veelgi enam oma lähedasi kingitustega rõõmustada. Tänu erinevatele ostlemisrakendustele on kaupade valimine ja soetamine mobiiltelefonis mugavam kui kunagi varem. Ent kõikide toimingute puhul, mida teeme läbi interneti ja erinevate nutiseadmete, peame silmas pidama ka enda isikuandmete turvalisust. Oleks ju äärmiselt kurb, kui toreda jõuluüllatuse ostmine lähedasele tooks kaasa kinkija identiteedivarguse või rahalise kahju,“ paneb Huawei Mobile Service äriarenduse juht Vitali Donskoi inimestele südamele.

Ekspert toob järgnevalt välja mõned soovitused, kuidas mobiiltelefonis ohutult ostelda.

1. Eelista veebipoodide äppe
Väga paljud e-poed pakuvad täna ostlemise lihtsustamiseks enda loodud vastavasisulisi rakendusi. Nutitelefonis on ostlemisrakenduste kasutamine kindlasti turvalisem, aga ka mugavam kui näiteks e-poe veebilehel navigeerimine ning sealt kaudu tellimine.

2. Vali tuntud rakendused

Ostlemisrakenduste valik on väga lai – nende seas on nii hästi tuntud brändide ja kaupluste kui ka täiesti tundmatu nimega äppe. Veendumaks, et tegemist pole võltsrakendusega, mille eesmärk on kasutaja andmeid kuritarvitada, võiks iga rakenduse puhul enne allalaadimist uurida teiste kasutajate kogemuste kohta ja lugeda arvustusi. Tuntud rakenduse allalaadimine on kindlasti alati turvalisem valik.

3. Rakenduse allalaadimiseks vali turvaline lahendus 

Et kindel olla e-poe rakenduse turvalisuses, tõmba see kindlasti alla kas ametlikust veebipoest - näiteks Huawei AppGalleryst, Google Playst või App Storest, või turvalise otsinguprogrammi kaudu nagu Petal Search. Samuti võid rakendusi otsida ja alla laadida ettevõtte enda kodulehelt, aga sel juhul veendu eelnevalt, et tegemist on ettevõtte ametliku kodulehega.

4. Anna äppidele vaid vajalikud õigused

Iga rakendus küsib alla laadimisel sinu nõusolekut kasutustingimustele. Hiljuti eestlaste seas läbi viidud uuring* näitas kahjuks, et ainult 24% kõigist vastanutest tutvub alati enne nõustumist täpsemate tingimustega – sealhulgas õiguste ja kohustustega. Üldine põhimõte rakenduste tingimustega nõustumisel on see, et ligipääs tuleks anda vaid nendele andmetele, mis rakenduse toimimiseks vajalikud on. Kui rõivamüügiga tegelev e-poe rakendus küsib näiteks ligipääsu su piltidele ja videotele, siis tundub asi kindlasti kahtlane.

5. Oma ülevaadet enda telefonis olevatest rakendustest

Olemasolevate rakenduste puhul on kindlasti oluline neid regulaarselt uuendada, sest arendajad tegelevad pidevalt äppide turvaaukude jälgimise ja parandamisega ning kõige uuemad versioonid on üldjuhul kõige turvalisemad. Samuti oleks mõistlik aeg-ajalt kontrollida üle kõikidele telefonis olevatele rakendustele antud õigused ning neid vajadusel korrigeerida. Kui leiad telefonist rakendusi, mida enam ei kasuta, siis oleks mõistlik need pigem kustutada – sellised äpid võivad olla potentsiaalseks ohuallikaks sinu isikuandmetele.

6. SMS-i ja e-maili teel saadetud linkidel klikkimisel ole ettevaatlik

SMS-i või e-maili teel saadetud pakkumistesse, mis kutsuvad midagi alla laadima või enda andmeid jagama, tuleks alati suhtuda ettevaatlikkusega. Esmalt veendu, et tegemist on usaldusväärse allikaga – selleks kontrolli jällegi saatja meiliaadressi või nime ning uuri, milline on nende koduleht ja mida seal pakutakse. Kindlasti kehtib siin vanasõna: üheksa korda mõõda, üks kord lõika!

* Küsitluse korraldas Huawei tellimusel uuringufirma Rait Group 2020 oktoobris, uuringus osales 358 inimest vanuses 18-75.

Sarnased artiklid