Telia andmekeskus hakkab kasutama päikeseenergiat 

02.07.2020
RainerSturm / pixelio.de

Telia alustas päikesepargi rajamist oma Laagri andmekeskuse kõrvale. Tegemist on esimese andmekeskusega Eestis, mis hakkab kasutama päikeseenergiat.

Telial on Eestis kokku 6 andmekeskust ning Laagri andmekeskus on esimene, kus hakatakse päikeseenergiat kasutama. Päikesepargi ehitab Pro-Solar ja see valmib suve lõpuks. Sel aastal plaanib Telia sarnase lahenduse kasutusele võtta ka mitmes mobiilitugijaamas. Järgmisel aastal on plaanis rajada päikesejaam Uuemõisa alevikku.

Andmekeskused on väga kõrge elektritarbimisega objektid ning päikeseenergia on keskkonnasõbralik võimalus energiakulu optimeerimiseks.

„Päikesepargi rajamise eelduseks on muidugi sobiva ala, näiteks krundi või katusepinna, olemasolu. Laagri andmekeskuse kõrval on paraja suurusega krunt, kuhu oli võimalik päikesepaneelid paigaldada. See ei kata muidugi kogu andmekeskuse energiavajadust, kuid aitab elektrikulu vähendada. Andmekeskuste puhul on tegemist üsna ühtlase energiatarbimisega, kuid siiski esinevad väikesed ööpäevaringsed ning sesoonsed kõikumised. Näiteks suvisel perioodil kulub mõnevõrra rohkem energiat andmekeskuste jahutamisele ja päiksepargist saadud energia aitab seda kompenseerida,“ sõnas Telia Eesti võrgu ja infrastruktuuri üksuse juht Toivo Praakel.

Riiklikud soodustused aitavad päikeseenergia lahenduste laiemale levikule kindlasti kaasa. „Riigi taastuvenergia toetusmeede teeb päikseenergia lahendused vägagi atraktiivseks. Laagri päikesepargi tasuvusaeg jääb suurusjärku 6-7 aastat,“ ütles Praakel.

Sarnased artiklid