Tehnikavidinad, mis aitavad toaõhku tervislikumaks muuta

Kaup24
23.06.2021
Sisuturundus
Shutterstock

Kas tunnete hommikuti, et teie nina on kinni või kurk kuivab? Küllap on selles süüdi teie kodus olev ebakvaliteetne õhk, mis on kujunenud soojast ja pidevast kuivusest.

Enamasti on parim õhuniiskuse tase ruumides 40–60%, kuid kütteperioodil kahaneb see arv tublisti. Liiga kuiv ja soe toaõhk on väga ohtlik just allergikutele, väikelastele ja neile, keda kimbutavad sageli erinevad haigused.

Halb õhukvaliteet toob endaga kaasa tohutult palju probleeme nagu näiteks valutava kurgu, allergiad, unehäired ja palju muud. Õnneks saate oma kodu õhu kvaliteedi parandamiseks teha nii mõndagi ise, kuid suurema töö teevad teie jaoks ära erinevad kasulikud tehnikavidinad.

Jagame teiega 5 erinevat tehnika vidinat, mis aitavad teie toaõhu tervislikumaks muuta.

Õhupuhastid

Pole üllatav, et õhupuhasti peamine ülesanne on puhastada kodu õhku. Enamasti reguleerib masin õhuringlust ning selle hooldamiseks on vaja vaid filtri vahetamist. Õhupuhastajad on kompaktsed ja kaasaskantavad ning aitavad eemaldada suitsu, tolmu, õietolmu, toiduvalmistamise lõhnu ja muid õhus sisalduvaid saasteaineid teie kodust.

Kuigi kõiki allergeene pole võimalik eemaldada, teevad puhastid teie kodus õhukvaliteedi parandamiseks head tööd. Lisaks saate ilma vaevata kompaktset õhupuhastit ruumis edasi-tagasi transportida.

Õhuniisutajad

Vastupidiselt õhukuivatile, on õhuniisutaja eesmärgiks tagada normaalne niiskustase kuivas toas. Niisutaja põhiülesandeks on lisada hingatavale õhule niiskust, aidates samal ajal eemaldada õhust halbu elemente. Seda tehes muudavad õhuniisutajad teie kodus õhu puhtamaks ja kergemini hingavaks.

Eriti tavaline on see peale igat kütte hooaega, kui tuppa tekib kuiv õhk. Tõsi on see, et kuiva õhuga toas on suurem tõenäosus inimestel haigestuda. Miks? Sest kuivas õhus on bakterite ja mikroobide eluiga suurem, lisaks kuivatab kuiv õhk nahka, silmi, suud ja nina limaskesta, mille tagajärjel võivad tekkida erinevad probleemid.

Õhuniisutajaid on saadaval paljudes mudelites, alates kompaktsetest reisisuuruse üksustest kuni suurte seadmete, mis töötavad kuni 90 tundi. Samuti võib olla õhuniisutajaid nii külma kui ka kuuma õhuga. Tüüpide poolest erinevad ultraheli ja termiliste seadmete vahel. Kuuma õhuga auruniisutaja võimaldab hoida üleval ka toatempertatuuri soojadel aegadel. Kuid kui teil on kodus lemmikloom, on soovitatav pigem külma õhuga niisutaja.

Tänapäeval on võimalik osta ka kombineeritud õhuniisutajaid. Ultrahelil põhinev niisutaja töötab vaikselt ja seda on kerge hooldada, kuid kahjuks on sellega veidike keeruline kontrollida niiskustaset.

Soodsa õhuniisutaja oma tuppa leiad Kaup24 veebipoest!

Õhukuivati

Õhukuivati on õhuniisutaja vastane, ehk see on seade, mis eemaldab ruumiõhust liigse niiskuse. Õhukuivati järele tekib teil vajadus, kui teie kodus olevate ruumide õhk on liiga niiske.

Enamasti kasutatakse õhukuivateid laoruumides, ujulates, pesulates, tootmishoonetes, muuseumides ja puidutööstuses. Enamlevinud on rootor- ja kompressorõhukuivatid. Rootorõhukuivatid sobivad paremini ruumidesse, kus on madal temperatuur ja nõutav vähene õhuniiskus. Õhukuivati kasutamine säästab teie aega ja raha, kuna kontrollitud sisekliima garanteerib toodangule püsivad kvaliteediomadused.

Ventilaatorid

Ventilaator ei jahuta ainult teie kodu, vaid parandavad ka õhukvaliteeti. Siseventilaatorid aitavad ruumis õhuringlust tekitada, aidates vältida seisvat õhku. Suvel on ventilaator asendamatuks kaaslaseks, kuna mõnus tuul värskendab teid, ei kuivata õhku ning tänu sellele on teil võimalus kurnavast kuumusest veidike pääseda.

Ventilaatori eeliseks on kindlasti see, et seadet on võimalik vajaduse korral kergesti ühest kohast teise liigutada, näiteks hetkeks lattu peita ja vajadusel ruttu uuesti kasutusele võtta. Ventilaator on täiesti ohutu, mistõttu on seda turvaline kasutada ka siis, kui majas on lapsi, sest erinevalt kliimaseadmest ei jahuta see siseõhku.

Kõige mugavam on soetada ventilaator, mida saate hõlpsalt oma kodusesse keskkonda kohandada ja vajadusel ruumist ruumi liigutada. Lisaks võite tähelepanu pöörata seadme erinevatele funktsioonidele - võimsus, ventileeritav ala ja müratase.

Difuuserid

Tõenäoliselt teate, et aroomiteraapia on kasulik inimese tervisele. Kuid kas teadsite ka, et aroomiteraapiat saab kasutada õhu kvaliteedi parandamiseks? Mõni aroomiteraapia difuuser on varustatud spetsiaalsete funktsioonidega, mis aitavad õhku puhastada.

Näiteks võite kasutada difuuserit koos oma lemmik eeterliku õliga, nagu sidrun, rosmariin või piparmünt. Kokkuvõtteks muutub teie kodu õhu kvaliteet ning teie tuba paksult täis erinevaid aroome.

Pidage meeles, et kõik difuuserid pole loodud õhu kvaliteedi parandamiseks, ning peaksite otsima sellist, mis toimiks puhastaja või niisutajana.

Kaup24.ee veebipood pakub teile kasulikke ja kvaliteetseid elektroonilisi vahendeid ülisoodsa hinnaga!

Milline õhuniiskuse tase toas on normaalne?

Keskmine lubatud niiskustase siseruumides varieerub vahemikus 40-60%. See number tuleneb võimalikust veeaurude sisaldusest antud temperatuuril.

Kuid korteris/elumajas on tavaliselt rohkem kui üks ruum ning ruume kasutatakse erinevatel eesmärkidel siis on mõistlik hoida erinev suhtelise niiskuse tase vastavalt vajadustele ja eripäradele. Näiteks vajab teie tähelepanu niiskustase vannitubades, tualettruumides, boilerruumides ja majapidamisruumides, kuna just nendes ruumides on tavaliselt kõige suurem niiskustase. Miks? Kuna nendes tubades toimub pidev vee aurustumine. Hea oleks sel puhul hoida akent lahti või kasutada õhukuivatit.

Tervislik toaõhk teie kodus on üks tähtsamaid elemente, seega mõõtke oma õhku ja tehke vajalikud muudatused, et teie kodu, kui ka te ise end hästi tunneksite.

Sarnased artiklid