Suvi on toonud kaasa ohtralt otsasõite metsloomadele

25.08.2022

PZU Kindlustus on vähem kui kolme suvekuuga registreerinud 150 juhtumit, kus auto on otsa sõitnud mets- või koduloomale. Valdavalt on otsa sõidetud kitsele.

Loomadega seotud kindlustuskahjusid on sel suvel PZU-l olnud üle poole miljoni euro eest ning kõige suurem hüvitis ulatub ligi 23 000 euroni, teatas ettevõte.

PZU suurima kahju tekitas kokkupõrge metsseaga. Põdrale otsasõit toob keskmiselt kaasa umbes 10 000-eurose kahju. Väga vähe, vaid 16, on juhtumeid, kus kindlustuskahju jääb alla 1000 euro. Üldse on PZU tänavu registreerinud ligi 470 kokkupõrget loomadega ning kogukahju on ligikaudu 1,3 miljonit eurot. Metsloomale otsasõidu puhul katab sõiduki kahjud kaskokindlustus.

PZU Kindlustuse sõidukikahjude grupi juhi Teet Järve sõnul on loomaõnnetuste kõrghooaeg tavaliselt sügisel, kuna põtradel ja hirvedel on jooksuaeg septembris–oktoobris ning metssigadel novembris–detsembris. „Kuid tänavune suvi on olnud metsaelanikele ohvriterohke ning autod on saanud kõvasti kannatada. Väikeulukite puhul ei saa auto tavaliselt palju viga, kuid suuremate loomade puhul on tagajärjed tõsised ning kokkupõrge võib lõppeda ka inimesele traagiliselt,“ ütles Järv.

Hoiatusmärgid pole niisama

„Juhul kui kokkupõrkes loomaga saavad inimesed vigastada või auto purunes, siis tuleb kohe helistada hädaabinumbril. Teistel juhtudel tuleb teatada juhtumist kindlustusse ning kui loom on vigastatud või hukkus, siis helistada Keskkonnaameti valvetelefonil 1247,“ märkis Järv. Kui juht ei ole kindel, kas ta sõitis otsa metsloomale ja ei suuda tuvastada sündmuskohalt või selle ümbrusest looma, siis tasub sellest ikkagi informeerida politseid.

Tõsiselt tuleb suhtuda hoiatusmärkidesse ning eriti pimedal ajal ja halva nähtavusega tasub metsa vahel kiirust maha võtta, juhul kui sõidetakse kohtades, kus loomad võivad teele joosta. Kui kaugelt on näha üle tee lipsavat looma, siis tasub kiirus maha võtta, kuna ühele võib järgneda mitu looma või terve kari. Muidugi peavad sõiduki esiklaas ja tuled olema puhtad, et tee ja selle ümbrus oleks võimalikult nähtav, ning rehvid heas korras. Täpsemad soovitused leiab Transpordiameti veebilehelt https://www.transpordiamet.ee/ulukid.

Valdavalt on PZU suvel registreerinud otsasõite kitsedele (89), kellele järgnevad jänesed (6), põdrad (5) ning täpsemalt määramata linnud (4). Auto ette on jäänud üks hobune ning korra ka jänest taga ajanud koer.

Sarnased artiklid