Kokkupõrge linnu või loomaga võib kalliks minna

14.02.2019
Kindlustusstatistika näitab, et viimase paari kuu jooksul on sagenenud otsasõidud metsloomadele. | GUNDAM_Ai / Shutterstock

Salva Kindlustuse klientidel on viimase paari kuu jooksul tulnud tegeleda sagenevate metsloomadele otsasõitude kõrval ka kahjudega, mis on põhjustatud autoga kokkupõrkest lindudega. Viimasel kahel kuul on registreeritud kokku ligi 35 loomale ja linnule otsasõitu, mille kahjude kogumaksumus küündis 70 000 euroni.

„Kui üldiselt on metsloomade tõttu tekkinud kahjude arv tõusnud just sügiseti, siis seekord on detsember ja jaanuar olnud samuti rohkete selliste juhtumitega, milles annab selgelt tunda metsloomade arvukuse kasv,“ märkis Salva Kindlustuse kindlustusdirektor Urmas Kivirüüt. “Viimase kahe kuu jooksul oleme ainuüksi autode kokkupõrke tõttu loomade ja lindudega maksnud välja ligi 70 000 eurot 35 juhtumi kohta, lõviosa kahjudest moodustasid otsasõidud kitsedele.”  

“Viimastel kuudel on toimunud mitu otsasõitu lindudele, mille kahjusummad küündisid 700 eurost kuni 1200 euroni,” lausus Kivirüüt.  “Lind võib olla küll massilt väike, aga suure kiirusega kokkupõrkel võib tekkida suur kahju, sest sõidukite esiosad on täis kallist elektroonikat. Tegelikult üritatakse alati ju ka kokkupõrget vältida, kuid ka see võib kahjusid juurde tuua, sest tihti põhjustab kahjusid just teelt välja sõitmine või kui põrgatakse teele sattunud looma tõttu kokku teise sõidukiga.“

„See, et kõikide metsloomadele ja lindudele otsasõitude kahjusummad pidevalt tõusevad on juba ammu paratamatu, sest lihtsalt meie teedel liikuvad sõidukid ise muutuvad üha kallimaks ja keerukamaks,” märkis Kivirüüt ning lausus, et keskmiselt on kitsele või põdrale otsasõidu kahjusumma ligi 3000 eurot. “Pole aga sugugi erakordne, et kokkupõrke tagajärjel tuleb terve sõiduk maha kanda. Viimase, Viljandimaal toimunud juhtumi puhul tõusis kindlustuskahju üle 11 000 euro.“

“Siinkohal on oluline meelde tuletada, et kohustuslik liikluskindlustus ei hüvita teele jooksnud metslooma poolt tekitatud kahjusid,“ märkis Kivirüüt. „Selliste juhtumite vastu tuleks sõlmida kaskokindlustus. Enne kindlustuse sõlmimist tuleks läbi lugeda ka tingimused ning näiteks uurida, kas kasko puhul rakendatakse metsloomale otsasõidu korral ka omavastutust ja millised on muud tingimused.”  

Kõige kindlam viis loomale otsasõidu vältimiseks on jälgida liiklusmärke, olla eriti tähelepanelik hommikutundidel ja pimedal ajal, hoida piisavat pikivahet ning mitte kiirustada metsavahelistel teedel. Hukkunud või vigastatud suurulukist tuleb teavitada Keskkonnainspektsiooni numbril 1313, avariist väiksema loomaga aga maanteeinfokeskust numbril 1510. Juhtunust tuleks võimalikult kiiresti teavitada ka kindlustusandjat.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid