Reaalajas panustamise võimalus võib viia hasartmänguprobleemideni

03.01.2024
Sisuturundus

Veebikasiinod on viimaste aastate jooksul läbi teinud uskumatud tehnoloogilise arengu, mis on muutnud spordiennustused kättesaadavamaks, personaalsemaks ja keerukamaks. Möödas on ajad, mil panustajad pidid piirduma mängu võitja või kaotaja peale panustamisega enne matši või muu spordisündmuse algust.

Mängusiseste spordiennustuste pealetung pakub nüüd kõigile huvilistele lugematuid panustamisvõimalusi kogu spordisündmuse jooksul toimuvate „mikrosündmuste“ peale. Sellisteks mikrosündmusteks on näiteks panus sellele, kes saab jalgpallimatšis järgmise kollase kaardi või kes võidab tennisematšis esimese seti.

Mängusiseseid kihlvedusid pakkuvad veebilehed ja spordipanuste rakendused (sports betting app) on varustatud suure hulga funktsioonidega, mida turustatakse kui panustajatele kasulikke, informatiivseid ning mugavaid. Nende hulka kuuluvad statistikatablood, mis kuvavad reaalajas matšide ja mängijate teavet, spordisündmuste otseülekanded ning võimalused oma kihlveokontole raha kiiresti peale kanta. Hoolimata positiivsest promost, on tegemist funktsioonidega, millel on väga suur potentsiaal viia probleemse panustamiskäitumiseni.

Uuringud on näidanud, et võimalus raha kiiresti juurde kanda on probleemse hasartmängukäitumise katalüsaatoriks. Kui panustaja kogeb kaotuse tõttu pettumust, tekib tihtipeale tung raha kiiresti juurde kanda ja edasi mängida, et kaotatud summad tagasi võita. Samas sõlmitakse sellises meeleseisundis üha läbimõtlematuid, meeleheitlikumaid ja impulsiivsemaid kihlvedusid.

Ka teabepõhised funktsioonid nagu statistikatablood ja otseülekanded pole nii süütud nagu esmapilgul tunduda võib. Nimelt on mängijatel kalduvus nende funktsioonide eeliseid üle hinnata ning sellest tekkib pettekujutelm, justkui oleks panustaja käsutuses pidevalt ülevaatlik informatsioon kõikvõimalike panuste tegemiseks.

Mängusisest panustamist spordipanustamise äppides (sports betting app) iseloomustab lühike ajavahemik panuste vahel ning võimalus panuseid mitmekordistada „akumulaatorite“ abil. Kogu aeg toimub midagi, uued kihlevopakkumised ilmuvad pidevalt ekraanile ning see tekitab kiustatust panna üha uusi ning uusi panuseid.

Eriti ohtlikuks muutub olukord, kui panustaja muutub närviliseks või läheb stressi. On ju üldtuntud tõde, et kui autojuht ärritub, siis sõidukvaliteet langeb. Ostlemine ärritunult võib viia rohkemate impulss-ostudeni. Samamoodi on lugu hasartmängudega – mida suuremat frustratsiooni mängija kogeb, seda halvemaid otsuseid ta teeb.

Kui spordipanustamine võib hea eeltöö ja läbimõeldud panustamisstrateegia korral olla üks parimate võiduvõimalustega hasartmänguliikidest, siis mikropanustamise kiire tempo ja kihlvedude sisu muudab selle pigem võrreldavaks slotimasinatel mängimisega. Mikropanuste puhul pole enamasti juttugi läbimõeldusest või strateegilistest otsustest. Mängijad lihtsalt panustavad, et kogeda dopamiini taseme tõusu ja sellega seotud eufooriat.

Veebikasiinod nagu Vivatbet.ee teevad omalt poolt nii mõndagi, et leevendada uute panustamisvõimaluste potentsiaalselt kahjulikku mõju. Üheks mooduseks on näiteks vastutustundlike hasartmängumeetmete rakendamine. See võib hõlmata sissemakselimiite, ajapiiranguid ning kaotuslimiite, mida mängijad saavad endale ise seada. Vivatbet.ee-sarnased online kasiinod jälgivad üldiselt ka mängijate panustamiskäitumist ning see võib samuti kaasa aidata probleemse käitumise piiramisele.

 

Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult

 

Sarnased artiklid