Nutiseadmete tootja Nokia investeerib tulevikutehnoloogiasse

07.06.2021

Nokia kaotas liidripositsiooni

Kui Eestis küsida, mis telefoni sa kasutasid millenniumi alguses, siis ilmselt pole inimest kes ei teaks nimetada Soome telekommunikatsioonide tootja Nokia nime. Nuputelefonide tootjana oli Nokia vaieldamatu esinumber maailmas. Eriti populaarsed olid Nokia telefonid Eestis ja tegelikult kogu Baltikumis, samuti Skandinaavias ja Euroopas laiemalt. Kui turule saabusid esimesed nutitelefonid ja algas nutitelefonide ajajärk, siis ilmnes peagi, et Nokia jalad jäävad selle võiduajamise jaoks lühikeseks ja tuleb astuda samm tagasi, et uutele tulijatele mitte jalgu jääda. Nutiseadmete valdkonnas said juhtivateks ettevõteteks mõistagi Apple ja Samsung ning peagi asusid neile tihedalt kannule LG ja Huawei.

Nutiseadmed vallutavad maailma

On näha ja tunda, et kogu maailm on kolinud nutiseadmetesse. Nutiseadmetega saab teha absoluutselt kõike - osta riideid, tellida toitu, valida lennupileteid ja hotelle ning loomulikult lahutada meelt mänge mängides ja erinevat meediat tarvitades. Mängimiseks on saadaval lõputul hulgal erinevaid rakendusi ning järjest enam mänguportaale võimaldavad aega veeta erinevates mängukeskkondades, mis kasutaja maksimaalse mugavuse tagamiseks ühilduvad selliste nutiseadmetega nagu nutitelefon ja tahvelarvuti. Nüüd saab igaüks sõltumata ajast ja asukohast veeta aega mõnes põnevas online casino portaalis mänge mängides või hoopis veebikaubamajas sisseoste teha kuna nutimaailma portaalid on kasutamiseks avatus 24/7 sõltumata sellest kus kasutaja on.

Nokia nutitelefonid ei kao kuhugi

Sõltumata nõrgemast positsioonist nutiseadmete kategooria jätkas Nokia ka edasi nutiseadmete tootmist. Toodetavatel seadmetel on olemas siiski oma kindel turuosa ja ostjaskond kuna paljud inimesed siiski armastavad Nokiat kui brändi ja ei ole huvitatud Apple toodete kasutamisest ka hoolimata nende suurest võidukäigust. Kindlasti võis Nokial olla keeruline leppida tekkinud olukorraga, mil nad ei olnud mobiiltelefonide maailmas enam esinumber. Kuid tehnoloogia äri on ajas väga kiiresti muutuv ja kui konkurent suudab tulla parema tootega turule koondub ostjaskond seda väga kiiresti hoolega tarbima. Nokia toodetavad nutiseadmed jäävad hinnaklassi ja seadme kasutamise omaduste poolest keskklassi nutiseadmetest pisut alla, kuid võimaldavad selle kasutajal siiski osa saada kõikides nutiseadmete omadustest.

Nokia tegeleb USAs mobiilside võrkude rajamisega

Kuigi Nokia pidi läbi elama suure ja valusa turuosa kaotuse ning tegema sellest tulenevalt mitmeid muudatusi ja ümberkorraldusi, siis tuleb tõdeda, et vahel võimaldab tagasi astutud samm viia hoopis edasi. Lisaks nutiseadmete tootmisele on Nokia tegev ka Ameerika Ühendriikides mobiilside võrkude ehitusega koostöös ettevõttega Verizon. Soome ettevõte on varasemalt andnud arvestatava panuse 3G ja 5G mobiilside võrkude rajamises üle kogu Ühendriikide. Teadaolevalt osales Nokia ka 5G mobiilide võrgu rajamise läbirääkimistes kuid kahjuks napsas Samsung 5G võrguseadmete lepingu endale, mis tähendab, et see võimaldab Samsungil oma positsiooni selles valdkonnas tugevdada. Kuid endiselt domineerib mobiilside võrkude sektoris ka Nokia.

Uued võimalused tuleviku tehnoloogia valdkonnas

Hoolimata kaotatud nutitelefonide turuosast ning 5G võrguseadmete lepingust ilma jäämisest ei kaotanud Nokia lootust ja pürgis edasi suuremate ambitsioonide suunas. Pingutusi kroonis edu ning 2020 aastal teatas Nokia, et nende ettevõte osutus väljavalituks NASA poolt uute ja põnevasse projekti, mille eesmärk on arendada Kuul välja kõigi aegade esimene mobiilivõrk. Nokia ülesandeks projektis on Kuul kasutamises arendada välja neljanda põlvkonna andmeedastuse tehnika. Loodava võrgu eesmärk on olla teerajaja ning võimaldada püsivat andmeside Kuu pinnal. Nokia plaanib võrgu ehitamisega ja Kuu tingimustele sobivaks arendamisega algust teha 2022 aasta lõpul.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid