Mida teha, kui õhuniiskus ruumides on liiga suur?

27.11.2020
Sisuturundus

Õhuniiskuse oht valitseb eelkõige vannitubades, kuid see võib olla ka teistes ruumides. Kui tunned, et oled liiga väsinud, ruumis on õhk liiga umbne või oled sageli haige, võib olla  üheks võimalikuks põhjuseks toas olev kõrge õhuniiskus. Nii liiga kõrge kui ka liiga madal õhuniiskus võib tekitada palju ebamugavust nii Sulle kui ka Sinu koju. Siit leiad nippe, kuidas saad seda kindlaks teha ning kuidas saad olukorda muuta.

Kuidas aru saada, et toas on kõrge niiskustase?

Liiga suur õhuniiskus on hallituse ning muude bakterite leviku eelduseks ning samal ajal tekitades tuppa imelikku lõhna, jahedat temperatuuri ning isegi inimestel hingamisraskusi. Lisaks võime tunda, et toas on lõhn ebameeldiv, toas on umbne või peeglil on märgata kondenseerumist. Selleks, et neid ebameeldivusi vältida, tasub soetada endale koju erinevad tarvikud, mis seda aitavad kontrolli all hoida. Esmalt tasub aga kasutada õhuniiskuse anduri abi, et määratleda õhuniiskuse kogus.

Õhukuivati

Õhukuivati, samuti tuntud kui niiskusekoguja, eesmärgiks on koguda endasse ruumis olev õhk, selle temperatuuri jahutada ning seejärel puhuda jahutatud õhk tagasi tuppa. Üleliigne vesi kogutakse kuivatipaaki või muudetakse auruks. Lisaks on olenevalt õhuniiskuse tasemest oluline tagada, et niiskusekoguja valitud oleks õige võimsusega. Mida suurem on ruumis õhuniiskus, seda kiirem ja võimsam peaks olema ka kuivati. Valimisel pööra tähelepanu teistele omadustele - näiteks paagi mahust oleneb seadme tühjendamise sagedus ning müratasemest seadme töötamise heli. Kindlasti ära jäta tähelepanuta ka lisafunktsioonid - kas seadet on võimalik kaugjuhtida, kas lisaks on võimaldab seade õhuniiskust muuta jne. Hea hinnaga õhukuivati võid leida näiteks siit.

Ventilatsioon

Hea õhuringluse tagab hea ventilatsioon. Kui ruumis on aknad, siis toa tuulutamine on ideaalne valik aeg-ajalt ruumi tuulutamiseks. Ventilaator on seade, mis koos tiivikuga aitab toas õhul paremini ringleda, mis omakorda aitab hoida õhuniiskust stabiilsena. Lisaks aitavad ventilaatorid eemaldada õhust ebavajalikud toksiinid. Seepärast võid peale ventilaatori kasutamist tunda ka vähem väsinuna, rohkem produktiivsena ning ka tervisemuresid on vähem. Lisaks on need head sisustuselemendid igasse koju - need on väikesed ja märkamatud, kuid õige värvilahendusega annavad need palju lisa. Efektiivsuse tagamisel tuleb taaskord tähelepanu pöörata tehnilistele näitajatele nagu võimsus ja lisafunktsioonid ja soovi korral niiskusi anduri olemasolu.

Rekuperaator

Rekuperaatoriks nimetatakse seadet, mis juhib ruumis oleva soojuse läbi oma filtri soojusvahetisse. Peale seda õhk kuumutatakse, filtreeritakse ning seejärel juhitakse tagasi ruumi. See süsteem on väga sarnane õhukuivati ja ventilaatoriga, kuid lisaks jahutab see õhku ning vähendab toksiine. Rekuperaatoreid on olemas nii plaadi ning pöörleval kujul, kui ka eraldi vooluga. Kõige populaarsemad on plaadi kujul seadmed, kuid need võivad muuta ruumi liiga jahedaks ja õhku liialt kuivatada. Pöörlev seade on funktsionaalsem, kuid see ei suuda väga tõhusalt eemaldada õhust toksiine. Kõige kergem on paigaldada eraldi vooluga seadmeid, need võivad töötada ka külmas ruumis ning sobib hästi toast ebameeldivate lõhnade eemaldamiseks. Erinevatel seadmetel on erinev elektritarbimine, võimsus ja müra. Seadmed erinevad omakorda oma elektritarbimise, võimsuse ja müra poolest, mistõttu on nende kasutamine eriti mugav vastavalt vajadusele.

Enda harjumused

Üks peamisi õhuniiskuse mõjutajaid on tegelikkuses Sinu omaenda tegevused ja harjumused. Näiteks kui armastad käia vannis või duši all kuuma veega, pesta riided kõrgel temperatuuril või kuivatad ruumides pesu, siis mõjutavad need kindlasti õhuniiskust. Seepärast harjuta pesemist veidi jahedama veega ning pesu kuivatamist eelista eelkõige rõdul või aias, kui muidugi on võimalik. Jaheda veega pesemine on ka Sinu enda keha jaoks karastav ning värske õhu käes riiete kuivatamine annab riietele juurde värske lõhna. Peale vannitoas toimetamist jäta kindlasti vähemalt pooleks tunniks ventilaator tööle või ava uksed ja aknad, et õhuniiskus saaks omapäi alaneda. Kindlasti tuuluta ka tuba mitu korda päevas, et õhk saaks ilusti ringleda.

Kodu eest hoolitsemine peab olema alati läbimõeldud, kuid õnneks on olemas mitmeid seadmeid, mis muudab selle lihtsamaks ja mugavaks. Hea hinnaga tooteid kodu remondiks leiad siit.

Sarnased artiklid