Ilus muru on iga aiaomaniku unistus. Kaunis roheline pind nõuab aga hooldust ja erinevaid töid, nagu näiteks niitmine, mille käigus lõigatakse muru lühemaks, andes sellele hooldatud mulje.
Muru niitmine on aiaga majapidamistes paratamatu töö, mida tuleb teha kevadest sügiseni. Selleks, et muru niitmine oleks piisavalt mõnus ja mugav, tuleb valida endale sobiv muruniiduk. Seejuures tasub jälgida erinevaid parameetreid. Lai valik muruniidukeid on saadaval Kaup24.ee veebipoes.
Milline muruniiduk valida?
Muruniidukite maailm on kirju. Valikus on erinevad toimimise viisid, mootorid, võimsused ja töölaiused. Niiduki võimsus näitab, kui sujuvalt ta töötab ning kuidas ta suure koormusega hakkama saab.
Aia suurus
Kõigepealt tuleb vaadata, kui suur on niidetav ala. Väiksemas aias saab muru niidetut väiksema niidukiga, kuid suurem aed nõuab suuremat ja võimsamat mudelit. Võimsam niiduk aitab ka siis, kui teie hoov on künklik. Mõnikord võib niiduki valimisel olla abiks ka tootja poolt antud pindade vahemik, mida masin suudab keskmiselt niita.
Väikese ridaelamu aia jaoks sobib elektriline või mootoriga käsitsi lükatav niiduk. Suurele krundile sobib bensiininiiduk. Juhul, kui elate maal ja teil on suur hoov, mis on pindalalt üle poole hektari, tasub mõelda murutraktorile.
Robotniiduk on hea variant, kui teil on niidetavaid ruutmeetreid on paarsada kuni 6000. Nad sobivad ideaalselt ka siis, kui te ei soovi veeta aega muru niites. Seega sobivad robotniidukid pea igasse aeda. Niidetava ala võimsusevaru tuleb arvestada väikese varuga, et oleks võimalik vajadusel robot puhkama saata.
Aia iseloom
Lisaks suurusele on aiad erinevad ka muude omaduste poolest. Osa aedu on üks suur ristkülikukujuline muruplats, teised on aga kaetud rohkete lillepeenarde, puude ja põõsastega. Need aga mõjutavad muru niitmist.
Suure lõikevahemikuga võimsad muruniidukid lõikavad muru efektiivselt ja kiiresti. Neil niidukitel on aga kehvem manööverdamisvõime, mistõttu on neid raske kasutada rohkete objektidega aedades. Väiksema lõikevahemikuga niidukit on lihtsam juhtida, lisaks puudub oht, et muru niitmine võib muid taimi kahjustada.
Robotniiduki korral tuleb aias olevad puud ja põõsad tuleb ära piiritleda vastava kaabliga. Selle pikkus on piiratud, enamasti on selleks 800m.
Samuti tuleb arvestada pinna reljeefiga.Tasase aia jaoks sobib lükatav muruniiduk. Juhul, kui teil on aias palju kallakuid, võib mõelda ka veomehhanismiga ehk iseliikuva niiduki peale. Nõlvakuid tuleb niita mööda külge, mitte ülevalt alla. Lükatava masina korral tuleb olla ettevaatlik niidukit enda poole tõmmates.
Niiduki tüüp
Niidukeid on nii bensiinimootoril kui ka elektri või aku abil töötavaid. Lisaks on olemas ka mehaaniline niiduk, millel pole mootorit ja mis ei vaja kütust. See niiduk nõuab aga niitjalt füüsilist vastupidavust, kuna liikumise määrab tema jõupingutus. Mehaanilised niidukid vajavad vähe hooldust ja on keskkonnasõbralikud. Nad tagavad õrna niitmise, kuid sobivad paremini väikeste alade niitmiseks.
Akuga niidukitel puudub samuti mootor. Olenevalt aku mahust saab seda kasutada väikeste või keskmiste alade niitmiseks. Suurte alade niitmine võib olla raske, kuna vahepeal on vaja akut laadida. Akuga muruniiduk on kerge ja vajab vähe hooldust. Ainsaks puuduseks on vajadus laadida akut. Siiski areneb tehnoloogia selle suunas, et tagada kauem kestev aku. Tänapäevased kiirlaadijad laevad aku täis ligi poole tunniga.
Elektrilised muruniidukid on samuti kerged ja heitgaasivabad. Võrreldes akuga mudelitega ei pea neid laadima. Töötavad mugavalt ka kõrgetel nõlvadel. Siiski pole need niidukid kõige võimsamad. Kasutamiseks vajavad elektrilised niidukid aga juhet, mistõttu on nende liikumine piiratud. Suurtes aedades saab kasutada pikendusjuhet. Ohutusnõuete tõttu ei tohi elektrilist niidukit kasutada niiskel murul. Tuleb jälgida, et kogemata juhet katki ei lõigata.
Bensiinimootoriga niidukid on kõige võimsamad, mistõttu sobivad nad ka suurtesse aedadesse. Terad suudavad purustada nii kuivanud rohu kui ka oksad. Niidukitel on pikk eluiga, kuid vajavad ka see-eest rohkem hooldust. Suurema kaalu tõttu vajab nendega opereerimine rohkem füüsilist jõudu. Bensiinimootorid teevad rohkem müra.
Robotniidukid saavad muru niitmisega iseseisvalt hakkama. Ta on vaikne, mistõttu ei sega ta pere ega naabreid. Robotniiduk on hea ka muru kvaliteedile, kuna lõikab muru tihedalt ja väga vähe korraga. Samuti on robotniiduk ilmastikukindel- ta on võimeline töötama ka vihmaga ja öösel. Talle ei ole vaja perfektselt siledat pinda. Niiduki eesmärk on niita etteantud ala nädala jooksul.
Niitja eelistused
Niidukit valides tasub arvestada ka niitjaid ja nende soovi. Tihti ei ole muru niitmine ainult ühe pereliikme kohustus. Lükatav masin võiks olla võimalikult kerge, et sellega töötamisega saaksid hakkama ka vanemad inimesed. Sellega niitmine on justkui trenni eest, aga kallakutega aias tasub valida iseliikuv niiduk, kui ei tervis ei võimalda hästi masinat lükata.
Muud lisafunktsioonid
Sõltuvalt mudelist võib niidukil olla ka rohkelt lisafunktsioone, mis teevad niitmise veelgi mugavamaks. Paljudel niidukitel on murukoguja, mistõttu ei pea te hiljem niidetud muru kokku riisuma. Osa mudelitel on võimalik ka multšimine, mis võimaldab niidetud muru tükeldada ja õhukeselt muru peale kanda. See tagab murule väetatuse ja vastupidavuse.
Mugavusi võib olla ka niidukil endal. Võimalik on valida ergonoomiliste käepidemetega, reguleeritava kõrgusega ja lõikekiiruse muutusega mudelid.
Lisaks muruniidukile on ideaalse muru saavutamiseks vaja teisigi abivahendeid. Trimmer võimaldab niita muru puude, põõsaste ja lillepeenarde ümbert. Samuti sobib ta pikema heina niitmiseks. Multifunktsionaalsuse tagab lõikeketaste ja jõhvide vahetatavus.