Kuidas teostada ise põhjalik kasutatud auto taustakontroll?

18.04.2022
Sisuturundus

Kasutatud auto ostmine võib tunduda paras loterii, kus hea eksemplari leidmine on puhas juhus. Tõepoolest, kui minna autot ostma ilma igasuguse eelneva ettevalmistuse ja kogemusteta, siis peabki lootma üksnes õnnele ja vedamisele.

Kui aga piisavalt eeltööd teha ja auto minevik endale selgeks teha, on järelturult auto soetamine üsna turvaline ja riskivaba.

Mida siis teha, kui huviorbiidil on kasutatud autod ja võimalused nende taustakontrolliks?

Auto ajalugu on oluline

Transpordiameti kodulehe kaudu on võimalik auto unikaalset VIN koodi või registreerimisnumbrit kasutades saada infot konkreetse auto ajaloo kohta: näha saab masina läbisõitu, andmeid tehnoülevaatuse läbimiste või mitteläbimiste kohta. 

Soovitus VIN koodi kasutades auto ajalugu uurida, kehtib vaid nende masinate puhul, mis on pärast tehasest tulekut olnud kasutuses ainult Eestis.

VIN koodi leiab tavaliselt kasutatud autode müügikuulutustest ning kui seda seal pole, siis võib sõiduki müüja käest seda julgelt küsida. 

Kui müüja sõiduki VIN koodi varjab, tehes müügieelse kontrolli keeruliseks, siis sellise auto ostmisest oleks targem loobuda, hoolimata sellest kui väga auto esmapilgul ka ei meeldiks.

Liikluskindlustuse fondi kodulehe kaudu saab näha sõiduki kindlustusjuhtumite ajalugu. Kõik kindlustuse poolt hüvitatud kindlustusjuhtumid on seal kenasti näha. Lisaks annab kindlustuse poolt hüvitatud summa suurusjärk aimu, kui suure ja tõsise juhtumiga tegemist oli.

Infot saab ka osta

Mujalt riikidest Eestisse jõudnud autode tausta uurimisel on tuntuim ja populaarseim abivahend veebisait autodna.ee. See on kasutajatele tasuline leht, kus auto VIN koodi kasutades saab välja uurida auto varasemalt registreeritud odomeetri näidud, avariilisuse ja kontrollida selle kuulumist varastatud autode registrisse. 

Tasub meeles pidada, et muudetud odomeetri näiduga sõidukeid pole Eestis võimalik registreerida ja auto registrisse saamiseks tuleb odomeetri näit oma kulu ja kirjadega tegelikkusega vastavusse viia. 

Mõningatel juhtudel näeb autodna.ee lehe kaudu autost ka varem tehtud fotosid ja sedagi, kas masina kunagine otstarve on olnud näiteks taksoteenuste osutamine. See annab hea aimduse, kui palju vatti on huviorbiidil olev sõiduk oma varasemas elus saanud. 

Täielik lisavarustuse nimekiri ja tehniline spetsifikatsioon loob võimaluse saada enne reaalselt autoga tutvuma minekut ülevaade, kas auto on varustatud kõigi soovitud omaduste ja lahendustega.

Teine sarnane lehekülg, kust auto tausta omal käel ja eesti keeles tasu eest kontrollida saab, on vinkood.info. Siit leiab samuti infot masina tehniliste andmete, avariide, kindlustusjuhtumite ja läbisõidu kohta. 

Tasub usaldada asjatundjaid

Kui aga endal tehnilisi teadmisi ja tahtmist autodetektiivi tööga tegeleda pole, siis on mõistlik usaldada auto tausta ja ajaloo uurimine spetsialistide hoolde. 

Tuleb leida usaldusväärne ja professionaalne partner, kelle igapäevaseks tööks on kasutatud autodega tegelemine ja kelle treenitud silm kõiksuguseid kõrvalekaldeid ja ebakõlasid palju suurema tõenäosusega tähele suudab panna. 

Üks sellistest kasutatud autode müügile spetsialiseerunud ettevõtetest on Longo Estonia OÜ, kelle kodulehele longo.ee jõuavad ainult põhjaliku taustakontrolli positiivsete tulemustega läbinud sõidukid. 

Longo on oma kompetentsuses nii kindel, et ettevõtte poolt vahendatud ja taustakontrolli läbinud sõidukid saavad müügi korral kaasa garantii. 

Peale selle on neil veel teinegi trump varuks. Nimelt on Longolt võimalus saada nende poolt pakutavatele kasutatud sõidukitele autoliising

Autoliising on pikaajaline lepinguline suhe müüja ja ostja vahel, mis annab jällegi kinnitust sellest, et müüja on oma pakutavate autode kvaliteedis ja taustas kindel ning ettevõte on ka müügitehingu järel ostja jaoks olemas.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid