Kõik kontrolli all?

Esa Siivola
Raimo Ylönen
28.11.2019
Arto Wiikari

Teadmine, et maa- või linnakodus on kõik korras, annab rahuliku meele. Lihtsate valveseadmetega saab olukorrast ülevaate hetkega ning nende maksumuski pole enam teab mis suur.

Reaalajas tehtud foto eemal asuvatest valdustest ehk hoopis koju jäänud vanurist või lemmikloomast annab kindlustunde, et kõik on hästi. Ja kui ilmnebki probleem, saab võib-olla teatada kellelegi lähedalasuvatest inimestest, kes omakorda saab minna ja olukorda kontrollida.

Minikaamerate ja erinevaid andureid sisaldavate valvesüsteemide hinnad on langenud paari-kolmesaja euroni. Valveseadmed edastavad infot juhtmevabalt mobiilse andmeside või WiFi vahendusel ja ei sea andmeside kiirusele ja kvaliteedile kuigi suuri nõudmisi.

              

Elektrit säästes

Võrdlusesse valisime süsteemid, mis annavad häiret, kui infrapunasensor tuvastab ümbritsevast keskkonnast kõrgema temperatuuriga objekti. Taoline meetod ei vaja palju energiat, sest kaamera n-ö magab ja ärkab alles siis, kui IR-sensor tuvastab objekti.

Soojust tuvastavat tehnoloogiat on seni enamasti kasutatud looduskaamerates, aga nüüd on see jõudnud ka koduste valvesüsteemideni. Kuna energiatarve on IR-sensoril madal, võib sellega varustatud kaamera paigutada ka sinna, kuhu elektrikaabel ei ulatu.

Võtsime võrrelda erinevaid (suve)kodu valveseadmeid. Reolinki toodete hulgast saime kaks süsteemi: Reolink Go ja Argus 2. Need on WiFi- ja 3/4G-mobiilivõrgus toimivad kaamerad, mille akude vastupidavuseks on kuni kuu.

Patareitoitel toimiv Alpha Photo Express E3 sobib hästi maakoju või ajutiseks valvuriks sinna, kus elektrit pole. GSM-võrgu vahendusel edastab kaamera pildid valvatavast objektist omaniku mobiiliekraanile.

Teistest veidi erinev on HeYi-süsteem, mis toimib mitme erineva seire- ja alarmsensori kombinatsioonina. Süsteemiga saab integreerida ka kaamera, infot edastatakse juhtmevabalt GSM-võrgu kaudu. 

 

Kiirelt kasutusvalmis

Kõik testseadmed iseloomustavad hästi uuemat ajastut, mil valvesüsteemi töökorda seadmine pole enam raketiteadus. Vanemate mudelite puhul kulus üksjagu vaeva ja aega, enne kui asjad toimisid nagu soovitud.

Akuga töötavad kaamerad said oma ülesannetega hästi hakkama ja ühest laadimisest piisab kuuks-paariks – muidugi sõltub see kasutuse aktiivsusest. Reolinki päikesepaneel võib suviste ilmadega tööaega oluliselt pikendada, aga sügisel-talvel ilmselt mitte nii väga.

Vaata pikemalt detsembri Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid