Kevadekuulutajast Genfi autonäitus

Tõnu Ojala
28.03.2019

Automessid ei ela praegu oma parimaid päevi ning ka tänavu järjekorranumbrit 89 kandnud Genfi autonäitusest jäid kõrvale mitmedki nimekad tegijad. Siiski säilitab Palexpo näitusekompleksis kevadet sisse juhatav Salon oma kõrge maine, jäädes sügisestele Pariisi ja Frankfurdi näitusele alla küll pindalalt, ent lüües neid esmaesitluste arvu poolest.

genf09032019

Ehkki Genfi jäid tänavu saabumata nii Ford, Jaguar, Land Rover, Volvo, Hyundai kui Opel, olid värskete tulijatena kohal Volvost välja kasvanud Polestar, iseseisva automargina debüteerinud Pininfarina ning isegi Vene avtoprom´i uus lipulaev Aurus. Taas pürib automaailma tegijate sekka selline nimi nagu Piëch – omaegse VW tippjuhi poeg Anton veab Šveitsis uut ja ambitsionikat start-up-ettevõtet, kes nüüd oma ambitsioonikaid plaane tutvustas. 

Üle mitme aasta oli taas rivis sakslaste Bitter, iseseisva automargina on Aston Martinist välja kasvamas Lagonda. Retrofännide silmad puhkasid brittide Morgani kõrval prantslaste Davinci peal ning Mansory ning mitmed teised tuunijad kompasid taas hea maitse piire.

Eestlaste eneseteadvust kergitas Roman Muljari eestvedamisel autotootjaks pürgiva kolmerattalise Nobe näitusedebüüt suure publiku ees. Aga ka Toyota stendis seisnud Yaris WRC, mis sel aastal mulluse Soome siniristilipu asemel Eesti trikoloori kandis.

Nagu viimastel aastatel ikka, kohtas Genfis ka seekord mitmeid siinmail tundmatuid Hiina automarke, ent keda neist tõsiselt võtta tasub ja keda mitte, näitab aeg. Genfile omaselt üritati ka seekord üksteist üle trumbata nii hobujõududelt kui kiirusnäitajatelt – olgu jutt siis Pininfarina Battistast, McLaren Speedtailist, Koenigsegg Jeskost või Bugatti Divost.

Elektriautode fännid ootavad VW ID, Honda e, Fiat Centoventi, Škoda Vision iV, Seat el-Borni ja Audi Q4 e-Troni seeriaküpseks saamist ning Kia Souli ja juba sel suvel saabuvat uut Peugeot 208, mille valikus esmakordselt ka elektriauto olema saab. Elektri abil liigub ka Polestar 2 – see Volvost välja kasvanud uustulnuk tahab hakata pakkuma konkurentsi Tesla Model 3-le.

Eesti seisukohast olid olulisemateks uuteks tulijateks Prantsuse väikeautode paar Peugeot 208-Renault Clio, värskenenud BMW lipulaeva 7. seeria, Škoda mudelirivis Rapidi välja vahetanud Scala ning selle kõrval ka tšehhide uus väikemaastur Kamiq. Aga ka uue mudelitähisega üllatanud Mazda CX-30, värskema välimuse saanud Mitsubishi ASX, lennuka joonega Mercedes-Benz CLA Shooting Brake ning pärast pikka vahet Toyota mudelirivvi naasnud Supra.

Mullu Seatist iseseisvunud Cupra jõudis aga nüüd esimese päris „oma“ mudelini, Ssangyong loodab aga oma tagasihoidlikku positsiooni parandada uue IV põlvkonna Korando abil.

Sarnased artiklid