- Asus 4G-N12
- Huawei B535-232
- Huawei B818-263
- TP-Link TL-MR6400
Oma SIM-kaardiga LTE 4G-modem/ruuter on lihtsaim ja levinuim moodus tuua internet sinna, kuhu juhtmed ei ulatu. Ja isegi kui ulatuvad, võib mõnikord olla lihtsam üles seada mobiilne lahendus. 4G leviala on lai, seda toetavad seadmed on mõistliku hinnaga ja netikiirusedki küllalt head. Üle 4G andmeside võib vabalt vaadata filme või liigutada ka mahukamaid andmeid. Probleemiks pole ka videokonverentsid.
Päriselus ei pruugi aga kõik nii ladusalt laabuda. Kui üheaegseid netitarbijaid juhtub olema rohkem, kasvab summaarne andmemaht märkamatult – näiteks on ühes toas videokõne, teises Youtube ja kolmandas Netflix. Või mistahes analoogiline kombinatsioon. Rääkimata sellest, et suvilas sõltuvad mobiilsest internetist tihti ka valve- või kaugjuhitavad seadmed.
Probleeme võib tekkida ka ruuteri jagatava WiFi-ühenduse levialaga – kas see ikka ulatub terrassini või maja taha rõdule?
Korraliku ruuteri A ja O
Ajutiselt sobib ruuteriks ka moodsam mobiil, mille netiühendust saab WiFi vahendusel jagada. Mobiili jagatud WiFiga saab liituda mitu kasutajat. Kindlasti peab aga mobiiliomanik teadma oma netipaketi limiite ja piiranguid, vältimaks ebameeldivaid üllatusi. Ka mobiili akut kurnab “kuumkoha”-režiim märgatavalt.
Kui aga suvilaseadmed peaksid vajama pidevat netiühendust, ei piisa enam mobiilist. Tunduvalt soodsam ja töökindlam on osta eraldi 4G-ruuter/modem. Modemil on tavaliselt ka antennid, mis parandavad ühenduvust – eelkõige avaldub see 4G-signaali vastuvõtus.
Ka seadmete hinnad on igati mõistlikud ja pole võimatu leida ruuter 60-70 euroga. Ka operaatorite netipoodides võib leida soodsaid pakkumisi.
Lisaks hinnale on seadmete erinevused nende kiirusklassides (CAT), toetatud sagedusalades, liideste arvus ja antennide kvaliteedis. Ja loomulikult seadistamis- ja kasutusmugavuses.
Suvilasse võib sobida ka kõige odavam mudel
Ruuterite reklaamides räägivad operaatorid mitmesaja (100-300) megabitistest kiirustest, mis on saavutatavad LTE 1,8 ja 2,6 GHz sagedustel. Hõreasustusega piirkondades on aga enamasti kasutusel 800 MHz sagedusala, mille puhul jääb teoreetiline andmemaht alla 50 Mbps. Tõenäoliselt teenindab ka üks mobiilimast mitmeid piirkonna majapidamisi, mis kitsendab pudelikaela veelgi. Praktikas võib vabalt juhtuda, et väga suutlike näitajatega seade jääb netiühendusega hätta ja üldse mitte “oma süül”.
Maakodus kasutamiseks ei pea hankima seda kõige-kõigemat ruuterit, sest enamasti seavad levitingimused ühenduskiirusele piirid. Suuri andmekiiruseid pole lihtsalt võimalik saavutada, kuniks mobiilivõrgu läbilaskvus neid ei võimalda. Linnaoludesse või tihedama katvusega levialasse on aga igati mõistlik soetada võimalikult hea jõudlusega seade.
Nii võtad levialast viimast
Olgugi, et teoorias katab 4G võrk kogu Eesti, ei saa seda väidet võtta sõna-sõnalt. Alati on mõni ruutmeeter, kuhu põhjusel või teisel kvaliteetne levi ei ulatu. Operaatorite avaldatud leviala kaardid kuvavad võrgu levikut välitingimustes. Kaardid põhinevad teoreetilistel mudelitel ja ei arvesta kõiki levitakistusi. Kõikvõimalikud füüsilised objektid – nagu seinad, puud, maastik jms, võivad 4G levi tunduvalt halvendada.
Muidugi mängib rolli kaugus tugijaamast. Signaali tugevus väheneb võrdeliselt kauguse ruuduga ja nõrk signaal võrdub aeglasema ja katkendlikuma netiühendusega. Tihti muudab olukorra hullemaks see, et masti asukoha ja suuna kohta pole täpset infot. Alati ei pruugi abi olla ka operaatoriga suhtlemisest, sest põhjusel või teisel ei taheta mastide täpseid koordinaate ja parameetreid avaldada. Nii on 4G-modemi (asukoha)valikule raske teaduslikult läheneda.
Õnneks tuleb appi mobiiltelefon. Äpid Cell Mapper, Open Signal ja Find Tower näitavad detailset infot nii mastide kui võrguparameetrite kohta.
Viimase peenhäälestuse saab teha ruuteri asukohavalikuga. Väike asukohamuutus võib tähendada suurt muutust signaali kvaliteedis. Mida “otsem” on ruuteri nähtavus masti suhtes, seda parem. Olgu selleks siis mastipoolne tuba või koguni aknalaud.
Kui siseruumides jääb signaal ikkagi nõrgapoolseks, võib olukorda parandada välise suundantenni lisamisega. Välisantenniga võib saada täiesti toimiva interneti ka piirkonda, kus mobiililevi näiliselt üleüldse puudub.
Kui ühendus ikka kuidagi vedu võtta ei taha, tasub eksperimenteerida ka teiste operaatorite võrkudega. Test-SIM-kaarte võib proovimiseks operaatoritelt küsida.
5G üle on suvilaomanikel vara rõõmustada
Uusi 5G võrke arendatakse kiirenevas tempos. Hajaasustusega piirkondades pole aga 5G-st abi, vähemalt veel mitte. 800 MHz sagedusalas toimivad 4G võrgud veel kaua.
Vaata lisa augusti Tehnikamaailmast.