Eesti esimesed isejuhtivad sõidukid on nüüd tänavalegaalsed

15.06.2020

Eesti esimene isejuhtiv sõiduk, mida toodab ettevõte Auve Tech, tunnistati Maanteeameti poolt tänavalegaalseks. Läbiti testid, mille raames kontrolliti sõiduki tehnilist vastavust Euroopa Liidu M1-kategooria nõutele ning sooritati sõidueksam, millega testiti auto objektituvastusvõimet ning erinevate sõidurežiimide toimimist.

Testid läbiti edukalt ning nüüdseks on sõidukid ametlikult tänavalegaalsed ning nendega on võimalik opereerida Eesti ja Euroopa teedel.

Auve Techi sõidukid, mis tuntud ka Iseauto nime all, opereerivad madalatel kiirustel kuni 20 km/h ning pakuvad istekohta 8 reisijale. Sõidukitel on ka kaldtee, mis võimaldab peale võtta ratastoolis reisijaid. Esimesi sõidukeid võib näha liikluses Ülemiste City's, kus käivitatakse Euroopa Liidu pilootprojekt FABULOS. Seni on sõidukid opereerinud kinnistel aladel Tallinna Tehnikaülikooli linnakus, Tallinna loomaaias ning Vabaõhumuuseumis.

Esimene buss alustab kolmekuulise testperioodiga 18. juunil. Reisijad saavad Ülemiste Cityst nutika bussiga sõita näiteks nii kaubanduskeskusesse, Ülemiste hotelli kui ka lennujaama.  Ühtsesse transpordivõrku liidetakse peagi veel kaks bussi, et hakata maailmas esmakordselt testima kolmel isejuhtival bussil põhinevat ühistranspordi platvormi.

Isejuhtiva sõiduki eesmärk on täita lünk nn viimase miili transpordis, kuhu ühistranspordi taristu ei ulatu või kus on vajadus väiksemate sõidukite järele lühemateks marsruutideks. Sõidukid opereerivad kaardistatud marsruudil, kuhu on eelnevalt paigutatud kindlad bussipeatused. Tulevikus võib bussi kasutada ka nõudepõhiselt, tellides sõiduki soovitud kohta näiteks telefoniaplikatsiooni abil. Hetkel on sõidukites kohal ka operaator, kes jälgib bussi opereerimist ning võtab juhtimise üle, kui selleks peaks tekkima vajadus.

Auve Tech kasvas välja 2017. aastal alanud koostööprojektist Tallinna Tehnikaülikooliga, mille raames valmistati esimene isejuhtiva sõiduki prototüüp, tähistamaks Tehnikaülikooli 100. sünnipäeva. Tänaseks toodab Auve Tech autonoomseid sõidukeid ning pakub viimase miili täisteenust nende opereerimiseks, mis kätkeb endas sõidukite tark- ja riistvaralist arendust, nende integreerimist liiklusesse ning opereerimist.

Sarnased artiklid